Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Zrušení podpory stravenek prý zvýší tlak na růst mezd

ČTK: Zrušení podpory stravenek prý zvýší tlak na růst mezd

27.2.2008 13:40
Autor: ČTK

Případné zrušení daňového zvýhodnění stravenek údajně ještě více zvýší tlak na růst mezd a zaměstnavatelé se kvůli tomu mohou dostat do závažných problémů. Na dnešní tiskové konferenci sociálních partnerů tripartity to uvedl předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner. Konec zvýhodnění dnes poněkolikáté odmítli i odboráři, podle Wiesnera jde o vzácnou shodu mezi zaměstnavateli a odbory.

"Kvůli růstu cen energií a rostoucí inflaci bude ještě více ohrožena konkurenceschopnost malých a středních podniků, které tak nebudou moci požadavky zaměstnanců splnit," uvedl předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner.

Tuto obavu podporuje i únorový průzkum společnosti STEM/MARK, podle kterého by tři čtvrtiny lidí případné zrušení stravenek zaměstnavatelem kvůli jejich daňové nevýhodnosti považovaly za snížení svého příjmu.
Nepřiměřený růst mezd by přitom způsobil další růst inflace. Tomu se snaží v poslední době zabránit centrální banka, která právě tlaky na trhu práce považuje za jedno z významných nebezpečí pro ekonomiku a důvod pro případný další růst sazeb.

Vláda podle místopředsedkyně Českomoravské komory odborových svazů Marcely Kubínkové zneužívá trpělivost zaměstnanců, kterých je v Česku kolem tří milionů, přičemž 40 procent z nich využívá stravenky. "Nespokojenost roste a ČMKOS počítá do budoucna s určitými kroky. Nevylučujeme ani nejkrajnější možnosti," uvedla. Odpočatý a najedený pracovník podle ní odvádí lepší práci. "Takže případné zrušení podpory stravenek by mělo vliv i na produktivitu práce," uvedla.

Případné zrušení stravenek v řadě podniků může podle odborářů i zaměstnavatelů ohrozit zdraví zaměstnanců, protože se zhorší jejich stravovací návyky. I podle průzkumu společnosti STEM/MARK se polovina zaměstnanců domnívá, že v případě zrušení daňového zvýhodnění stravenek se jejich stravování zhorší.

Navíc stát prodělá podle odborářů i na výběru nepřímých daní, protože klesne zájem o stravování v restauracích. Podle průzkumu pokles příjmů v případě zrušení zvýhodnění stravenek očekává 46 procent restaurací a obchodů.

Téměř čtvrtina zaměstnavatelů přitom podle průzkumu chce stravenky nadále využívat, i když nebudou již daňově výhodné. Celkem 16 procent podniků je nahradí jinou formou závodního stravování a 27 procent hodlá stravenky zrušit. Třetina zaměstnavatelů ještě neví, co by podnikla.

Poslanecký návrh na zrušení daňové podpory stravenek v pondělí podpořila vláda. Návrh, pod kterým je spolu s řadou poslanců ODS podepsán i předseda vlády, ruší daňovou uznatelnost příspěvků zaměstnavatele na stravenky. "Jedná se o značnou nehoráznost ze strany vlády," uvedla Kubínková.

Firmy si zatím mohou 55 procent z nominální hodnoty stravenek odečíst z daňového základu. Konec daňového zvýhodnění stravenek má podle dosavadních informací ve sněmovně šanci na schválení. Zástupci poslaneckých klubů KDU-ČSL a Strany zelených již dříve ČTK řekli, že na daňové výhodě u stravenek netrvají a předpokládají jednotný postup koalice v této věci. Také nezařazení poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka dali najevo, že by mohli hlasovat pro zrušení.

Podle Kubínkové ovšem i někteří pravicoví poslanci říkají, že zrušení podpory není správné. "Důležité tedy bude, zda budou poslanci při hlasování zavázáni k hlasování svým klubem," dodala.


Váš názor
 • no jo...
  27.2.2008 15:04

  ale když se zruší stravenky, budou lidi chodit míň do hospod, ty budou tím pádem státu odvádět menší daně...a efekt pro stát bude nulovej....
  matrix
 • Jsem pro zrušení stravenek
  27.2.2008 14:38

  Stát na ně stejně moc nepřispívá. Těch 50 Kč ze základu znamená čisté zvýhodnění cca 15 Kč. Při stravence za 80 Kč se těch 15 Kč snadno spotřebuje na tisk, distribuci a další parazitické srážky na hodnotě. Vůbec tedy neslouží zaměstnancům. Pokud by zrušení mělo být kompenzováno, tak zvýšením slevy na dani v odpovídající výši. To by udělalo to samé a navíc by to bylo opravdu pro všechny, včetně živnostníků s paušálními výdaji, kteří si stravenky stejně do nákladů dát nemohou.
  HonzaH
  • Re: Jsem pro zrušení stravenek
   27.2.2008 14:53

   a přesně v tom je ten trik, že nijak kompenzováno nebude...
   Azazel
 • A co ostatní
  27.2.2008 13:55

  Výhody levných stravenek využívá údajně přez milion lidí. Výhody stavenek však jdou na úkor státního rozpočtu a ten naplňujeme my všichni. Proč máme my všichni dotovat výhody jedné desetiny z nás. Souhlasím se zrušením výhod, stejně se stravenky využívají na placení všeho možného jen ne zájkladních potravin.
  SAM
  • Re: A co ostatní
   27.2.2008 15:16

   A že dotuješ parlament, vládu, senát kde mají cestovní náhrady kolem 20000kč a vozí se zadarmo, nemocenskou 100%. To by za to bylo stravenek.
   Joe
  • Re: A co ostatní
   27.2.2008 14:28

   Stravenky využívá více než polovina zaměstnanců, pokud ti tvůj zaměstnavatel stravenky nedává, tak škodí sám sobě... Pochopitelně by bylo jednodušší a spravedlivější místo stravenek zvýšit o příslušnou částku odečitatelnou položku - pokud se tak nestane (a to se nestane), tak jde jen o normální zvýšení daní...
   Azazel
  • Re: A co ostatní
   27.2.2008 14:17

   Celý článek je špatně napsán a odboráři opět řvou neprávem. Pokud je na tom firma dobře nevidím důvod, proč by stravenky nemohla doplácet dál. Pokud nebude doplácet stravenky, pak si dovedu představit, že se lidem zvednou mzdy o částku, kterou firma dávala na stravenky. Jelikož se jedná o pár stovek nebudeto mít samozřejmě žádný vliv na inflaci, což by mistři z ČNB měli vědět!!!
   TK
   •  
    27.2.2008 14:41

    Žádná firma nebude dávat stravenky, když si je nemůže odečíst z daní, tj. to co doteď dávali na stravenky dají přímo do výplaty a půlka toho zmizí v daních - ta půlka o kterou teď budou brát zaměstnanci méně. Průměrný čistý plat v této zemi je 15-16 tisíc korun, pár stovek (řekněme že budou 3) je cca 2%
    Azazel
    •  
     27.2.2008 15:00

     Když nebudou stravenky, pak budou připlácet jídlo ve mzdě. To problém není, stejně se cca 5% věnovalo na tisk stravenek a cca 5% si účtovaly navíc hospody. Takže jestli vůbec zaměstnanci prodělají pak cca max. 50-100 Kč měsíčně. jenže tím, že získají peníze, získají svobodu, protože si mohou rozhodnout sami co si koupí, jestli jídlo nebo třeba benzín. Takhle si mohli koupit jen jídlo.
     TK
     •  
      27.2.2008 15:10

      nevím jak ty, ale já dostávám stravenky za cca 1500, projím cca 5000/měsíc, to že si za ně nemůžu koupit benzín je mi úplně jedno. Tobě však uniká podstata problému: je úplně jedno jestli dostaneš nějaké papírky nebo peníze, podstatné je jakou mají hodnotu. A zrušení stravenek bez náhrady znamená zkrátka méně peněz (podle tebe 50-100, podle mě 200-400) a tedy zvýšení daní
      Azazel
      •  
       27.2.2008 15:24

       A kolik si doplácíš na ty stravenky? 45%?, to je daňový zvýhodnění pro firmy? Pak ti firma platí cca 800 Kč, Pokud ti to daj do mzdy a já v tom problém nevidím, pak ti zbyde nějakých 550 Kč, coř mi vychází rozdíl 250 Kč. Pokud nebudou stravenky lze očekávat snížení cen v hospodách o cca 5%, což je v tvém případě 70-80 Kč - pak už mi to vychází na 180 Kč v tvůj neprospěch. Poikud nebudeš dávat diško - což je cca 5Kč denně jsi na NULE!!!!
       TK
       •  
        27.2.2008 15:31

        "lze očekávat snížení cen v hospodách o cca 5%" - proč jsou tedy restauratéři proti stravenkám, když jsou pro ně tak děsně nevýhodné ? "pokud nebudeš dávat diško jsi na nule" - a pokud začnu jíst molitan, tak jsem dokonce v plusu.... to jsou mi argumenty
        Azazel
  • Re: A co ostatní
   27.2.2008 14:05

   Jo nelze než souhlasit, stravenky jsou dobrý bussiness pro pár lidí a zbytek národa se na to složí, bohužel v tomhle státě je podobně vypečených případů v nichž menšina převáží většinu mnohem víc....... Zkuste si pak po letech placení daní a zdravotního pojištění lehnout do běžné nemocnice v menším městě, fakt bomba zážitek, akorát si vemte kalendář abyste se ujistili, že jste se nevrátili v čese o 30 let zpátky....
   Viden
Aktuální komentáře
25.5.2018
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení
10:02Eurodolar se vrací pod 1,17, trhy koncem týdne kreslí smíšený obrázek  
9:23Rozbřesk: Turecká nákaza na forexu ve střední Evropě? Racio se hledá jen těžko…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university