Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSSD by nyní ve volbách předehnala ODS i podle průzkumu CVVM

ČSSD by nyní ve volbách předehnala ODS i podle průzkumu CVVM

19.09.2007 15:53
Autor: 

ČSSD se poprvé od voleb dostala před ODS. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, který tak potvrdil pondělní výsledky STEM. Pokud by se nyní konaly volby, získala by největší opoziční strana podle CVVM 33 % hlasů, zatímco vládní ODS 31 %. Do Sněmovny by se dále dostala KSČM se 14,5 %, Strana zelených s 10 % a KDU-ČSL s 9 %.

I. ÚČAST VE VOLBÁCH

Na otázku „Představte si, že by příští týden byly volby do Poslanecké sněmovny. Šel byste volit?“ odpovědělo kladně 59 % dotázaných s volebním právem („rozhodně ano“ 27 % a „spíše ano“ 32 %), 33 % záporně („spíše ne“ 16 %, „rozhodně ne“ 17 %) a 8 % nevědělo. Ze získaných dat vyplývá, že deklarovaná volební účast je v současné době o poznání nižší než reálná účast v parlamentních volbách v červnu loňského roku (64, 5 %).

II. AKTUÁLNÍ STRANICKÉ PREFERENCE

Všem dotázaným s volebním právem, kteří účast ve volbách nevyloučili (tj. kromě těch, kteří odpověděli, že se voleb „rozhodně“ nezúčastní), byla položena otevřená otázka (bez použití seznamu politických stran) mapující, kterou stranu by dotázaní volili za předpokladu, že by se příští týden konaly volby do Poslanecké sněmovny. Strukturu získaných odpovědí přináší přehled v grafu 1.

CVVM září


Stranické preference představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám v celé společnosti a nelze je zaměňovat s předpovědí reálného volebního chování, resp. volební prognózou. Při interpretaci stranických preferencí je nutno brát zřetel na to, že do souboru je zahrnuta i přibližně čtvrtina populace, která k žádné straně neinklinuje, případně není ochotna zúčastnit se voleb (viz graf 1).

III. VOLEBNÍ MODEL
Volební model vychází z aktuálních stranických preferencí a simuluje reálné rozvržení voličských hlasů v hypotetických volbách (viz graf 2). Nezahrnuje tedy respondenty, kteří se voleb nechtějí zúčastnit, a také ty, kteří nejsou rozhodnuti, kterou stranu by volili (N=737).

CVVM září 2

IV. VOLEBNÍ MODEL – srovnání povolebních šetření (v %)

CVVM září 3

(Zdroj: Tisková zpráva CVVM)

Váš názor
  • jo jo jo jo ...
    19.09.2007 16:24

    a pak se probudili a bylo ráno .....
    Martin FX
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y