Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Důvěra v ekonomiku dál klesá

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku dál klesá

29.05.2008 12:33
Autor: ČTK

Důvěra v domácí ekonomiku se v květnu dál snížila. Souhrnný ukazatel důvěry proti předchozímu měsíci klesl o 2,4 bodu. Důvěra spotřebitelů klesla o 3,2 bodu, důvěra podnikatelů o 2,3 bodu. Vyplývá to z dnes zveřejněného konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu.

Ve srovnání s loňským květnem je důvěra v českou ekonomiku nižší o 5,1 bodu. Důvěra spotřebitelů je meziročně nižší o 1,4 bodu a důvěra podnikatelů je nižší o 6,1 bodu.

Ze šetření mezi spotřebiteli v květnu vyplynulo, že ve srovnání s dubnem očekávají pro příštích 12 měsíců zhoršení celkové ekonomické situace i své finanční situace. Očekávání zvýšení nezaměstnanosti se v květnu proti minulému měsíci snížilo. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se také snížil.

Sestupný trend důvěry v ekonomice není podle analytika ČSOB Petra Dufka vzhledem k proudu nepříznivých dat o vývoji cen potravin, pohonných hmot a spekulací ohledně dalšího růstu nákladů na bydlení překvapivý. "Jak ukazují slábnoucí očekávání v ekonomice, další měsíce přinesou opět další slabší výsledky. Březnové propady se nejspíše opakovat nebudou, nicméně na čas můžeme zapomenout na rekordní dvojciferné nárůsty výroby a exportu," uvedl. Celkově je důvěra v ekonomice na sestupu už od poloviny loňského roku.

Hodnocení celkové ekonomické situace v průmyslu se v květnu proti dubnu zvýšilo. Nepatrně se zhoršilo hodnocení celkové poptávky, hodnocení zahraniční poptávky se naopak mírně zvýšilo. Pro příští tři měsíce očekávají respondenti zpomalení výrobní činnosti i mírný pokles zaměstnanosti. Celkově u nich převládá očekávání neměnnosti. Očekávání celkové ekonomické situace je pro příští tři i šest měsíců nižší než v dubnu. Celkově se saldo indikátoru důvěry v průmyslu snížilo meziměsíčně o dva body a je o 6,3 bodu nižší než v květnu 2007.

"Na rozdíl od německé ekonomiky, kde poslední údaje nasvědčují mírnému vzestupu optimismu, české firmy očekávají zhoršení ekonomické situace," dodal Dufek.

Stavební podnikatelé hodnotí současnou ekonomickou situaci hůře. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají zrychlení stavební činnosti a udržení příznivého vývoje zaměstnanosti. Zajištění práce zakázkami odhadují na devět měsíců. Jejich očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou proti dubnu mírně nižší, pro příštích šest měsíců jsou však vyšší. Celkově se saldo indikátoru důvěry meziměsíčně nezměnilo a stále tak dosahuje třetí nejvyšší hodnoty v jeho historii. Meziročně je vyšší o 5,5 bodu.

Proti minulému měsíci se snížilo hodnocení současné ekonomiky i mezi obchodníky. Mírně se však zvýšilo jejich očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců. Celkově se saldo indikátoru důvěry meziměsíčně snížilo o 1,7 bodu a meziročně je nižší o 3,7 bodu.

Ve vybraných odvětvích služeb se hodnocení současné ekonomické situace ve srovnání s dubnem také snížilo. Meziměsíční hodnocení poptávky se rovněž snížilo a její očekávání pro příští tři měsíce se nezměnilo. Celkově se saldo indikátoru důvěry proti minulému měsíci snížilo o tři body a je nižší o osm bodů než před rokem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.09.2020
22:02Wall Street jako na houpačce. Palantir po IPO +31 %  
19:23AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s.zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
18:41AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
18:26Záhada pyramid, inflace a valuace v příštím roce
18:12StanChart: Výprodej měn východní Evropy zašel už moc daleko
17:36QI investiční společnost, a. s. - Pololetní zpráva fondu IFIS investiční fond, a.s. za rok 2020
17:31AMISTA investiční společnost, a.s.:Maloja Investment SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
17:14Ranní káva Jana Bureše: Většina firem čeká kvůli nové vlně pandemie útlum poptávky a horší tržby
17:13Akcie obrátily výrazně nahoru. Pomohla data a naděje na fiskální balík  
17:04Zpráva o vládě práva v EU zostřuje potyčky ohledně evropského fondu obnovy
16:39V ČR bude od pondělí znovu platit nouzový stav a zákazy větších akcí
16:34Společnost RSRE INVEST a.s. - Zveřejňuje Pololetní zprávu za období od 1.1.2020 do 30.6.2020
16:12Tomáš Vlk: Americké firmy v září zrychlují aktivitu a nabírají lidi
16:09PPF Financial Holdings B.V. – pololetní zpráva 2020
15:31AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:30AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:00TESLA KARLÍN, a.s. - Konsolidovaná pololetní zpráva k 30.6.2020
14:59AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:57TOMA, a.s. - Pololetní zpráva 2020 konsolidovaná
13:43ECB uváží, zda se neopičit po Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - HDP, q/q a