Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bursík: ČEZ nevybral na obnovu nejlepší technologie, ČEZ to odmítá

Bursík: ČEZ nevybral na obnovu nejlepší technologie, ČEZ to odmítá

5.10.2007 17:50
Autor: ČTK

Praha 5. října (ČTK) - Energetická společnost ČEZ nezvolila při modernizaci uhelných elektráren Prunéřov II a Tušimice II nejmodernější dostupné technologie, řekl dnes na tiskové konferenci ministr životního prostředí Martin Bursík. ČEZ ale tvrdí, že používá nejmodernější postupy, jež jsou dostupné pro projekty s životností 25 let; po této době již nebude pro obě elektrárny dostatek uhlí.

ČEZ nahradí podle Bursíka elektrárny s účinností 32 procent zdroji s účinnosti 37,5 procenta. "To nejsou nejlepší dostupné technologie, to jsou technologie, které byly nejlepší v 70. a 80. letech minulého století," uvedl Bursík. Špatná volba podle ministra zablokuje další modernizaci na dalších 25 let.

"Kdyby ČEZ na ty dvě elektrárny (Prunéřov II a Tušimice II) dal stejnou technologii, kterou dává do Ledvic, tak se ušetří jedno procento spotřeby primárních zdrojů energie v České republice a miliony tun emisí oxidu uhličitého," řekl Bursík.

"Kdyby se v Prunéřově či v Tušimicích stavěla elektrárna jako v Ledvicích, ale s omezenou životností 25 let, cena elektřiny v ní vyrobená by byla extrémně vysoká," namítla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

V elektrárně Ledvice chce společnost koncem letošního roku začít s výstavbou nového zdroje o instalovaném výkonu 660 megawatt. ČEZ již pro výstavbu získal státní autorizaci a územní rozhodnutí. Nová elektrárna v Ledvicích s účinností 42,5 procenta bude podle Bursíka pracovat s čistou uhelnou technologií. ČEZ ale na rozdíl od Tušimic a Prunéřova plánuje, že nový zdroj v Ledvicích bude v provozu 40 let. "Pro projekt elektrárny v Ledvicích používáme nejmodernější dostupné technologie, které odpovídají době životnosti 40 let," dodala Nováková.

Modernizaci elektrárny Tušimice II, kde budou do roku 2010 komplexně obnoveny čtyři hnědouhelné bloky o výkonu 200 MW, zahájil ČEZ začátkem června. V elektrárně Prunéřov II mají být provozovány tři obnovené bloky, každý o výkonu 250 MW.

Celkem hodlá ČEZ na obnovu až deseti stávajících a výstavbu až tří nových hnědouhelných bloků během následujících šesti let investovat přes sto miliard korun.


Váš názor
 •  
  5.10.2007 20:02

  Investice do ekologie by měli být tím zásadním do čeho investovat. Nelze tady ničit životní prostředí a elektřinu následně prodávat do Německa a Rakouska za cenu nižší než prodává tady....
  dan
  • Ekologie na úkor ekonomie?
   8.10.2007 8:12

   Však on by ČEZ rád zainvestoval do modernější a ekologičtější technologie (viz Ledvice), ale pokud budou Zelení trvat na limitech těžby hnědého uhlí, které vedou v projekcích investorů k zajištěným dodávkám uhlí na max. 25 let, těžko půjde investovat do dražších (i když modernějších) technologií s návratností 40 let. Ono totiž co se zdá být šetrné k životnímu prostředí na první pohled, může vést ve svém důsledku k opačnému cíli. Zkrátka "cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly" a v tom jsou naši Zelení nepřekonatelní machři. Viz např. odmítání jádra a současně významné omezování produkce CO2. S těmi prodeji elektřiny do Rakouska a Německa za ceny nižší než na domácím trhu jste to asi nemyslel vážně, že?
   David
   • Re: Ekologie na úkor ekonomie?
    8.10.2007 10:15

    Ekologie sama o sobě není dostatečným tématem pro životní postoj a s ním spojený politický názor, je srozumitelná, pochopitelná a samozřejmá.... prostor pro vznik EKOLOGISMU vidím v nedostatečné komunikaci s lidmi voliči ze strany tradičních stran, akcentujících především (a někdy pouze) silnější témata levicového a pravicového vnímání společnosti....
    bagus
   • Re: Ekologie na úkor ekonomie?
    8.10.2007 9:41

    Souhlasím s názorem Davida.... Ekologie se stává v součastnosti modlou a novým náboženstvím, a jako na každé nové a "sexi" náboženství se na něj začínají nabalovat různé existence.... Ekologizace, která se nyní začíná provádět, se může v budocnosti ukázat stejně nebezpečná, jako např. komunismus.... myšlenka ne úplně zlá, ale společnost a přirozenost jedince coby individualisty ji dovede tam, kam se dovedli VŠECHNY podobné myšlenky... místo ekologie je v případě SZ (a podobných vlivových hnutí) vhodné spíš používat pojem EKOLOGISMUS...
    bagus
    •  
     8.10.2007 10:11

     Jestli to nebude tím, že lidé chtějí být zdraví. Pokud Vy zatím jste, přál bych si, ať nám vydrží. Násobně Vás toto téma bude zajímat s příchodem dětí.
     M.
  • Je to trochu jinak
   6.10.2007 19:07

   Investice do ekologie jsou luxus, na které je potřeba si něčím vydělat. Třeba právě exportem elektřiny do Německa.
   JV
   • Re: Je to trochu jinak
    8.10.2007 10:19

    Investice do ekologie není luxus, ale výraz společenské odpovědnosti, které se globálně firmám nedostává.
    M.
   • Re: Je to trochu jinak
    7.10.2007 10:28

    ČEZ a stát by měl konečně začít s výstavbou další jaderné elektrárny, jinak za chvilku nebude co investovat. Bursík je ekologický diletant.
    Michal
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university