Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Slovenský premiér pohrozil energetickým podnikům vyvlastněním

ČTK: Slovenský premiér pohrozil energetickým podnikům vyvlastněním

18.8.2008 16:16
Autor: ČTK

Bratislava (ČTK) - Slovenský premiér Robert Fico včera pohrozil energetickým podnikům vyvlastněním, pokud budou prosazovat neúměrné zvyšování cen energií. Informovala o tom slovenská televizní stanice TA3.
 
Ficova vláda už od svého nástupu před zhruba dvěma lety tlačí na dodavatele elektrické energie a plynu, aby výrazně nezvyšovali ceny pro domácnosti. V současnosti energetický regulační úřad ÚRSO posuzuje návrh Slovenského plynárenského průmyslu, který chce od října zdražit plyn pro domácnosti.

"Rád bych připomněl všem cizím vlastníkům energetických monopolů, že existuje článek 20 Ústavy Slovenské republiky, který říká, že ve veřejném zájmu se dá věc vyvlastnit. Pokud by pokračoval (....) v politice, která je zásadně proti zájmům tohoto státu, která je proti zájmu lidí, my se nebudeme bát a použijeme v budoucnosti i tyto krajní prostředky," uvedl premiér.

Podle slovenské ústavy je vyvlastnění nebo nutné omezení vlastnického práva možné jen v nevyhnutelné míře a ve veřejném zájmu, a to na základě zákona a za přiměřenou náhradu.

Bývalý ministr financí a místopředseda opoziční SDKU-DS Ivan Mikloš poznamenal, že hrozby vyvlastňování zhoršují podnikatelské prostředí a v budoucnosti mohou ohrozit růst ekonomiky.

Vyvlastnění již loni hrozilo soukromým zdravotním pojišťovnám, vláda však jejich zrušení nepodpořila. Zánik několika společností prosazoval Ficům Směr-SD, naopak menší koaliční strany SNS a LS-HZDS byly proti. Vláda nakonec rozhodla o omezení použití zisku soukromých zdravotních pojišťoven.

Evropský statistický úřad Eurostat nedávno uvedl, že na Slovensku byla elektřina ve druhém pololetí loňského roku v přepočtu na kupní sílu obyvatel třetí nejdražší v unii. Domácnosti v Česku za elektřinu zaplatily v přepočtu na kupní sílu 11. nejvyšší cenu ze všech 27 zemí Evropské unie.

Dominantním přepravcem a distributorem zemního plynu na Slovensku je SPP. Nadpoloviční většinu akcií v podniku vlastní stát, manažerskou kontrolu mají zahraniční akcionáři Gaz de France a E.ON Ruhrgas. Největší elektrárenskou společností jsou Slovenské elektrárne, ve kterých vlastní většinový podíl italská společnost Enel.


Váš názor
 •  
  18.8.2008 20:11

  Fico to nemá buď v hlave v poriadku, alebo jeho poradcovia pre ekonomiku si tak akurát zo školy odniesli iba ten diplom.
  VSE LIMITED
 • no nazdar
  18.8.2008 16:44

  tak se vam tam bratja fico se asi nakazil od soudruha chaveze....
  hm
  • Re: no nazdar
   19.8.2008 11:09

   viva la revolucion! Ještě, že už to nejní taky Má vlast, ale milý soused.....
   Marduk
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data