Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lockhart (Fed): Zpomalení americké ekonomiky pocítí i zbytek světa

Lockhart (Fed): Zpomalení americké ekonomiky pocítí i zbytek světa

18.5.2008 20:08
Autor: ČTK

Současné zpomalení hospodářského růstu ve Spojených státech pocítí i zbytek světa, i když dopady zřejmě nebudou tak dramatické, jak upozorňují někteří analytici. Řekl to prezident Federální rezervní banky (Fed) v Atlantě Dennis Lockhart. Hlavním důvodem je podle něj rostoucí hospodářská integrace světa.
 
"Globální ekonomická integrace v posledních letech pokročila a dostala se do bodu, kdy zpomalení ve Spojených státech bude nepochybně znát," řekl Lockhart, jehož citovala agentura Reuters.

Lockhart řekl, že dynamika růstu na mnoha mladých trzích zeslabí dopady problémů v USA. Řada těchto zemí je díky obchodnímu přebytku schopna akumulovat devizové rezervy, které jim poskytnou zdroje na podporu jejich vlastního hospodářského růstu. Z části se tím smaže negativní vliv poklesu vývozní aktivity.

Země ze skupiny rozvíjejících se trhů mají podle Lockharta několik důvodů investovat devizové rezervy na vyspělých trzích, jako jsou Spojené státy. Z části to může být snaha spořit, z části je to výsledek měnového režimu v dané zemi a z části jejich nevyzrálý bankovní systém.

Američané jsou zvyklí málo spořit a hodně utrácet, což činí ze Spojených států vhodné místo pro investice. Lockhart proto očekává, že Spojené státy budou dál zažívat silný příliv zahraničních investic, přestože kurz dolaru už dlouho klesá.

Slabý dolar nicméně podporuje vývoz zboží z USA, které se při přepočtu kurzu stává v zahraničí levnější. "V posledních týdnech jsme zaznamenali určité oživení dolaru, což je, myslím, vítané," odpověděl Lockhart na jeden z dotazů. Dolar je dominantní světovou měnou a většina zemí drží devizové rezervy právě v dolarech.

"Já očekávám, že i když se dočkáme postupného přechodu na jiné měny, dolar zůstane dominantní měnou a do budoucna bude zcela jistě měnou velmi prominentní," myslí si Lockhart.

Dolar v letošním roce klesl na rekordní minimum vůči euru i koši dalších světových měn, z části v reakci na kroky Fedu, který obětoval dolar výměnou za to, že podpoří hospodářský růst levnějšími úvěry. Fed loni na podzim zahájil kampaň za rychlé uvolnění měnové politiky a v rámci tohoto cyklu snížil základní úrok z 5,25 na rovná dvě procenta.
 
"Americká ekonomika je uprostřed citelného zpomalení a za poslední dvě čtvrtletí zaznamenala pouze nepatrný růst. Problémy byly původně znát jen v sektoru bydlení, pak se ale rozšířily," řekl Lockhart. Vzhledem k růstu cen energií a dalších komodit je podle něj poněkud vyšší také inflace. Fed ale prý očekává, že tlak na růst inflace do konce roku poleví.

"My očekáváme, že inflace ve druhém pololetí a v roce 2009 poněkud odezní a svou prognózu opíráme o slabý hospodářský růst," dodal šéf Fedu v Atlantě. Velmi slabý růst z prvního pololetí by se podle něho měl ve druhé polovině roku zlepšovat, i tak ale zřejmě zůstane pod dlouhodobým průměrem a pod úrovní trendu.

Někteří analytici upozorňují, že Spojené státy už jsou nyní v recesi, která se definuje jako minimálně půlroční pokles hrubého domácího produktu (HDP). V posledních dvou čtvrtletích ekonomika rostla tempem 0,6 procenta, takže v recesi by oficiálně být neměla. Problém je ale v tom, že růst byl především výsledkem tvorby zásob, což by se mělo později ukázat.


Váš názor
  • Jasnačka hoši, nakupujeme euro !!!
    19.5.2008 8:16

    Vidím euro zpátky na severu :)) a jedeme zase hore :)))
    MC
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data