Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vondra: Vláda chce zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 8,6 %

Vondra: Vláda chce zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 8,6 %

21.11.2007 17:53
Autor: ČTK

Praha 21. listopadu (ČTK) - Česko by podle vlády mohlo zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě elektřiny na 8,6 procenta do roku 2020. Oznámil to dnes vicepremiér pro záležitosti EU Alexandr Vondra (ODS) s odvoláním na dnešní dohodu kabinetu. Výsledek dohody představí zástupci ČR na prosincovém jednání v Bruselu.

Nyní podíl obnovitelných zdrojů v ČR představuje zhruba pět procent, podle jarního závazku EU by se měl v celounijním měřítku zvýšit do roku 2020 na pětinu. Dosažení hranice 20 procent je ale při všech výpočtech v českých podmínkách nereálné, podotkl Vondra na senátním slyšení o globálních klimatických změnách.

Vládní postoj kritizoval senátor Martin Mejstřík (za Cestu změny), který se obnovitelným zdrojům energie věnuje. "Podskakovat pomyslnou laťku a místo 20 procent si dávat 8,6 procenta, se mi zdá tristní a ostudné, zejména pro zemi, která bude předsedat Evropské komisi," uvedl.

"Hranice, na kterou je Česko schopno se s ohledem na svou geografickou a průmyslovou strukturu dostat, se pohybuje mezi osmi až devíti procenty," podotkl Vondra. "Do určité míry máme ruce svázané. Každý ví, kde Česko leží, kde vítr fouká, kde sluníčko svítí a do jaké míry je stávající hydropotenciál již vyčerpán, co také znamená za diskusi výstavba každé nové přehrady na Moravě," podotkl.

Vládu kritizují rovněž ekologické organizace. "Vláda navrhuje dupnout na brzdu a zpomalí rozvoj zeleného průmyslu," tvrdí ekologové. Hnutí Duha a Sdružení Calla připomněly, že podle studie ministerstva životního prostředí Česko může v roce 2020 z obnovitelných zdrojů vyrábět asi 13 procent současné spotřeby energie.
 
EU se na jaře také zavázala snížit emise skleníkových plynů jako hlavní příčiny globálního oteplování o 20 procent do roku 2020 oproti stavu v roce 1990. Plán počítá také se zvýšením energetické účinnosti rovněž o 20 procent ve stejném období. Vondra to označil za smysluplné opatření, které bude mít nejen pozitivní dopad na emise, ale také na konkurenceschopnost evropského i českého průmyslu.


Váš názor
 • Kdy už...
  22.11.2007 0:01

  konečně pochopí a dají na energetiky, že větrné elektrárny nejsou ekologické, a zařadí jadernou energetiku mezi obnovitelné zdroje.
  Michal
  • Re: Kdy už...
   22.11.2007 8:34

   Mezi obnovitelné zdroje jadernou energii zařadit nelze, uran se musí těžit, v současné době je možno ji však kvalifikovat jako ekologicky nejpřijatelnější řešení očekávaného nedostatku elektrické energie
   karel
  • Re: Kdy už...
   22.11.2007 7:55

   To zelení raději prohlásí ekologickým spalování hnědého uhlí.
   Jannastas
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university