Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obchodník: Zdanění akciových výnosů změní chování spekulantů

Obchodník: Zdanění akciových výnosů změní chování spekulantů

8.10.2007 16:30
Autor: ČTK

Praha 8. října (ČTK) - Změna podmínek prodeje cenných papírů, kterou zavádí nový zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů, zřejmě ovlivní spekulativní nákupy a prodeje nemovitostí. Podle některých obchodníků navíc prodloužení minimální doby pro držení akcií, která byla zárukou osvobození od daně z příjmu, vyvolá do konce roku vlnu masivního zakládání nových akciových společností. ČTK to dnes sdělil David Vidomus z firmy Společnosti Online.

"Místo toho, aby se vlastníkem domu či bytu stal přímo podnikatel, fyzická osoba, a platil daň z příjmu z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou, nakoupí nemovitost na akciovou společnost," uvedl Tomáš Chrobák, ředitel Společnosti Online, která se zabývá prodejem firem takzvaně na klíč. Zároveň připomněl, že u akciových společností pořízených od 1. ledna 2008 se minimální doba nezdaněného držení akcií prodlužuje z šesti měsíců na pět let.

Větší zájem se podle Chrobáka dá očekávat také o již založené společnosti. "U nich totiž budou mít jistotu, že při následném prodeji akcií budou moci uplatnit starý režim s osvobozením od zdanění už po šesti měsících držby," doplnil.

Příklad takového obchodu popsal daňový analytik společnosti Akont Pavel Stehno. "Pokud si podnikatel založil akciovou společnost v lednu 2007 a v září 2007 prodal všechny její akcie, příjem z tohoto prodeje měl zcela osvobozený od daně. Pokud však založí a.s. v lednu 2008 a prodá ji v listopadu 2008, zdaní zisk z prodeje akcií 15procentní sazbou daně," přiblížil Stehno důvody pravděpodobného zájmu o akciové společnosti, založené do konce tohoto roku.

Prodloužení časového limitu přinese podle některých odhadů do státní pokladny ročně navíc 500 milionů korun, uvádí Stehno. "Můžeme konstatovat, že se jedná o harmonizaci osvobození, neboť časový test bude od roku 2008 stejně dlouhý jako v případě prodeje podílů u s.r.o., u kterých jsme na časový test pět let byli již zvyklí," míní.

Zásahy do daňového systému přitom označuje za demotivující. Podnikatelé, kteří doposud vlastnili své společnosti jako fyzické osoby, v budoucnu prý pravděpodobně využijí zahraniční holdingové společnosti. "Například kyperské společnosti mohou prodávat akcie bez jakéhokoli časového testu pro osvobození," uvedl Stehno.

Zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů, který zavádí mimo jiné změny ve zdanění výnosů z prodeje akcií, podepsal minulý týden prezident Václav Klaus. Zákon je rozsáhlým souborem změn, jež od příštího roku nastanou v daňové a sociální oblasti a ve zdravotnictví. Podle vlády má tato první etapa reformy veřejných financí zastavit zadlužování země. Opozice s tím nesouhlasí, ČSSD i KSČM už připravují ústavní stížnost.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • 6 měsíční test
  8.10.2007 18:35

  bude zrušen i u individuálních držitelů akcií?Vždyť před časem psali že od toho koalice upustila.Tak jak to vlastně je?
  Mira
 •  
  8.10.2007 17:37

  Jak to bude s a.fondy?Tojim asi sklouzne majetek..
  congish
  • daně 2008
   8.10.2007 19:06

   * z tohoto pravidla existuje jedna výjimka pro investiční cenné papíry a cenné papíry kolektivního investování, která zachovává 6měsíční test v případě, že poplatník vlastní max. 5% podíl na společnosti.
   Dan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data