Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: S&P se dnes v Kongresu hájila proti podezření, že je spoluzodpovědná za zhoršení situace na finančních trzích

ČTK: S&P se dnes v Kongresu hájila proti podezření, že je spoluzodpovědná za zhoršení situace na finančních trzích

26.09.2007 17:34
Autor: ČTK

Washington 26. září (ČTK) - Zástupci mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's (S&P) dnes v americkém Kongresu hájili svou činnost a odmítli podezření, že je agentura částečně zodpovědná za zhoršení situace na finančních trzích v důsledku prudkého útlumu na trhu bydlení v USA. Komise pro cenné papíry (SEC) nicméně zjišťuje, zda S&P a další ratingové agentury nebyly pod vlivem emitentů a jejich manažerů.
 
S&P uvedla, že i když si stojí za kvalitou své práce, provede okamžité změny, které budou spočívat v častějším monitoringu jednotlivých emitentů. Agentura by tak měla být schopna pružně reagovat na rychlý vývoj, aby tak poskytovala věrný obraz o finanční situaci a vyhlídkách podniku, k němuž vypracovala ratingové hodnocení.

Úkolem ratingových agentur je zpracovávat analytické zprávy o finanční situaci firem a států, a to tak, aby analýza co nejvěrněji odrážela skutečný stav věcí. Analýza by pak měla sloužit jako podklad pro investory, když se rozhodují, kam vložit peníze. Problém je v tom, že ratingové zprávy platí sami emitenti, takže agentury se mohou snadno dostat do střetu zájmů. Úřady v USA proto zjišťují, zda agentury dbají interních předpisů.

Předseda burzovní komise SEC Christopher Cox o situaci v odvětví hovořil před členy bankovního výboru Senátu. Podrobnou zprávu o činnosti agentur si už vyžádal i prezident George Bush.

Agentura S&P je součástí skupiny McGraw Hill Cos a svou věrohodnost chce mimo jiné posílit tím, že najala nového auditora. Ten bude dohlížet na to, že analytici S&P se budou vždy řídit interními směrnicemi, a dbát na to, aby se agentura při zpracovávání analýz nedostala do střetu zájmů. Vedle S&P se podobná kritika týká i konkurenčních agentur Moody's a Fitch.

Výkonná viceprezidentka S&P Vickie Tillmanová odvětví hájí a říká, že současný systém lze uhlídat. Pokud by prý emitenti rating neplatili, agentury by patrně musely analýzy zpracovávat za peníze vybrané na základě abonentních služeb. To by podle ní snížilo průhlednost zpracovávání zpráv a jejich dostupnost. "Výsledkem by nebylo více, ale méně informací na trhu," tvrdí Tillmanová.

Konflikt zájmů je podle ní vyřešen, protože analytici nejsou placeni podle toho, kolik za jejich analytickou zprávu emitent zaplatí. Do jednání o poplatcích analytik zasahovat nemůže vůbec. Pokud jde o domněnky, že ratingové agentury měly včas reagovat na změny na hypotečním trhu, podle Tillmanové nelze ani zde přijmout kritiku. S&P prý už v lednu 2006 varovala před riziky, které mohou plynout z existence nových produktů.

Demokratický senátor Charles Schumer přesto soudí, že odvětví musí projít změnami, aby dokázalo, že je kompetentní a není ve střetu zájmů. Podle Schumera je na čase položit si otázku, zda nemohou vedle sebe existovat dva typy ratingových agentur. Ty první by fungovaly jako doposud a platili by je emitenti, ty druhé by si platili sami investoři.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC