Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolar se dál nese na vlně pesimismu, slovenské koruně se podařilo posílit... přehled zpráv

Dolar se dál nese na vlně pesimismu, slovenské koruně se podařilo posílit... přehled zpráv

13.9.2007 10:25
Autor: 

Česká koruna včera vůči euru zpevnila, když ji pomohly problémy amerického dolaru, které tlačí měnový pár USD/CZK stále hlouběji pod hranici 20,0, což táhne dolů i pár EUR/CZK. Do relativně dobré nálady na českém devizovém trhu se navíc trefil i lepší výsledek červencového běžného účtu platební bilance. Na rozdíl od trhu, který očekával schodek 20 mld. korun, dosáhl červencový deficit běžného účtu jen 8,8 mld. korun. Tento příznivý výsledek jde především na vrub nižšímu schodku výnosové bilance, která zaznamenává odliv dividend a reinvestovaný zisk podniků pod zahraniční kontrolou. Vcelku pozitivně zatím vyznívá i kumulovaný výsledek běžného účtu od začátku letošního roku, neboť jeho deficit se ve srovnání s loňským rokem zvyšuje jen velmi pozvolna. Je proto pravděpodobné, že v poměru k HDP bude letošní výsledek běžného účtu velmi blízký tomu loňskému (-3,1 % HDP) a bude tak hladce financován přílivem PZI.
Dnešek bude doma i v zahraničí bez výraznější impulsů a tak se měnový pár EUR/CZK může dále platonicky snažit dostat se pod úroveň podpory na 27,50. Z podhledu dlouhodobějšího výhledu je určitě pozitivní zprávou přepokládaný prodej ruzyňského letiště, byť bude záležet jakou formou bude uskutečněn.

Dolar se dál nese na vlně pesimismu a většina investorů se ho snaží zbavovat. Není divu… za dveřmi máme zasedání Fedu, na kterém s vysokou pravděpodobností odstartuje zvolňování měnových podmínek v USA. Vedle toho je EUR/USD do slova „na dostřel“ od psychologicky lákavých úrovní na 1,400 EUR. Proto i v nadcházejících seancích nečekáme velkou změnu v negativním trendu z posledních dní. Pozitivní korekce USD by prozatím měly mít v zásadě krátký život…

Slovenská koruna v stredu posilnila, keď sa opätovne snažila atakovať hranicu EUR/SKK 33.50. Domáca mena otvárala okolo úrovne 33,620 a postupne sa posunula až na 33,530. Včera ani dnes nie sú na programe žiadne domáce indikátori. Investori čakajú na zasadnutie Fedu budúci týždeň. Očakávania poklesu sadzieb v USA vytvárajú priestor pre posilňovanie vyššie úročených mien. Guvernér NBS Šramko včera obhajoval súkromný druhý pilier penzijného systému. Keď podľa neho deficit Sociálnej poisťovne neohrozuje prijatie eura na Slovensku. Pre dnes očakávame pohyb kurzu EUR/SKK v pásme 33,450-33,650.

Zlotý včera nedokázal bez výraznějších impulsů proplout za 3,77 EUR/PLN a ignoroval jak čísla o běžném účtu, tak většinu dění na zahraničních trzích. Seanci tak končil s minimálními změnami. Dnešní inflace by podle nás mohla skončit něco málo pod odhadem trhů, ale na zlotý by to nemělo mít výraznější dopad. Mírně pozitivně mohou naopak působit ztráty amerického dolaru, které mohou zlotý posunout blíže k historickým maximům.

Forint včera osciloval ve velmi úzkém pásmu pod hranicí EUR/HUF 255, když ani výrazné pohyby na domácím trhu dluhopisů a eurodolaru nepřinesly vzruch na hlavní maďarský devizový trh.
Forint bude těžko hledat inspiraci k většímu pohybu, neboť události doma i v zahraničí těžko přinesou větší volatilitu.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)


Váš názor
  • jak se počítá?
    13.9.2007 10:47

    Počítá se k letošnímu HDP, které je "nějak" odhadováno? Kdy byl naposledy tento odhad upřesněn?
    bilance účtů/ HDP
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů