Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Kalousek slíbil obcím deset miliard jako náhradu za reformu

ČTK: Kalousek slíbil obcím deset miliard jako náhradu za reformu

29.08.2007 18:09
Autor: ČTK

Praha 29. srpna (ČTK) - Obce by měly v letech 2009 a 2010 podle příslibu ministra financí Miroslava Kalouska dostat deset miliard korun jako kompenzaci za ztráty, které utrpí po spuštění reformy veřejných financí. Píše to týdeník Ekonom ve svém čtvrtečním vydání. Obcím ale Kalouskův slib nestačí a požadují další náhrady.

Náměstek ministra financí Eduard Janota podle týdeníku ujistil, že vláda si odškodnění může dovolit. S obdobnou finanční pomocí mohou prý počítat kraje. Plán vlády omezovat rozpočtové schodky podle Janoty ohrožen nebude.

Obce podle Ekonomu s Kalouskovým závazkem nejsou spokojeny. Požadují ještě úhradu sedmimiliardové ztráty, kterou jim způsobilo společné zdanění manželů, a budoucí podíl na spotřební a ekologické dani. Změny v zákoně o rozpočtovém určení daní už dříve požadoval Svaz měst a obcí.

Ministr Kalousek v dubnu uvedl, že vláda obcím ztrátu způsobenou reformou nahradí přerozdělením daní. Radnice by měly z výnosů dostávat 21 procent namísto současných 20,59 procenta. Výpadek příjmů měst a obcí za příští tři roky tehdy ministr odhadl až na devět miliard korun.

První etapa reformy veřejných financí, kterou ještě musí schválit Senát a podepsat prezident, má od příštího roku postupně snižovat daň z příjmů. O výnosy této daně se stát s obcemi dělí, jejich rozpočty jsou proto na vybraných penězích přímo závislé.


Váš názor
 • drahý pan Kalousek
  29.08.2007 22:13

  se spoustou úředníků ,co budou v letech 09/10 kontrolovat přerozdělování již vybraných daní a příjmů z prodeje zbytku státních podílů v několika firmách.. Nejdražší možné řešení, ale náš stát podle náměstka Janoty "na to má " A když by s tím snad někdo nesouhlasil ? Jak říká doslova pan premiér Topolánek v rozhovoru s Milanem Šímou : "..novinářům , těm je do toho hov.. !" viz článek v REFLEX č.30 resp. vyjádření M. Šímy na reakci mluvčí vlády v REFLEXUu č. 34.
  Dave
  • na co stát má a nemá ...
   30.08.2007 10:15

   "Záměr zrušit tyto půjčky mladým lidem na bydlení potvrdil deníku ředitel fondu Jan Wagner. "Nebude dost peněz, programy musíme zredukovat," uvedl. " Ne,že by se mě to vzhledem k věku týkalo, ale být v pozici mladé rodiny, mít rozestavěný dům, rozpočet napnutý na prasknutí a slyšet tohle .... Škoda, že se už konečně nedohodnou čunkovo MMR a kalouskovo MF jestli má MPSV podporovat mladé rodiny , či nikoliv.
   Dave
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data