Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bankovní asociace: Vklady v českých bankách jsou bezpečné

Bankovní asociace: Vklady v českých bankách jsou bezpečné

07.10.2008 16:20
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Klienti bank působících v tuzemsku se skutečně nemusejí bát o své vklady. Banky jsou ve velmi dobré finanční situaci a celé odvětví je stabilní a bez problémů. Vláda ani Česká národní banka nemusejí přijímat žádná mimořádná opatření, uvedl dnes na dotaz ČTK výkonný ředitel České bankovní asociace (ČBA) Petr Špaček.
 
Globální finanční krize postoupila z amerického kontinentu až k českým hranicím. Některé vlády včetně německé a rakouské se zaručily za všechny bankovní vklady. Český ministr financí Miroslav Kalousek tento krok opakovaně odmítá.

Ministerstvo financí ČR ale nakonec navrhne vládě v reakci na současnou globální krizi finančních trhů zvýšení garance vkladů ze současných 25.000 eur na 50.000 eur (nyní zhruba 1,236 milionu Kč), což původně neplánovalo. Zvýšení záruk dnes schválili ministři financí zemí Evropské unie. Nový limit pro záruku nyní mohou dobrovolně zavést členské státy.

V současnosti v Česku platí garance 90 procent výše vkladu, maximálně však do 25.000 eur, kolem 600.000 korun. Nově by měla tato spoluúčast odpadnout a vláda by měla garantovat plnou výši vkladu do 50.000 eur.

"Dnešní návrh na zvýšení limitu odškodnění klientů za vklady pro případ pádu jejich banky na 50.000 eur je zjevně rozumným kompromisem mezi populistickými přístupy některých států a racionálním přístupem jiných zemí, včetně ČR," reagoval Špaček s tím, že novela tohoto ustanovení v českém zákonu o bankách by mohla být projednávána ve Sněmovně v horizontu několika měsíců.

Z hlediska zajištění velké míry stability by podle Špačka stálo také za úvahu diskutovat v rámci této novely zavedení institutu státní garance za závazky Fondu pojištění vkladů a Garančního fondu obchodníků s cennými papíry. "Nikoliv tedy státní garance za závazky bank respektive obchodníků, ale za závazky těchto fondů, zřizovaných zákony," doplnil.


Váš názor
  • 5,5 miliardy korun
    07.10.2008 16:57

    Šéf již zkrachovalé obří banky Lehman Brothers si za uplynulých osm let vydělal 300 miliónů dolarů, tedy přibližně 5,5 miliardy korun. Richard Fuld to uvedl během výslechu sněmovní komise pro dohled nad vládními reformami. V úterý o tom informovala BBC. zdroj:http://www.novinky.cz/clanek/151323-sef-zkrachovale-americke-banky-si-za-osm-let-vydelal-5-5-miliardy-korun.html
    Pedro
Aktuální komentáře
18.12.2025
17:21Jakou logikou se nyní řídí trh, odkupy a IPO?
16:55Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, ale mírní jestřábí rétoriku
16:31Německo v roce 2026: Pomalý růst a tlak na konkurenceschopnost
15:57Dominik Rusinko: ECB stále „in a good place“. V roce 2026 sazby zřejmě měnit nebude
14:38ČNB ponechala sazby beze změny
14:38ECB nechává sazby na místě a spoléhá se na přicházející data. Prognózu vylepšila
14:27Jádrový byznys Tesly tvoří jen zlomek její tržní hodnoty. Otěže převzala autonomie
13:57Ceny bytů v Česku rostou nejrychleji za poslední rok. Ve 3Q zdražily o 14,5 procenta
13:40Micron překvapil rekordními výsledky. Výhled tržeb na další kvartál převyšuje očekávání analytiků z Wall Street  
13:30Britská centrální banka podle očekávání snížila základní sazbu na 3,75 procenta
12:02MakroMixér: Ocel jako strategická surovina? Bez férových podmínek hrozí zánik
10:30Micron válcuje očekávání. Akcie po uzavření trhu přidávaly osm procent
9:12Rozbřesk: ČNB bez změny sazeb. Zajímavá bude reakce na odpuštění POZE a nižší lednovou inflaci
8:56J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q3 2025
8:43O sazbách rozhodne ČNB, ECB i BoE. Erste získává zelenou pro Santander a Micron roste  
6:08Investiční výhled 2026: Dolar může dál ustupovat, zlato stále dává smysl  
17.12.2025
22:02Nervozita na Wall Street: technologie pod tlakem, investoři rotují do defenzivy  
17:39Ignorují akcie dluhopisy a vynucují si oba trhy snižování sazeb?
15:58Traders Talk: Santa rally nepřišla, co sledovat na konci roku a ohlédnutí za 2025
14:55Americké akcie míří k dalšímu růstovému roku?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.