Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Finanční ředitel: Dividenda NWR ve druhém pololetí bude kvůli akvizicím nižší

Finanční ředitel: Dividenda NWR ve druhém pololetí bude kvůli akvizicím nižší

22.10.2008 16:15
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Těžební společnost New World Resources (NWR) pravděpodobně sníží dividendu za letošní druhé pololetí. Objem prostředků vyplácených akcionářům NWR (95 CZK, -8,43%) totiž zkrátí plánovaná koupě podílu ukrajinské železnorudné firmy Ferrexpo. ČTK to dnes řekl finanční ředitel NWR Marek Jelínek.

Firma na dividendách rozděluje polovinu čistého zisku sníženou o akvizice menšinových podílů. NWR na převzetí části Ferrexpa vynaloží 126,6 milionu liber (asi 4,12 miliardy Kč) a zatím není jisté, jakou konkrétní částkou se akvizice na snížení dividendy projeví. Za první pololetí firma vyplatí dividendy ve čtvrtek v celkové výši 74 milionů eur (zhruba 1,87 miliardy korun), na jednu akcii tak připadne zisk 28 eurocentů (asi sedm korun). Cena akcií na pražské burze se dnes pohybovala kolem 98 korun za kus. Na pražskou burzu vstoupila NWR počátkem května.

Koupi ukrajinského producenta železné rudy musí ještě schválit valná hromada. Z hlasování bude vyloučen většinový akcionář NWR, společnost RPG Industries SE, která balík 25 procent plus jednu akcii prodává. Rozhodovat tak bude zbylých 36 procent vlastníků akcií.

Současná finanční krize podle Jelínka nemá zásadní dopady na hospodaření firmy. "Situace na trzích je však potenciálním zdrojem zajímavých příležitostí, jako například Ferrexpo," doplnil Jelínek.

NWR zaměřuje své zahraniční aktivity hlavně na ukrajinský a polský trh. V Polsku je společnost nejdále, když v červnu získala povolení na opětovné otevření dolu Debiensko na jihu Polska. "Podstatné investice provedeme zhruba za 12 měsíců, na konci roku začneme důl fyzicky budovat. Je to však dlouhodobý projekt na pět až šest let," poznamenal.

NWR je jedním z největších producentů černého uhlí ve střední Evropě. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů.

V prvním pololetí New World Resources zvýšila čistý zisk o 340 procent na 189 milionů eur (tehdy 4,6 miliardy Kč). Tržby vzrostly o 60 procent na 1,04 miliardy eur. Ze růstem výsledků byly prudce stoupající ceny uhlí a koksu.


Váš názor
  •  
    23.10.2008 10:41

    Může mi někdo prosím říct který den je rozhodný pro držení akcií NWR, abych mohl dostat vyplacené dividendy.Děkuji za odpověď.
    Boos
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university