Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlotý umazal ztráty a zpevnil k euru až pod hladinu 3,40... a další devizové zprávy

Zlotý umazal ztráty a zpevnil k euru až pod hladinu 3,40... a další devizové zprávy

01.10.2008 10:11
Autor: 

Vývoj na světových trzích byl opět hlavním hybatelem obchodování se středoevropskými měnami a tedy i s českou korunou. Pozitivní obrat na akciových trzích a s ním spojený pokles averze k riziku způsobil zvýšený zájem o středoevropský region z čehož tentokrát profitovala i koruna. A to navzdory tomu, že posilující dolar většinou vede k opačnému pohybu měn v tomto regionu. Koruna nicméně včera vymazala pouze část svých pondělních ztrát a seanci ukončila na 24,5 EUR/CZK.
 
Dnes nečekáme zveřejnění žádných makroekonomických dat a pozornost bude znovu věnovaná finančnímu sektoru jak v Americe tak v Evropě. I přes včerejší optimismus se domníváme, že turbulence na globálních trzích ještě zdaleka nejsou u konce, proto další významnější posilování české měny neočekáváme.

I přesto, že plán na pomoc americkému finančnímu sektoru neprošel, dolar dokázal včera poměrně značně posílit a přiblížit se až k hladině 1,40 vůči euru. Americké měně pomohl zejména optimismus, který převládl ohledně plánu na záchranu amerických bank, o kterém nyní převládl názor, že bude přeci jen schválen a to velmi brzy.

Dnes bude i nadále náladu ovlivňovat dění kolem amerického záchranného plánu. Pokud optimismus přetrvá mohl by dolar znovu testovat hladinu 1,40 EUR/USD. Odpoledne potom bude zveřejněn index nákupních manažerů ve službách ISM, který by podle našeho názoru mohl optimismus spíše zchladit.

Polskému zlotému se včera při lepší náladě na akciových trzích dařilo a tak po počáteční oslabením zpevnil až pod hladinu 3,40.

Dnes by mělo ministerstvo financí zveřejnit odhad inflace za měsíc září, který by měl naznačit, že inflace výrazně klesá (ze srpnových 4,8 % na 4,2 %). Takové zprávy společně s pokračující nervozitou na globálních akciových trzích nebudou pro zlotý příznivé.

I přesto, že včerejší deficit běžného účtu skončil větším schodkem než se čekalo nezabránilo to forintu profitovat ze zlepšeného sentimentu na globálních trzích. Forint posílil nejvíce ze všech středoevropských měn a krátce se dostal pod 242 EUR/HUF.

Domníváme se, že forint bude i nadále sledovat zejména regionální sentiment. Vzhledem k tomu, že očekáváme, že nervozita by měla přetrvávat ani forint by neměl mít moc prostoru pro posilování.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.01.2026
12:25Tržní hodnota ASML překročila 500 miliard dolarů díky optimistickému výhledu TSMC
11:22Technologie otáčejí vzhůru, zatímco drahé kovy přerušily jízdu  
11:03Novo Nordisk: Od ztráty důvěry k agresivní expanzi
9:47Růst maloobchodních tržeb v listopadu zrychlil na 4,6 procenta
9:25TSMC loni poprvé v historii vygenerovala přes 100 miliard dolarů na tržbách. Letos počítá s navýšením investic
8:52Rozbřesk: Úvěry domácnostem zrychlují, vklady naopak zpomalují… proč?
8:42Trump řekl, že Powella neodvolá a povolil vývoz AI čipů do Číny, evropské futures v zeleném  
6:05Morgan Stanley: Trhy ve vztahu k dluhům nejsou tak v pohodě, jak by se mohlo zdát
14.01.2026
22:00Na Wall Street se vybíraly zisky; dolů táhly technologie a banky  
17:09Zisky v letošním roce a posun od holubů na střeše k vrabcům v hrsti
15:52Traders Talk: Kontrariánské sázky se vracejí. Investiční inspirace na rok 2026
15:22Trumpova cla vs. realita: Loňské příjmy rekordní, ale na vojenský rozpočet nestačí
14:45Tržby zaostaly, investiční bankovnictví ale citelně roste. Citigroup měla loni rekordní příjmy z fúzí a akvizic
13:15Bank of America překonala odhady, pomohl silný trading a růst příjmů z úvěrů
11:58Start výsledkové sezóny nepřesvědčil, takže se čeká na další čísla. Hlavní trhy obchodují smíšeně  
11:38Když virtuální realita narazí na realitu. Meta škrtá v Reality Labs a přesouvá zdroje
10:59Cena stříbra poprvé překročila 90 dolarů za unci
9:42CSG oficiálně oznámila plán vstoupit na burzu v Amsterdamu. Může jít o největší IPO v obranném průmyslu
9:31Autopilot „na paušál“. Tesla mění cenovou politiku pro systém samořízení, nyní bude skrze měsíční předplatné
9:26Přebytek zahraničního obchodu Číny byl loni navzdory americkým clům rekordní

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.