Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: MPSV vymění svoje akcie v PRE za podíl v ČEZ

ČTK: MPSV vymění svoje akcie v PRE za podíl v ČEZ

9.7.2008 14:57
Autor: ČTK

Ministerstvo práce a sociálních věcí vymění svůj akciový podíl v Pražské energetice za akcie ČEZ. Za 14,2 procenta akcií získá od dalších vlastníků Pražské energetiky - firem PRE Holding a Honor Invest ze skupiny J&T - zatím blíže nespecifikovaný podíl v největší domácí energetické společnosti. Rozhodla o tom dnes podle premiéra Mirka Topolánka vláda. Další podrobnosti ČTK zjišťuje.

Stát chce podle dřívějších vyjádření ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase získat místo akcií PRE užitečnější majetek. "Jsou pro nás (akcie PRE) v podstatě bezcenné. Ostatní akcionáři firmy spolu jednají ve shodě, a my tak nemáme žádnou kontrolu nad řízením PRE ani nad její dividendovou politikou," uvedl.

Podle Nečase chce vláda za akcie PRE cenné papíry společnosti ČEZ také proto, že stát prodává na burze sedm procent této firmy. "Tím, že vyměníme akcie PRE za akcie ČEZ, se podíl státu v ČEZ sníží o něco méně," dodal Nečas.

Výměnu akcií plánovalo ministerstvo práce a sociálních věcí již v roce 2006 za vlády Jiřího Paroubka; z obchodu naposledy sešlo loni na podzim.

Vláda schválila výměnu balíku akcií Pražské energetiky, který spravuje ministerstvo práce a sociálních věcí, za podíl v polostátní energetické společnosti ČEZ loni v srpnu. Ministerstvo získalo podíl v PRE v souvislosti s vládním usnesením z května 2002, a to pro řešení problémů spojených s reformou důchodového pojištění.

Většinovým majitelem PRE je dosud s podílem 50,8 procenta firma Pražská energetika Holding, kterou vlastní hlavní město Praha (51 procent) společně s německou společností EnBW (49 procent). Společnost Honor Invest, kterou vlastní finanční skupina J&T Finance Group, drží 34 procent a MPSV má 14,2 procenta akcií. Zhruba jedno procento akcií mají fyzické a právnické osoby.


Váš názor
  •  
    10.7.2008 9:09

    Mohl by mi někdo vysvětlit, proč stát jednoduše jen neprodá akcie PRE a ponechá si odpovídající balík ČEZ, ale raději prodá PRE i jistý balík ČEZ, aby pak jiný, menší balík ČEZ v objemu peněz za PRE opět nakoupil? Díky.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data