Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Fed a další centrální banky znovu podpoří globální ekonomiku

ČTK: Fed a další centrální banky znovu podpoří globální ekonomiku

2.5.2008 16:37
Autor: ČTK

Federální rezervní systém (Fed) Spojených států spolu s centrálními bankami v Evropě opět podpoří globální finanční systém. Centrální banky zvýší objem nouzových úvěrů, které poskytují komerčním bankám a dalším finančním institucím, a také prodlouží splatnost některých hotovostních půjček.
 
V rámci takzvané termínové aukční facility (TAF), kterou Fed pořádá každé dva týdny, se objem nabízených úvěrů zvýší na 75 miliard z dosavadních 50 miliard dolarů. Rozhodnutí nabývá platnosti při nejbližší aukci, která se koná 5. května.

Fed zároveň rozšíří nouzovou linku měnových swapů, kterou má otevřenou s Evropskou centrální bankou (ECB), na 50 miliard z dosavadních 30 miliard USD. Podobně linku měnových swapů se švýcarskou centrální bankou rozšíří z šesti na 12 miliard dolarů. Swapové linky Fed prodlouží do 30. ledna 2009 a cílem je uspokojit poptávku po dolarech na evropských trzích.

Objem nouzových úvěrů, které Fed poskytuje finančním institucím v USA, se tak zvýší na 150 miliard dolarů z dubnového limitu 100 miliard USD. Smyslem je podpořit základní fungování bank, které pociťují dopady úvěrové krize.

"Vzhledem k přetrvávajícímu tlaku na likviditu na některých termínových trzích Evropská centrální banka, Federální rezervní systém a švýcarská národní banka oznamují expanzi opatření na posílení likvidity," píše se ve sdělení Fedu.

V březnu Fed pomoc finančním trhům zintenzívnil a sáhl k opatřením, která naposledy využil v době Velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Opatření spočívá v tom, že nouzové úvěry bude poskytovat i dalším finančním institucím, včetně například makléřských firem. Předtím mohly této pomoci využívat jen komerční banky.

ECB se bude v eurozóně chovat podobně a podle agentury AP evropským bankám zvýší přísun dolarových půjček na krátkodobé financování na 25 miliard dolarů s tím, že aukce peněžních prostředků bude provádět každé dva týdny.

Doposud ECB prováděla aukce peněžních prostředků v objemu deset až 15 miliard dolarů na jeden tendr, ovšem bez stanoveného harmonogramu. "Cílem je nadále poskytovat dolarovou likviditu, a to tak dlouho, dokud to bude podle měnového výboru za současných podmínek na trhu nutné," uvedla ECB ve zprávě.

Švýcaři budou nově půjčky bankám poskytovat rovněž na dobu 28 dnů a počítají s aukcemi každé dva týdny. Maximální částka na jeden tendr bude činit šest miliard dolarů.

Program termínové aukční facility Fed poprvé oznámil loni v prosinci, kdy začal dodatečnou hotovostí řešit napjatou situaci na úvěrových trzích. Úvěrový trh se s problémy potýká od loňského léta, kdy se začaly plně projevovat dopady problémů v části hypotečního trhu v USA. Od prosince Fed nabídku peněz zatím jen zvyšuje.

Vedle zvýšení objemu peněz, které Fed v rámci programu TAF poskytuje, centrální banka adekvátně rozšíří také objem zástav, které přijímá za úvěry v rámci jiné facility TSLF. Přijímat bude nyní i kryté cenné papíry, ovšem pod podmínkou, že půjde o papíry s nejvyšším ratingem AAA.

"Širší možnosti zástavy by měly zlepšit podmínky financování v širším spektru finančních trhů," sdělil Fed. Širší paletu zástav začne centrální banka přijímat počínaje aukcí 7. května, která má datum vypořádání o další dva dny později.


Váš názor
  • Jinými slovy = něco tady nehraje
    2.5.2008 16:56

    Krize přece skončila, akcie na celém světe jedou rally, dolar posiluje. Nebo ne?
    Me2d
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data