Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR získá od EIB na dopravu úvěr ve výši až 34 mld. Kč od EIB

ČR získá od EIB na dopravu úvěr ve výši až 34 mld. Kč od EIB

14.12.2007 12:20
Autor: 

Vláda dne 12. prosince 2007 schválila Návrh zákona o přijetí úvěru Českou republikou od Evropské investiční banky na financování národních podílů u projektů spolufinancovaných z Operačního programu Doprava v programovém období 2007 - 2013.

Navrhovaný úvěr může činit nejvýše 34 mld. a musí být splatný ve lhůtě do 40 let ode dne podpisu smlouvy o úvěru. Úvěr bude čerpán po částech v tzv. tranších, u každé tranše bude Ministerstvo financí vybírat splatnost a typ úrokové sazby individuálně v souladu s úvěrovou smlouvou. Úvěr by měl být čerpán v letech 2008 - 2010.

Dle návrhu Evropské investiční banky se v rámci tohoto úvěru předpokládá podpis tří smluv o úvěru. První z nich dnes podepsal ministr financí Miroslav Kalousek, tato smlouva zajišťuje úvěr ve výši 14 mld. . Smlouva nabude účinnosti, tzn. bude možné čerpat prostředky z úvěru, dnem vyhlášení zákona o přijetí úvěru ve Sbírce zákonů. V roce 2008 se předpokládá podpis druhé smlouvy o úvěru ve výši 10 mld. , stejně jako v roce 2009.

Jde o rámcový úvěr, tzn. v úvěrové smlouvě bude obsažena pouze rámcová definice projektu (projekty Operačního programu Doprava) s tím, že jednotlivé projekty budou vybírány (a schvalovány) postupně podle připravenosti. Úvěr od EIB bude krýt tzv. národní podíl u projektů spolufinancovaných z Operačního programu Doprava a umožní čerpání finančních prostředků z fondů EU s cílem přispět k rozvoji dopravní infrastruktury v České republice.

Pro správu úvěru od EIB nebude vybírán samostatný finanční manažer a jeho roli bude zajišťovat Státní fond dopravní infrastruktury. 

Text je úplným zněním tiskové zprávy Ministerstva financí ČR


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů