Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst ekonomiky rychlejší oproti prognóze ČNB

Růst ekonomiky rychlejší oproti prognóze ČNB

07.03.2008 14:04
Autor: 

Následuje plné znění komentáře ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 4. čtvrtletí roku 2007:

Podle dnes zveřejněného odhadu ČSÚ se reálný HDP ve 4. čtvrtletí 2007 meziročně zvýšil o 6,6 %. Po sezónním očištění a očištění o vliv počtu pracovních dní dosáhlo mezičtvrtletní zvýšení HDP 1,7 %. Uvedená tempa růstu jsou nižší ve srovnání s předběžným odhadem ČSÚ z 15. února tohoto roku o 0,3 resp. 0,2 procentního bodu. V úhrnu za rok 2007 se HDP meziročně zvýšil o 6,5 %.

Podle ČSÚ byly tvorba i užití HDP v posledním loňském čtvrtletí poznamenány zvýšenými výdaji zdravotních pojišťoven a nadprůměrnými opravami silniční sítě. V obou případech to ovlivnilo výdaje na konečnou spotřebu vlády, přičemž ČSÚ odhaduje, že bez uvedených vlivů by HDP ve 4. čtvrtletí meziročně vzrostl přibližně o 6,0 %.

Zveřejněný meziroční údaj za 4. čtvrtletí letošního roku (6,6 %) je o 0,9 procentního bodu vyšší ve srovnání s aktuální prognózou ČNB, přičemž v mezičtvrtletním vyjádření byla skutečnost oproti prognóze ČNB vyšší o 0,6 procentního bodu.

K určitým odchylkám od prognózy ČNB došlo i z hlediska struktury hospodářského růstu. Ve shodě s očekáváním ČNB došlo ke zpomalení růstu spotřeby domácností, zejména v důsledku zpomalení růstu reálných příjmů vlivem vyšší inflace. Naopak urychlení dynamiky investic do fixního kapitálu bylo vyšší, než předpokládala prognóza ČNB. Vzhledem k výše uvedeným mimořádným vlivům (zdravotnictví, opravy silniční sítě) předčilo rovněž tempo růstu spotřeby vlády očekávání ČNB. V souladu s aktuální prognózou ČNB došlo ke zpomalení růstu vývozu i dovozu zboží a služeb, avšak zlepšení salda čistého vývozu bylo celkově výraznější, než ČNB očekávala.

Na meziročním růstu hrubé přidané hodnoty ve stálých cenách o 6,8 % se ve 4. čtvrtletí 2007 dle ČSÚ podílela zejména tři odvětví - zpracovatelský průmysl (s příspěvkem 2,7 p.b.), což souvisí s pokračujícím budováním nových kapacit především v odvětvích orientovaných na vývoz, obchod (2,4 p.b.) a peněžnictví a podnikatelské služby (1,3 p.b.).

(Zdroj: ČNB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (08/20 Q4, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Cineworld Group PLC
Manchester United Plc (06/20 Q4)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje nových domů
22:15Costco Wholesale Corp (08/20 Q4)