Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: ČEZ nakoupí emisní povolenky od čínské elektrárny na biomasu

ČTK: ČEZ nakoupí emisní povolenky od čínské elektrárny na biomasu

18.08.2008 8:17
Autor: ČTK

Elektrárenská společnost ČEZ (1 229 CZK, -0,81%) nakoupí emisní povolenky od chystané čínské elektrárny na biomasu ve středočínské provincii Hunan. Generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Martin Roman o tom včera v českém olympijském domě v Pekingu podepsal smlouvu s generálním ředitelem společnosti Hunan Liang Renewable Energy Power Co Kuo Čen-ťünem. ČTK o tom informovala mluvčí ČEZ Eva Nováková. Výši kontraktu firma neuvedla.

Plánovaný projekt čínské elektrárny na biomasu s výkonem 15 megawattů ušetří do roku 2012 nejméně 300.000 tun CO2. „Vybudování významného portfolia emisních certifikátů z úspor emisí CO2 v zahraničí je jedním ze souhrnu strategických opatřeních, kterými reagujeme na chystaný energeticko - klimatický balíček EU. Čína v tomto ohledu nabízí mnoho perspektivních možností," uvedl Roman.

Takzvaný energeticko - klimatický balíček EU obsahuje návrhy kroků, které mají jednotlivé státy EU učinit pro splnění unijních cílů v boji proti změnám klimatu. Konkrétně jde o závazky unie zvýšit do roku 2020 podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energií z 8,5 procenta na 20 procent a do stejného roku snížit o pětinu emise skleníkových plynů proti roku 1990. Jeho platnost je podmíněna souhlasem členských států i Evropského parlamentu.

ČEZ už v Číně uzavřel pět kontraktů a další připravuje. Jedním z nich je například odkup emisních povolenek jako budoucího produktu dvou elektráren na biomasu. Napůl s firmou Shell (23 EUR, -1,19%) bude ČEZ také v budoucnu čerpat emisní kredity z provozu dvou větrných elektráren, které patří jedné z největších čínských energetických firem Hecic.

Skupina ČEZ dosud získala smlouvy na téměř 13 milionů emisních povolenek k dodání v letech 2008 až 2012. Do roku 2012 jich může dovézt až 21 milionů kusů, což představuje zhruba deset procent celkového objemu jejích emisí. Ze 60 až 70 procent budou povolenky pocházet z projektů v Číně, zbytek z dalších asijských zemí, jižní Ameriky a zemí střední a východní Evropy.

Povolenky jednotlivým státům určují, kolik mohou do ovzduší vypustit oxidu uhličitého (CO2), přičemž je dělí mezi jednotlivé průmyslové podniky. Závody, které své limity překračují, si musejí koupit povolenky od podniků, jež se drží pod svým limitem. Trhem s povolenkami se unie snaží omezit emise oxidu uhličitého, které podle současných teorií přispívají ke globálnímu oteplování.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data