Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bush: Otřesy na trzích odezní; spekulanti se pomoci nedočkají

Bush: Otřesy na trzích odezní; spekulanti se pomoci nedočkají

03.09.2007 9:37
Autor: ČTK

Washington 3. září (ČTK) - Americký prezident George Bush se svým týmem poradců připravil sérii opatření, která mají pomoci lidem zasaženým krizí v části hypotečního trhu. Nynější otřesy se podle Bushe ještě nějaký čas udrží, prezident však varoval, že s vládní pomocí nemohou počítat spekulanti. Ve stejném duchu se vyjádřil i šéf centrální banky Ben Bernanke.

Problémy v rizikové části hypotečního trhu jsou ale podle Bushe omezené, a širší ekonomiku tak skoro neovlivňují. Hospodářství prý vykazuje solidní růst, o čemž svědčí i statistika z tohoto týdne. Ta ukázala, že ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla čtyřprocentním tempem, což je mnohem více než před měsícem ukázaly předběžné údaje.

Podrobnosti ohledně navrhovaných opatření Bush ještě upřesní, dal už ale najevo, že počítá s větší transparentností při poskytování půjček. Odborníci už dříve podotkli, že za nynějšími problémy jsou hlavně volnější pravidla, kdy půjčku na bydlení dostane i člověk, který by ji v dřívějších dobách nezískal.

"Největší problémy, o kterých dnes čteme v novinách, se týkají úvěrových rozpětí. A právě tady je vidět zlepšení. Řekl bych, že je to další věc, která podpoří důvěru a trochu pomůže zvýšit likviditu," poznamenal hlavní analytik finanční společnosti A.G. Edwards & Sons Bill Hornbarger. Bush se svým komentářem prý pomůže situaci ještě více zklidnit.

Dolar vůči jenu začal znovu oslabovat, jakmile Bush řekl, že spekulanti nemohou počítat s žádnou pomocí státu. Americká měna oslabovala prakticky celý den a ztráty smazala pouze na přechodnou dobu, když zareagovala na komentář šéfa Fedu Bernankeho. Ten nijak nenaznačil, že Fed se chystá ke snížení úroků, jak část analytiků předpokládá.

V souvislosti s problémy na úvěrových trzích se začalo hovořit o tom, že americká ekonomika může sklouznout do recese. Bushova slova je tudíž podle analytiků nutné chápat jako snahu zklidnit trh. "Nynější problémy na trhu rizikových hypoték nejsou veliké, respektive nejsou veliké, pokud se vezme v úvahu velikost ekonomiky," řekl Bush.

Vysoké zisky vykazuje akciový trh, který však Bushův komentář na okamžik vykolejil, takže zisky se ztenčily. "Vláda má nějakou úlohu, která je ale omezená. Celostátní záchrana dlužníků by pouze vedla k tomu, že problém se v budoucnu objeví znovu," řekl Bush, když zdůvodňoval, proč vláda nemůže s pomocí uspokojit všechny paušálně.


Váš názor
  • Bush: Otřesy na trhu odeznějí.....
    03.09.2007 21:32

    Bože jaký protimluv, "Otřesy na trzích odezní; spekulanti se pomoci nedočkají"........ 3.9.2007 9:37 Takže všechno je výborné, stačí aby pan Bush řekl pár vět a krise již není ....NENÍ , řekl by Werich . Trhy se vzpamatují , protože si to Bush přeje. A ti zlí spekulanti nedostanou ani hovno ........ Bože , svatá prostoto ,to jsme došli ke šťastným zítřkům. velice rychle ....... Pan Bush tentokráte vystřízlivěl o něco dříve než jindy....
    Bořivoj
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data