Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda schválila úpravu těžebních limitů pro Severočeské doly

Vláda schválila úpravu těžebních limitů pro Severočeské doly

10.09.2008 18:10
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Vláda dnes schválila korekci 17 let starých územních limitů těžby hnědého uhlí, o kterou usilovaly Severočeské doly (SD). Po jednání kabinetu to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS). Firma požádala o výměnu prostoru v jižní části Dolů Bílina u obce Braňany na Mostecku za prostor pro těžbu uhlí na severu.

"Jde o technickou korekci, v podstatě o výměnu uhlí za uhlí," uvedl Říman. To potvrdil i ministr životního prostředí Martin Bursík, podle kterého nejde o prolomení limitů, nýbrž o jejich korekci a opětovné uzavření. Bursík dodal, že změna bude takzvaně CO2 neutrální, tedy že nedojde ke zvýšení emisí oxidu uhličitého.

Zpřesněné limity projednaly a odsouhlasily všechny dotčené obce. Získají navíc ochranu proti prašnosti z těžby v podobě dvou nových lesoparků. Jejich výsadba začne již letos v říjnu, řekl dnes novinářům Bursík.

Limity z roku 1991 v Dolech Bílina předpokládají hranici hornické činnosti ve vzdálenosti 250 metrů od obce Braňany, kde žije 1178 obyvatel. Linie těžby se však posunula na žádost obce o zhruba 400 metrů dále od Braňan, čímž SD přišly o 31,8 milionu tun uhlí. Stát jim nyní korekcí stejné množství uhlí nahradí v jiné lokalitě, kterou ministři označili za "zemi nikoho".

Rozhodnutí kabinetu vedení těžební firmy podle jejího mluvčího Vladimíra Budinského vítá. "Je to výsledek našeho několikaměsíčního snažení. Podařilo se nám přesvědčit obce, ale i další instituce a činitele, že jde jen o výměnu uhlí za uhlí, o korekci, nikoli prolomení limitů. Ochránili jsme obyvatele Braňan, ztrátu uhlí vykompenzujeme těžbou v jiném, neobývaném místě," řekl ČTK.

Návrh vychází ze studie bývalého ministra životního prostředí a jednoho z autorů návrhu platných limitů Ivana Dejmala. Proti nebyli ani členové sněmovního hospodářského výboru, kteří navštívili Doly Bílina letos v květnu.

O prolomení limitů usiluje i soukromá společnost Mostecká uhelná (MUS). V jejím případě ale pokračování těžby hnědého uhlí v lomu ČSA ohrožuje obce Horní Jiřetín a sousední Černice na Mostecku s 1917 obyvateli. V referendu před třemi lety se drtivá většina voličů vyslovila proti rozšíření těžby, a tedy pro zachování svých domovů.

Vláda dnes schválila také novelu horního zákona. Ta zavádí roční lhůtu, do které musí těžební společnost dodat veškerou dokumentaci, která je potřebná k provedení odpisu zásob daného výhradního ložiska. Za nedodržení této lhůty bude těžebním společnostem hrozit pokuta ve výši až 20 milionů korun. Novela zákona zároveň ruší předkupní právo těžební společnosti na pozemky na území dobývacího prostoru. To by mělo podle ministra Bursíka zabránit spekulativním nákupům a zároveň umožnit rovné podmínky všem, tedy i obcím, které budou moci pozemky využít pro svoje rozvojové plány.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data