Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum: Finančníci se bojí dopadů americké ekonomické krize

Průzkum: Finančníci se bojí dopadů americké ekonomické krize

2.6.2008 8:09
Autor: ČTK

Přední představitelé finančního sektoru se obávají dopadů americké ekonomické krize na světové bankovní systémy včetně systému České republiky. Obavy panují zejména z možných vlivů na finanční deriváty, úvěry a akciové trhy. Vyplývá to nejnovější studie Banking Banana Skins, kterou uskutečnilo Centrum pro výzkum finanční inovace ve spolupráci s PricewaterhouseCoopers.

Úroveň znepokojení na finančních trzích je nejvyšší od roku 1998. České bankovní instituce musí čelit navíc ještě riziku podvodného jednání a nedostatečného řízení rizik, píše se ve studii.

"Letošní výsledky průzkumu jsou nejpesimističtější za posledních deset let. Vyplývá z nich, že krize odkryla selhání vnitřních kontrolních mechanismů bankovních domů. Tyto kontroly selhaly především kvůli zvyšující se složitosti finančních transakcí, pokřiveným motivačním schématům a nedostatečnému řízení rizik," uvedl vedoucí průzkumu David Lascelles.

Letošnímu vydání každoročního průzkumu bankovních rizik dominují obavy ze současných tržních podmínek, zejména z nedostatku likvidity a úvěrové krize. Dála pak z toho, že problémy na derivátových a akciových trzích povedou k celosvětové recesi.

Průzkum se uskutečnil mezi téměř 300 předními bankéři ve 38 zemích. Zúčastnilo se jej též pět respondentů z ČR. Čeští bankéři z velké části sdílejí stejné názory s kolegy po celém světě. Obavy českých bankovních představitelů z podvodného jednání však byly mnohem vyšší než ve většině ostatních zemí.

Není překvapením, že podvodné jednání je jednou z hlavních obav českých bankéřů, uvedl partner forenzních služeb PricewaterhouseCoopers ČR Sirshar Qureshi. Vyplývá to prý i ze zjištění nejnovějšího vydání celosvětového průzkumu hospodářské kriminality PwC. Podle něj se 61 procent společností v Česku v uplynulých dvou letech stalo obětí hospodářské kriminality a průměrná ztráta z této činnosti dosáhla 34 milionů .

Pouhých 24 procent respondentů si podle podle průzkumu myslí (v roce 2007 to bylo 64 procent), že banky jsou na rizika dobře připraveny. V ČR však byla důvěra v to, že banky dokážou čelit problémům, ještě nižší. Žádný z respondentů neuvedl, že jejich vlastní či jiné bankovní instituce jsou na rizika dobře připraveny. Místo toho uváděli neurčitou odpověď.

"Zaznamenali jsme pokles důvěry v kvalitu řízení bankovních rizik, což znamená změnu trendu oproti minulým letům. Respondenti věří, že krize likvidy a úvěrování přiměje bankovní instituce přehodnotit efektivitu svých systémů řízení rizik. Zvýšený důraz na toto přehodnocení taktéž uvedla většina respondentů z Česka," uvedl ředitel poradenství PwC ČR Jiří Klumpar.

Centrum pro výzkum finanční inovace je nezisková analytická organizace (think-tank) založená v roce 1993 a zabývá se budoucností v oblasti finančních služeb. Studii Banking Banana Skins připravuje od roku 1996. Poradenská firma PricewaterhouseCoopers poskytuje auditorské, daňové a poradenské služby pro všechna průmyslová odvětví.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data