Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Sarkozy navrhuje, aby evropské státy měly vlastní suverénní fondy

ČTK: Sarkozy navrhuje, aby evropské státy měly vlastní suverénní fondy

21.10.2008 15:53
Autor: ČTK

Štrasburk (zpravodaj ČTK) - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy navrhuje, aby evropské státy měly vlastní suverénní fondy. Mohly by tak své firmy chránit před stejnými fondy třetích zemí, hlavně bohatých na nerostné suroviny, které do nich ukládají nadbytečné finance a investují je po celém světě. Řada klíčových podniků totiž kvůli současné krizi na burzách výrazně ztratila na hodnotě a mohla by se stát snadnou kořistí, řekl Sarkozy novinářům po svém dnešním vystoupení v Evropském parlamentu.

"Nechci, aby se Evropané za několik měsíců probudili a zjistili, že evropské firmy patří neevropskému kapitálu, který nakoupil akcie za nejnižší cenu," uvedl Sarkozy. Všechny státy by podle něj proto měly zvážit vytvoření suverénních fondů, kterými by tuto - podle něj - hrozbu mohly odvrátit. Pokud by fondy vznikly, mohly by dokonce koordinovat reakci firem na krizi, míní francouzský prezident.

Nápad na vznik evropských suverénních fondů je podle analytika firmy Patria Finance Davida Marka zajímavý, ale nejsou na něj peníze. EU jako celek má veřejné rozpočty v deficitu a samotný původce nápadu patří mezi nejméně zodpovědné v oblasti rozpočtové disciplíny. Francie v posledním desetiletí neměla ani jednou vyrovnaný rozpočet a její veřejný dluh se zvýšil z 59 na 64 procent hrubého domácího produktu.

Suverénní fondy z Číny a Ruska již před krizí často investovaly do evropských společností. Evropské státy se tak již dříve obávaly, že ztratí vliv na některá strategická odvětví. Celosvětově se jmění fondů odhaduje na 2,5 bilionu dolarů, tedy asi 47,5 bilionu korun. Nejbohatším suverénním fondem je zřejmě fond Spojených arabských emirátů, jehož aktiva se odhadují na 850 miliard dolarů.

V Evropě zatím podobné fondy prakticky nejsou s výjimkou Norska, které ale není členem EU. Norové do něj vkládají peníze, které jim přebývají z výnosů za prodej ropy. Účelem norského fondu, v němž je kolem 350 miliard dolarů, ale není není získávání rozhodujících podílů ve firmách. Je především jakýmsi penzijním fondem pro obyvatele severské země.

Sarkozy dnes návrhem vzniku státních evropských suverénních fondů pokračoval ve svém volání po silnější roli státu v hospodářství jako řešení současné finanční krize. Minulý týden na summitu Evropské unie požadoval větší regulaci finančních firem. Podle něj jí v Evropské unii nesmí žádná uniknout. Zároveň prosazoval vysokou podporu pro evropský automobilový průmysl, jejž by krize mohla ohrozit.

Sarkozy také patří mezi zastánce celoevropského bankovního regulátora, který by částečně převzal pravomoci národních regulátorů, jako je Česká národní banka. Takové myšlence se ale brání některé menší státy, včetně České republiky. "Proč to (zřízení evropského regulátora) neuděláme hned? Protože si některé země, které brání své národní regulátory, myslí, že brání svou národní identitu," řekl v narážce na to Sarkozy.

Změnu podle něj potřebuje také eurozóna, tedy společenství zemí EU, které platí eurem. Finanční krize prokázala, že vedle Evropské centrální banky musí vzniknout hospodářská vláda, kterou by tvořili šéfové členských států eurozóny, míní Sarkozy. Dosud se scházeli zejména ministři financí eurozóny, takzvaná euroskupina.

V neposlední řadě pak dnes francouzský prezident nepřímo vyzval k rychlému přijetí lisabonské smlouvy, kterou v červnu odmítli irští voliči.

Podle něj není možné, aby se "všechno" v Evropské unii měnilo každých šest měsíců. Jde o narážku na předsednictví EU, které každých šest měsíců drží jiná členská země. V současnosti je to Francie, od 1. ledna 2009 bude unii předsedat Česká republika.


Váš názor
  •  
    21.10.2008 18:02

    hmm, když ale zabráníte firmám, aby kupovaly jiné firmy, ztrátí akcie tak nějak úplně svůj význam. I když jsem opravdu jen velmi drobný akcionář, mám přeci svůj podíl ve firmě, jehož hodnota je zdola omezena právě tím, že spadne-li hodnota na nějakou úroveň, objeví se nějaký velký investor, pro kterého bude zajímavé celou firmu koupit. Pokud regulátor bude těmto převzetím bránit, význam držet akcii bude jen z důvodu výplaty dividendy.??!! se podívejte na Zentivu, která vyskočila z 800 na 1150 právě proto, že tato cena začla být pro někoho zajímavá na převzetí, a dokonce pro víc subjektů, které se začly přehánět s výší nabídky. Pokud by byla cena na trhu 50kč a nějaký regulítor by bránil, aby někdo tutu firmu koupil, jaký je důvod, aby se cena zvedla? není.. bude stále 50kč.. ostatně, může bát klidně i 0... takže to tady můžem všichni zabalit. Zejména ti, jež drží akcie firem, jež nevyplácí dividendu... jeep
    VSE LIMITED
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data