Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Anketa: Kam až poroste cena ropy?

Anketa: Kam až poroste cena ropy?

10.06.2008 16:35
Autor: 

Ropa je dlouhodobě v centru zájmu většiny investorů; dramatické pohyby ceny „černého zlata“ udávají směr nejen komoditním trhům, ale promítají se i do reálné ekonomiky a na trhy s cennými papíry. Každá prognóza, která může mít potenciál vyjasnit výhled pro tuto komoditu do budoucna proto poutá pozornost.

Když se v první polovině roku 2005
ropa obchodovala okolo 55 dolarů za barel (viz graf) a analytici z Goldman Sachs předpovídali, že se její cena do tří let vyšplhá nad 100 dolarů za barel, mnozí jen nevěřícně kroutili hlavami. Dnes je to realita a cena ropy stoupá dál. Kam až poroste?

Graf: Vývoj cen
ropy WTI za poslední 3 roky
Anketa - WTI

(Zdroj: Reuters)

Graf: Vývoj cen
ropy typu Brent za poslední 3 roky

Anketa - Brent
(Zdroj: Reuters)

Ceny
ropy vzrostly během posledních čtyř měsíců o 25 procent a o 400 procent od roku 2001. V předchozím odhadu úspěšní analytici Goldman Sachs přitom na začátku měsíce vydali prognózu, podle níž se nedá očekávat zastavení současného růstového trendu a ekonomiky států stejně jako investoři si budou muset zvyknout na ceny blížící se 200 dolarům. "Neutuchající poptávka může velmi pravděpodobně vytáhnout cenu k 200 dolarům za barel v horizontu 6 měsíců až 2 let," uvádí zpráva americké investiční banky.

Pokračující strmý růst ceny barelu
ropy ústící nad 150 dolarů však není jediným možným scénářem, který odborníci nabízejí. Poslední inflační zpráva ČNB například počítá s tím, že by se průměrné ceny ropy Brent v letošním roce neměly dostat nad 110 USD/barel - viz graf:
Anketa - ČNB
Zdroj: Zpráva o
inflaci II/2008, ČNB

Obdobný odhad je výsledkem květnového průzkumu agentury Reuters. 33 oslovených analytiků v průměru očekává, že by ceny
ropy Brent měly ve 3. čtvrtletí mírně přesáhnout 112 USD/barel, v roce 2009 by se však již v průměru měl barel této komodity obchodovat pod 105 dolary. Americká ropa WTI, která se dnes bere více jako benchmark, by podle průměru odhadů analytiků měla dosáhnout svého vrcholu již ve druhém čtvrtletí 2008 na úrovni 113,5 USD/barel, aby následně po mírné stagnaci zahájila obrat trendu a pokles až pod psychologickou hranici 100 dolarů v roce 2010. 

Anketa - odhady

Zdroj: Reuters


Jakou budoucnost předpovídáte ropě Vy? Bude nastolený růstový trend pokračovat a cena
ropy ke konci roku přesáhne 150 či 200 dolarů nebo jde jen o dočasnou bublinu a cenu ropy čeká obrat směrem k nižším úrovním? Hlasujte v anketě ZDE !


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data