Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Drobní investoři mohou upisovat akcie hned dvou velkých firem

ČTK: Drobní investoři mohou upisovat akcie hned dvou velkých firem

24.4.2008 17:45
Autor: ČTK

Dvě velké společnosti - těžební firma New World Resources (NWR) a pojišťovací skupina Vienna Insurance Group (VIG) - se v těchto dnech v tuzemsku snaží získat kapitál na rozvoj veřejnou nabídkou akcií i pro drobné investory. Takových možností zatím bylo v ČR poskrovnu a obchodníci s cennými papíry proto radí tyto investiční příležitosti za určitých podmínek využívat, vyplynulo dnes z vyjádření obchodníků pro ČTK.

Málo veřejných úpisů a tím i kvalitních akcií na pražské burze patří podle odborníků k hlavním nedostatkům českého kapitálového trhu. Nyní se zdá, že svítá na lepší časy. NWR, majitelka černouhelné firmy OKD, chce rozprodejem zhruba třetiny akcií získat přes 34 miliard korun a akcie poté uvést na pražskou, londýnskou a varšavskou burzu. Větší objem akcií v primární nabídce se v tuzemsku zatím neobjevil. Emise NWR se ale neztratí ani v mezinárodním měřítku - v Londýně jde o letošní rekord.

Analytici nepochybují o tom, že celou nabídku NWR se přes složitou situaci na světových kapitálových trzích podaří prodat. Domácí obchodníci proto radí zájemcům podávat objednávky za nejvyšší možnou cenu 415 korun za akcii NWR. Tím může investor předejít neúspěchu pro případ, pokud bude stanovena maximální upisovací cena.

"Předpokládáme, že NWR bude velkým úspěchem na pražské burze, stejně tak bude atraktivní i pro londýnskou burzu," uvedl zástupce ředitele firmy X-Trade Brokers Remigiusz Gorski s tím, že otázkou bude vývoj v Polsku, kde je velký počet nabídek nových akcií a připravuje se rozsáhlá privatizace.

Akcie rakouské VIG se již na burzách včetně pražské obchodují. Firma chce navýšit kapitál o 23 milionů akcií, což by při současné ceně akcií VIG znamenalo objem kolem 28 miliard korun. Podle očekávání obchodníků zde ale pro nové investory zbude zřejmě jen velmi malá část nabídky, protože například hlavní akcionář VIG již oznámil, že chce upsat asi 70 procent nabízených akcií, a přednost při úpisu mají stávající majitelé akcií VIG. Analytik společnosti Capital Partners Josef Stoulil zájemcům doporučuje objednávat akcie VIG nejvýše za 47 eur, tedy asi 1175 na akcii.

K přednostem veřejných úpisů akcií patří výhodnější obchodní poplatky na pořízení akcií než při běžném nákupu na burzách, velký objem dostupných informací o firmě a odvětví, předem stanovené a neměnné nákupní ceny akcií nebo dostatečná lhůta na rozhodnutí. Nikdo ale nemůže zaručit, že zájemce objednané akcie skutečně získá a vydělá na nich, upozorňují brokeři.

Prospekt akcií společnosti NWR je k dispozici na stránkách www.patria-direct.cz ZDE.


Váš názor
  • Brokéři nemohou zaručit a také nezaručují nic
    26.4.2008 10:58

    Pouze zájem investorů dnes tak opatrných bude nápovědou a drobné investory zajímat nechajíc svoje anima na uzdě až se vše vyvrbí.
    dik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university