Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analytici: Objem českého trhu nemovitostí letos klesne o třicet až čtyřicet procent

Analytici: Objem českého trhu nemovitostí letos klesne o třicet až čtyřicet procent

19.09.2008 16:05
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Finanční krize se na českém trhu nemovitostí neprojeví tak silně jako ve Spojených státech, i když s poklesem je třeba počítat. Jak v pátek sdělili agentuře Mediafax analytici, razantní propad cen nemovitostí nečekají.

„U komerčních nemovitostí předpokládáme do konce roku pokles hodnoty o deset až dvacet procent, rezidenční nemovitosti ceny budou stagnovat,“ uvedl pro agenturu Mediafax Robert Keller ze společnosti Patria. Podle něho nebudou byty zlevňovat třeba i proto, že nové projekty lze odložit na příznivější dobu.

Značná část nemovitostí nebude krizí zasažena i podle Vladimíra Pikory z Next Finance. „Malé nebo velmi velké byty, nebo obecně nemovitosti, které lze označit za specifické, ať už komerční nebo rezidenční, zasaženy nijak výrazně nebudou. Krize dopadne na klasické nemovitosti typu 3+1 v paneláku. Ale ani tady nebude dopad tak dramatický jako v USA,“ řekl Pikora.

Ekonomové počítali se zpomalením ekonomického růstu v každém případě, dopad finanční krize se podle nich odrazí v tom, že tempo růstu bude ještě nižší, než se původně počítalo. Banky budou opatrnější při poskytování úvěrů, což povede k dočasnému snížení poptávky. „Myslím, že centrální banka dříve či později sníží úrokové sazby, tím pádem bude kapitál na koupi nemovitostí levnější,“ dodal Pikora.

Keller předpokládá, že v příštím roce se bude trh komerčních nemovitostí stabilizovat a ceny nijak výrazně klesat nebudou. „Od roku 2010 se bude situace na trhu nemovitostí zlepšovat,“ odhadl Keller. Upozornil také na to, že poptávka po nemovitostech v Česku klesla razantně už v prvním pololetí letošního roku. „Očekáváme, že stejné to bude i v pololetí druhém. Objem investičního trhu letos klesne podle našich odhadů o třicet až čtyřicet procent. Od příštího roku by mohl zase začít růst,“ dodal Keller.


Váš názor
  • Opět
    21.09.2008 15:50

    ukázka šíření poplašné zprávy ze strany PATRIE ! Opravdu se divím, že se nestydí a že je to baví.
    Jára
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data