Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analytici: Akcie majitele OKD lze drobným investorům doporučit

Analytici: Akcie majitele OKD lze drobným investorům doporučit

23.4.2008 17:16
Autor: ČTK

Akcie přední středoevropské těžební firmy New World Resources (NWR), majitele OKD, lze drobným investorům doporučit k nákupu, shodovali se po prvním seznámení s podmínkami veřejného úpisu akcií analytici obchodníků s cennými papíry. Rozprodat všechny akcie investorům by podle očekávání trhu přes nynější složité podmínky na burzách neměl být problém.

"Pokud se NWR podaří získat dlouhodobé zásoby uhlí v Polsku a na Ukrajině, bude to dobrá investice. Klientům doporučíme se primárního úpisu akcií zúčastnit," uvedl Jan Bláha, vedoucí divize trhy Fio, burzovní společnosti, s doporučením, aby akcie NWR tvořily nejvýše 15 procent akciového majetku individuálního investora.

Objednávky k akciím NWR budou drobní investoři moci podávat u obchodníků s cennými papíry od 24. dubna do 6. května, tedy po dobu takřka dvou týdnů. Například přední tuzemský broker Česká spořitelna uvedl, že pobočky banky budou přijímat objednávky i na jedinou akcii NWR. Případný zájemce si musí otevřít investiční účet.

Cenové rozpětí akcií NWR ve veřejné nabídce bylo stanoveno na zhruba 336 až 415 korun na kus. Analytici zatím nechtěli ceny komentovat, ale vypadalo to, že stanovená nabídka by mohla být atraktivní a neměl by tak hrozit propad, který potkal například akcie autobazaru AAA Auto. Někteří brokeři údajně ocenili akcie NWR i na více než 500 korun za kus.

Pro firmu OKD znamená veřejný úpis akcií NWR návrat na tuzemský kapitálový trh, který opustila v roce 2005 v době, kdy v ní již působil finančník Zdeněk Bakala, nynější nepřímý majitel 40 procent akcií NWR. Majitelé OKD tehdy vykupovali akcie od drobných podílníků za 925 korun na akcii.

Akcie NWR by se měly obchodovat vedle pražské burzy v Londýně a ve Varšavě. Hlavním trhem by měl být podle Bakaly Londýn, ale například ředitel pražské burzy Petr Koblic byl optimistou a věřil, že většinu obchodů akcií NWR stáhne Praha.

Základem očekávaného úspěchu akcií NWR by vedle cenových podmínek měla být velikost prodávané emise, několikanásobně větší než všech předchozích veřejných úpisů akcií v tuzemsku, ziskové hospodaření NWR a očekávaný další růst prodejů a těžby, pokračující zdražování cen uhlí a také načasování. Analytik firmy Cyrrus Jan Procházka neváhal vzpomenout nedávný úspěšný úpis akcií vydavatele platebních karet Visa.

"Podobnost Visa s NWR podle mě není čistě náhodná - opět se jedná o největší primární úpis (tentokráte však jen v české historii) a mezi poradci a upisovacími agenty jsou opět největší světové i středoevropské firmy, a stejně tak se emise několika let odkládala," poukázal.

Visa získala z emise akcií 17,9 miliardy dolarů (asi 290 miliard korun), což znamenalo největší primární úpis akcií v americké historii. Kurz akcií Visa debutoval na newyorské burze růstem o 35 procent. 

Prospekt akcií společnosti NWR je k dispozici na stránkách www.patria-direct.cz ZDE.


Váš názor
 • Něco tady nehraje
  24.4.2008 9:24

  Pokud NWR má tak vynikající parametry a pokud výše zmíněné "zdražování uhlí" je záležitostí tak jistou, proč tedy NWR tak moc usiluje o rozředění kapitálové struktury mezi nové investory a přenechání části budoucích tak skvělých zisků jiným? Pokud je budoucnost NWR tak skvělá, není pro NWR samotnou mnohem výhodnější úvěrové financování? Zaplatí úroky a excess oněch báječných zisků zůstane "doma", nebo ne? Krátce: Osobně jsem IPO NWR vyhodnotil takto: s 98% pravděpodobností to nebude dobrý obchod pro nové investory.
  Detective
  • Re: Něco tady nehraje
   28.4.2008 12:36

   NEvím jak vám, ale mě je nejvíce divné že započítali zásoby uhlí , které ovšem nevlastní. To je jako by sedlák započítal do svého majetku i cenu sousedova pole které ovšem ještě nekoupil. Myslím že skutečná hodnota NWR je zisk na 1 Kg uhlí KRÁT Skutečné zásoby uhlí, Dále pokud je známo tak OKD dotěží zásoby za 10 let, a pak zbyde malým akcionářům jen oči pro pláč.
   jrew
   • Re: Něco tady nehraje
    28.4.2008 12:45

    Příliš mi to připomíná ono marketingové heslo: "Co my Vám slíbíme to Vám nikdo jiný nedá...". Celé to nedává smysl, doly šlapou a vydělávají majitelům peníze, komodita bude v budoucnu zdražovat, tak proč jít na burzu???
    iRS
 • a jak
  24.4.2008 8:31

  Je to s tou zásobou uhlí???? Jak se jim hezky na papíře zásoby uhlí zvyšují :-) Je to podvod
  tk69
  • Dul v polsku
   24.4.2008 9:04

   Pokud se zjisti ze se v Polsku tezit nebude (bud nebude licence nebo se to nevyplati) tak cena poleti pekne dolu. To riskovat nechci.
   jr
  • Re: a jak
   24.4.2008 8:46

   Že by áčka v černém??????????????
   ježek
 • Podruhé se vyvlastnit nenechám
  23.4.2008 22:20

  Asi ví, proč to chtějí nabízet. Na takových obchodech vydělá vždy jen jedna strana. Kromě je odrazující i to, že se najde jen pár brokerů, kteří akcii odhadují až o 25% výš, tak by si ty akcie určitě sami nekoupili. To není číslo zajímavé pro dlouhodobou investici, když těch doporučujících (najatých) brokerů není většina.
  HonzaH
  • Re: Podruhé se vyvlastnit nenechám
   26.4.2008 10:40

   Když ptáčka chytají pěkně mu zpívají.přikláním se k názoru,že pokud někdo bude tak úspěšnej a má takové vyhlídky v prosperitě, každý mu rád pujčí. AAA ZA PRODEJ akcii inkasovala 53kč a nyní je odkoupí za 20kč ne všechny to by tlouklo do očí.Další asi za 15..?? Pravdou je to že podnikání a náklady zaplatí drobní akcionáři kteří pod vidinou zisku přišli o 30kč na akcii. Je to jejich vina ?? Myslím že ne,ale doplatili na obratné marketinkové tahy a propagandu s prodejem před vstupem na burzu přes banky také na doměnku že všichni kteří sprostředkovali vstup na burzu AAA a prodej před vstupem jsou nějakou zárukou.Viníkem je naivita lidí a dnešní pravda na tomto nepoměru se dá vydělat...
   AAA a Auto
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data