Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Míl: Českou ekonomiku možná čeká rychlé přibrzdění

Míl: Českou ekonomiku možná čeká rychlé přibrzdění

7.10.2008 17:51
Autor: 

Pokud růst české ekonomiky příští rok zpomalí pouze na 3% úroveň spolu tím, jak světová finanční krize a silná koruna dopadnou na české firmy, tak „budeme hrdinové“, uvedl v rozhovoru pro Reuters šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. „Bude to hodně rychlé přibrzdění. Měl jsem pocit, že to bude plynulé, takový „soft landing“, ale tohle bude hodně natvrdo. Ale zatím to vypadá, že přistaneme,“ řekl Míl.

Odhad šéf Svazu průmyslu a dopravy je pesimističtější než prognózy ČNB a ministerstva financí. Centrální banka očekává pokles tempa růstu HDP v roce 2009 na 3,6 % z téměř rekordního 6,6% růstu v minulém roce a 4,1% růstu očekávaného za letošní rok.

Ministerstvo financí v září snížilo po vzoru centrální banky svou předpověď růstu HDP pro rok 2009 kvůli slábnoucímu hospodářství Evropské unie, které je hlavním vývozním trhem českých firem na 4,0 % ze 4,8 % kvůli problémům na světových finančních trzích. Ministerstvo financí přitom v pondělí naznačilo, že možná bude muset brzy znovu revidovat svůj odhad ekonomického růstu na příští rok kvůli problémům na světových finančních trzích.

Situace na mezinárodních trzích peněžních prostředků si podle Míla vyžádá změnu přístupu také u českých bank. České banky zatím podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy nesáhly k výraznému zpřísnění úvěrových podmínek pro firmy, má ale signály, že tento krok se již chystá. „Přijde to. Dovolím si tvrdit, že je to otázka týdnů. Mám signály z bankovních kruhů, že s tím přijdou; pro malé a střední podniky to bude velká rána“ řekl v rozhovoru Míl.

Další hrozbou pro ziskovost českých podniků je podle názoru mnohých jejich představitelů posilující koruna a v kombinaci se slábnoucí poptávkou v západní Evropě. Posílení koruny až o 19 % za poslední rok podnítilo firmy, aby po vládě požadovaly stanovení termínu vstupu do eurozóny po vzoru Polska. Podle názoru Jaroslava Míla je přijetí eura v roce 2012 realistické a vláda by podle něho mohla ohlásit termín do konce roku. „Hodně věřím tomu, že do konce roku bude vláda schopna říct datum. Nicméně finanční krize... může tento pohled změnit,“ řekl k tématu Míl.
 
(Zdroj: Reuters)


Váš názor
 • neni mil
  8.10.2008 8:35

  ten kasparer co se nechal vyhodit z cezu pred schvalenim bajecneho motivacniho opcniho programu ? Je zejo... Tak takovejhle trumbera, kterej missne zivotni zlatej dul by mel sedet v koutku a ukajet svy mindraky ctenim rodokapsu nebo treba autosexem a ne publikovat svoje rozumy na verejnosti...chy
  chy
 • to nebude
  8.10.2008 8:24

  přibrždění, to bude držkopád, budou padat developeři, drobní podnikatelé, bude jeden bankrot za druhým a dlouholetá recese. Příští rok náše HDP klesne o 1-2% a státní rozpočet vykáže -100 mld díru. Jestli tohle nevidí mistr Kalousek, pak by to měli vidět alespoň v Patrii !!!!!!!!!!!!!!! Tahle krize je něco co tady ještě nikdy nebylo, to je tornádo stupeň 7. Možná nás čeká i bankrot většího státu, zhroucení akciových trhů, možná i zhroucení finančních trhů. Naprostá krize likvidity, kdy si firmy přestanou platit. Tohle vůbec nevypadá dobře, protože můžou zkolabovat i důchodový systémy. Je jisté, že tohle tady ještě nikdy nebylo, protože krach ve 30 letech se týkal převážně jen Ameriky a ekonomiky ještě nebyly tak výrazně propojený.
  tk69
 • přibrždění ?
  7.10.2008 18:14

  to by bylo další podkopávání firem a řezání větve, na které banky sedí, než rozjedou zpřísnění, budou muset začít přemýšlet jak do systému peníze snadno nalévat, tím pádem i sobě
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data