Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: EP schválil liberalizaci plynárenství, tvrdší než chtějí státy

ČTK: EP schválil liberalizaci plynárenství, tvrdší než chtějí státy

9.7.2008 15:55
Autor: ČTK

Evropský parlament dnes schválil v prvním čtení liberalizaci plynárenství v Evropské unii. Stejně jako u liberalizace trhu s elektřinou se však názor zákonodárců odchýlil od stanoviska členských států a parlament prošla "tvrdší" varianta návrhu. Dají se tak očekávat zdlouhavá vyjednávání mezi europoslanci a národními vládami. Rozhodující hlasování se zřejmě odehraje za českého předsednictví EU, které začíná 1. ledna 2009.

U elektřiny poslanci trvají na takzvaném plném unbundlingu, který má rozštěpit energetické giganty na dvě části - první se má starat jen o výrobu a druhé mají patřit přenosové sítě. Obě části mají být vlastnicky oddělené, státy si jen mohou vybrat, zda energetické monopoly budou muset přenosové sítě prodat, či je dobrovolně postoupí nezávislému operátorovi, který nad nimi převezme "totální" kontrolu.

U plynu je situace odlišná. Europoslanci částečně přistoupili na výhrady Němců, Francouzů a dalších, kteří vlastnické dělení energetických společností odmítají. Kromě dvou cest, které dávají státům na výběr u elektřiny, u plynu mají mít země výběr ze tří cest. Takzvaná třetí cesta ponechává původnímu vlastníkovi nad přepravní sítí částečnou kontrolu a majetkově jej neodděluje.

Třetí cesta je podmíněna celou řadou "pojistek". S tím souhlasily u elektřiny a plynu i členské státy, ale poslanci jdou u plynu ještě dále a seznam podmínek rozšířili.

Na práci operátora, který má přepravní soustavu řídit, má podle původního návrhu například dohlížet jakási "superdozorčí" rada. Členové rady by ale měli být nezávislí a nesmí být nijak propojeni s vlastníkem. Podobné omezení platí i pro management přenosové soustavy s tím rozdílem, že jeho členové nesmí být s vlastníkem propojeni tři roky před příchodem do firmy a čtyři roky po případném odchodu.

V České republice se liberalizace plynu týká firmy RWE (80 EUR, -1,71%) Transgas, která v zemi vlastní jak výrobu tak přepravu plynu.

Mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský ČTK před časem sdělil, že společnost se k principu vlastnického unbundlingu staví odmítavě. "Jeho realizace by mohla ohrozit bezpečnost dodávek do jednotlivých evropských států. Navíc vlastnický unbundling je způsobem, který by vedl de facto k vyvlastnění soukromého majetku. RWE proto od samého začátku princip vlastnického unbundlingu odmítá," dodal.

Podle českého europoslance Jana Březiny (KDU-ČSL) není k liberalizaci plynu vhodná doba. "Je otázka, zda liberalizace a plynárenství jdou vůbec dohromady, vezmou-li se v úvahu omezené zdroje plynu a strategická hrozba ovládnutí evropského trhu s plynem ruským Gazpromem," řekl s tím, že snaha o liberalizaci je spíše iluzorní a výhody pro spotřebitele nepřinese.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data