Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Inflace v březnu je již jen mírně nad prognózou ČNB

ČNB: Inflace v březnu je již jen mírně nad prognózou ČNB

8.4.2008 14:04
Autor: 

Následuje komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v březnu 2008:
 
Podle dnes zveřejněných údajů dosáhla meziroční inflace v březnu 2008 hodnoty 7,1 % a ve srovnání s předchozími dvěma měsíci byla o 0,4 procentního bodu nižší. Inflace se tak nadále nachází významně nad horním okrajem tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB. Výrazně nad horním okrajem tolerančního pásma inflačního cíle se, podobně jako v lednu a v únoru, nacházela i tzv. měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o nadále vysoký primární vliv změn nepřímých daní (zhruba 2 procentní body).

Meziměsíčně cenová hladina v březnu 2008 klesla o 0,1 %. Její pokles způsobilo zejména snížení cen potravin a nealkoholických nápojů. Ceny poklesly rovněž v oddíle alkoholické nápoje a tabák a tradičně u rekreace a kultury v důsledku snížení cen dovolených s komplexními službami na konci zimní sezóny. Na růst cenové hladiny působilo naopak zvýšení cen bydlení a cen ve skupině odívání a obuv. Vzrostly rovněž ceny v restauracích, školních jídelnách a závodních jídelnách.

Ve srovnání s aktuální prognózou ČNB (6,9 %) byla meziroční inflace v březnu 2008 vyšší o 0,2 procentního bodu. Tato odchylka byla způsobena vyšším než očekávaným růstem regulovaných cen a korigované inflace bez pohonných hmot. Tento vliv byl částečně tlumen oproti prognóze nižším růstem cen potravin a odkladem promítnutí zvýšení spotřebních daní do cen cigaret.

Stávající mimořádně vysokou inflaci je možno nadále hodnotit jako dočasný výkyv vyvolaný zejména změnami daní, zvyšováním regulovaných cen (včetně zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví) a mimořádně vysokým růstem cen potravin v závěru loňského roku. Po odeznění tohoto výkyvu by inflace měla na přelomu let 2008 a 2009 klesnou zpět na nízké hodnoty odpovídající cílům ČNB.Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data