Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Island před státním bankrotem, stát ovládl všechny banky

Island před státním bankrotem, stát ovládl všechny banky

7.10.2008 12:36

Islandská ekonomika podle prohlášení premiéra stojí před státním bankrotem. Vláda proto zatáhla za záchrannou brzdu a narychlo schváleným a okamžitě platným nouzovým zákonem převzala absolutní kontrolu nad domácími bankami a chystá prodej jejich zahraničních dcer.

Před schválením nouzového zákona premiér Gier Haarde v parlamentu prohlásil, že Island stojí před reálným nebezpečím, že bude do globální krize zatažen tak, že skončí státním bankrotem. Extrémně agresivní zahraniční expanze tří největších islandských bank je považována za rozhodující příčinu současné krize země. Vláda nyní může banky okamžitě zestátnit, přinutit k fúzi, vyměnit topmanažery a stanovit hranice pro jejich odměny.

V dramatickém projevu se islandský premiér obrátil na obyvatelstvo, čítající cca. 300.000, a kroky vlády obhajoval. Pokud někdy nadešel čas, kdy se všichni Islanďané museli stát při sobě, tak je to nyní, řekl Haarde. Existuje nebezpečí národního bankrotu, stát proto zahájil záchrannou akci, řekl lidu dále premiér a svou řeč zakončil slovy "Bůh žehnej Islandu." 

Zda přijatá opatření budou stačit na stabilizaci ohroženého bankovního sektoru, je nejisté. Bilanční suma tří hlavních islandských bank je desetkrát větší, než je roční HDPcelé země. Jako možné východisko se vládě jeví prostředky penzijních fondů, které jsou podle mezinárodních měřítek poměrně vysoké. 

Podpora prý přišla rovněž ze zahraničí - Rusko podle sdělení islandské centrální banky poskytlo Islandu úvěr přes 4 mld. EUR s více než 4letou splatností. Mluvčí ruského premiéra Vladimíra Putina však dnes podle agentury Reuters uvedl, že nemůže toto prohlášení potvrdit a že o této záležitosti nemá žádné informace.

Islandská koruna za poslední týden ztratila k euru více než čtvrtinu své hodnoty. Za posledních 12 měsíců přitom oslabila o více než 70 %.

Po několika vlnách chaotického kolísání kurzu zmítaného krizí různými zprávami se centrální banka rozhodla zakročit a oznámila, že s okamžitou platností islandskou korunu vůči koši měn zafixuje na kurzu 131 korun za euro. "Chceme, aby mezibankovní trh pro měnu fungoval," řekl agentuře Reuters mluvčí banky Stefan Stefansson.

Sedlabanki, jak zní islandský název centrální banky, chce těmito kroky v krátkodobém horizontu také stabilizovat ceny. Další podrobnosti k zásahům na trhu chce ale poskytnout až v příštích dnech.

(Zdroj: Welt Online, Reuters)


Váš názor
  • To je vtip?
    7.10.2008 13:14

    http://www.youtube.com/watch?v=YbD-omir4c0 Poslední věta: ..[if we didn't get the money] it's not us who will suffer, it's your pension fund.. Vypadá to, že na Islandu to vzali jako doslovný návod.
    ondra
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů