Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lotos počítá s růstem rafinačních marží o 80 % do roku 2010... přehled zpráv, průběžně doplňováno

Lotos počítá s růstem rafinačních marží o 80 % do roku 2010... přehled zpráv, průběžně doplňováno

5.9.2007 11:25
Autor: KBC/Patria

Lotos (45 PLN, 1,35%) počítá s růstem rafinačních marží o 80 % do roku 2010
Lotos odhaduje, že realizace jeho programu na rozvoj v hodnotě 5,6 mld. PLN jí umožní navýšit rafinační marže až o 80 % do roku 2010, na 8 USD na barel, kdy by měl být tento program ukončen. Lotos plánuje uzavřít organizaci financování programu v prosinci 2007. V plánech společnosti také je, že 70 % zmiňovaného programu by měly pokrýt bankovní úvěry (4 mld. PLN). Lotos zatím utratil 800 mil. PLN na realizaci a letos ještě utratí dalších 500 mil. PLN. Tyto investice budou financovány z vlastních zdrojů společnosti která také předložila detailní rozpis svých plánů na kapitálové výdaje. Lotos odhaduje, že největší investice se uskuteční v roce 2008, kdy společnost vyhradila na program 2,1 mld. PLN, tj. zhruba 38 % z celkové částky. V roce 2009 Lotos utratí 1,8 mld. PLN, 32 % z celkové investice a v roce 2010 to bude 0,4 mld. PLN, tj. 7 % z celkové částky. Po dokončení programu by se měla Grupa Lotos zařadit mezi deset největších evropských rafinérií a hodnota společnosti by měla dosáhnout 10 mld. PLN.

Náš názor: Jsme o něco méně optimističtí než Lotos, když očekáváme, že v roce 2010 dosáhne efektivní rafinační marže 6 USD na barel. Náš konzervativní postoj vychází z našeho názoru, že v roce 2010 se prostředí rafinačních zhorší kvůli nově spouštěným kapacitám a našemu názoru, že cenový rozdíl Brent-Ural bude klesat na základní nižších vývozů ruské ropy do regionu CEE. Včerejším oznámením chtěl Lotos zřejmě zlepšit sentiment vůči akcii, kterému v poslední době ublížila menší chuť investorů riskovat. 

MOL jedná s čínskou společností Sinopec
MOL jedná s čínskou společností Sinopec Corp o spolupráci při těžebních a výrobních aktivitách, jak uvedl šéf pro komunikaci MOL. Upstreamová spolupráce by mohla proběhnout i ve třetí zemi.
Náš názor: Je obtížné si takovou spolupráci představit. Předpokládáme, že MOL a Sinopec by se mohly dohodnout na společné nabídce na určité těžební a výrobní projekty. MOL by také Sinopecu nabídnout 10% podíl, ale pochybujeme, že by takovou transakci schválili akcionáři čínské společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba