Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ sloučil své distribuční společnosti v Bulharsku

ČEZ sloučil své distribuční společnosti v Bulharsku

7.11.2007 14:24
Autor: 

S účinností ke dni 2. listopadu 2007 došlo ke sloučení tří bulharských distribučních společností Skupiny ČEZ do jedné. EDC Pleven a EDC Sofia oblast tak tímto dnem přestaly existovat a byly sloučeny do společnosti EDC Stolichno. V Bulharsku tak proběhl obdobný proces, kterým prošly tuzemské distribuční společnosti před třemi roky.

Příprava na restrukturalizaci Skupiny ČEZ v Bulharsku začala již v průběhu loňského roku nastartováním projektu „Společná vize“, který má za úkol zefektivnit fungování Skupiny ČEZ v Bulharsku včetně provedení nutných změn v souvislosti se vstupem Bulharska do Evropské unie.

Jedním z cílů projektu bylo provedení unbundlingu, tedy oddělení prodeje elektřiny od její distribuce do samostatných firem, tak, jak to požaduje evropská legislativa. K tomuto kroku jsme přistoupili hned na začátku roku, kdy byly prodejní činnosti všech našich tří distribučních společností sloučeny pod nově založenou společnost ČEZ Elektro Bulgaria.

„Nyní tedy došlo ke sloučení původních distribučních společností, ve kterých po provedení unbundlingu zůstala právě distribuční aktiva. Již v průběhu letošního roku jsme do nich implementovali shodnou organizační strukturu a pravidla fungování, abychom co nejvíce ulehčili jejich sloučení do jedné společnosti a položili tak základ jejich efektivnějšího fungování v budoucnosti. Využívali jsme zkušeností, které jsme získali při realizaci obdobného procesu v České republice,“ dodal Luboš Pavlas, regionální manažer Skupiny ČEZ v Bulharsku.

Celkově by restrukturalizace Skupiny ČEZ v Bulharsku měla přinést kvalitnější služby zákazníkům Skupiny ČEZ, zvýšit kvalitu dodávek elektřiny a zároveň vést k vyšší efektivitě našeho působení v Bulharsku. Budoucí úspory dosáhnou několika desítek mil. EUR

První fáze vlastní restrukturalizace byla zahájena 1. září 2006, kdy byly do společnosti ČEZ Bulgaria EAD centralizovány činnosti spojené s poskytováním služeb v oblastech řízení lidských zdrojů, informačních technologií a styku s veřejností a kdy došlo ke koordinaci účetnictví managementu a činností řízení vztahů.

Druhá fáze restrukturalizace byla dokončena 3. ledna 2007, kdy byly rovněž centralizovány všechny ostatní služby – účtování, peněžní operace v hotovosti, účetnictví managementu, zákaznické služby, logistika, správa majetku a právní služby. Zároveň došlo ke vzniku společnost ČEZ Elektro Bulgaria, která zastřešila prodej elektřiny koncovým zákazníkům na bulharském trhu. Přirozeným pokračováním tedy bylo sloučení distribučních společností do jedné,

ČEZ vstoupil do Bulharska na samém začátku roku 2005, když v privatizačním procesu získal majoritní podíly ve třech bulharských distribučních společnostech tzv. západní skupiny EDC Stolichno AD, EDC Sofia Oblast AD a EDC Pleven AD. Na konci roku 2006 rozšířila Skupina ČEZ své působení v Bulharsku nákupem 100% podílu v největší bulharské uhelné elektrárně ve Varně.

(Zdroj: Tisková zpráva společnosti ČEZ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data