Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční aktivity významně přispěly k hospodářským výsledkům ČEZu

Zahraniční aktivity významně přispěly k hospodářským výsledkům ČEZu

16.4.2008 12:31
Autor: 

Výsledky zahraničních dcer Skupiny ČEZ (1 170 CZK, -1,85%) v roce 2007 přispěly k celkovému provoznímu zisku 6,3 miliardami korun, meziročně se jednalo o 27 % nárůst. Na výsledcích Skupiny ČEZ se tak nyní podílejí z 8,4 %. Na tržbách Skupiny se zahraniční společnosti podílejí více než pětinou.

„Naše zahraniční dcery se stále více podílejí na výsledcích Skupiny ČEZ. Všechny naše zahraniční společnosti jsme koupili za rozumné ceny, nikdy jsme nepřepláceli. Současně se nám daří zahraniční společnosti dobře řídit. Díky tomu dosahujeme velmi dobré návratnosti investic, která všude dosahuje nebo překračuje naše očekávání,“ řekl Tomáš Pleskač, místopředseda představenstva a ředitel divize international ČEZ.

Ke konci roku 2007 vlastnil ČEZ 30 zahraničních společností s 8 770 zaměstnanci. Meziročně poklesl počet zaměstnanců v zahraničí v důsledku restrukturalizačních procesů o více než čtyři stovky. Naopak došlo k významnému meziročnímu zvýšení podílu na skupinových stálých aktivech, na kterých se již zahraniční společnosti Skupiny ČEZ podílejí více než 16 %, tj. téměř o polovinu vyšší podíl než ke konci roku 2006, kdy činil podíl na stálých aktivech Skupiny cca 11 %.

„Naše akvizice řídíme i tak prostřednictvím pouze několika desítek českých zaměstnanců. Oproti našim konkurentům se snažíme maximálně zapojit místní lidi a motivovat je tak pro práci ve Skupině ČEZ,“ dodal Tomáš Pleskač.

V loňském roce rozšířily portfolio aktivit Skupiny ČEZ z pohledu vlastnictví aktiv v zahraničí dva významné projekty v oblasti výstavby nových elektráren. Prvním z nich je projekt v bosenskosrbském Gacku, druhým z nich uzavřená strategická aliance se společností MOL (22 595 HUF, 0,42%).

V roce 2007 vyrobily zahraniční elektrárny Skupiny ČEZ téměř 8 TWh elektrické energie a dodaly téměř 5 000 TJ tepelné energie. Distribuční společnosti v Bulharsku a Rumunsku prodaly koncovým zákazníkům 11,9 TWh elektřiny a distribuovaly 17,1 TWh elektřiny. Pro srovnání v ČR Skupina ČEZ ve stejném období vyrobila 66 TWh elektřiny a 11 800 TJ tepelné energie, společnost ČEZ Prodej prodala 28,4 TWh a společnost ČEZ Distribuce dodala 33,1 TWh elektrické energie. 

Tabulka výsledků za rok 2007:

 

 

Výroba elektřiny

(TWh)

Dodávka tepla

(TJ)

Prodej elektřiny koncovým zákazníkům (TWh)

Distribuce elektřiny koncovým zákazníkům

(TWh)

Zahraničí

7,8

4 946

11,9

17,1

Česká republika

66

11 734

28,4

33,1

Skupina ČEZ celkem

73,8

16 680

40,3

50,2

Podíl zahraničních společností na výsledcích Skupiny ČEZ

10,6 %

 29,7 %

 29,5 %

34,1 %

Zahraniční expanzi započala Skupina ČEZ v lednu 2005, kdy po úspěchu v privatizačním tendru převzala majoritní podíly ve třech bulharských distribučních společnostech. Na podzim roku 2005 ČEZ uspěl v privatizačním tendru na koupi majoritního podílu v největší rumunské distribuční společnosti Electrica Oltenia. V roce 2006 přidala Skupina ČEZ do svého zahraničního portfolia tři výrobní zdroje, polské elektrárny Elcho a Skawina a bulharskou Varnu. Loni do portfolia zahraničních majetkových účastí přibyl projekt výstavby nové elektrárny v bosenskosrbském Gacku a v samém závěru roku 2007 pak také strategická aliance s maďarskou ropnou a plynárenskou společností MOL.
 
Komentář je kompletním zněním tiskové zprávy skupiny ČEZ


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba