Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rok poté: Ještě hůř

Rok poté: Ještě hůř

27.10.2008 12:59

V říjnu minulého roku kulminoval dlouhodobější nárůst akciových indexů ve Spojených státech a s ním i optimismus co se týče síly krize. Postupem doby jsme se na přelomu září-října tohoto roku dostali do situace, kdy nejen v USA téměř úplně zamrzl zřejmě nejzákladnější kapitálový trh – trh mezibankovních půjček. TED spread (rozdíl mezi nákladem půjček vlády USA a bank - LIBOR) kulminoval na dříve neuvěřitelných 4,6 %. Nyní se ho „házením peněz z vrtulníku“ podařilo značně snížit na 2,6 % - z historického hlediska ale stále neuvěřitelně vysokých. I sám LIBOR tak ale indikuje, že na krátkodobém mezibankovním trhu se situace trochu uklidňuje.

K uklidnění jinde je ale ještě daleko. Rizikové spready korporátních dluhopisů jsou stále i nad úrovní let 2000 – 2002, zdaleka nejvyšší je tento rozdíl u dluhopisů s ratingem AAA (jde částečně i o odraz toho, že toto označení bylo za posledních pár měsíců dosti „zprofanováno“). V neposlední řadě pak značně vzrostly spready u dluhu některých rozvíjejících se ekonomik – default některé z nich by pak dodal současnému dění úplně nový rozměr v tom nejnegativnějším slova smyslu. Uvedené ukazuje, že pokud nastalo zlepšení na trhu mezibankovním, netýká se to zatím trhů přímo spojených s reálnou ekonomikou – zejména trhu těch „nejlepších“ korporátních půjček, na kterém záleží v podstatě nejvíce.

A trhy s dluhopisy se v tomto pohledu na to, jak to vypadá rok po vrcholu, zabývám ještě z jednoho důvodu. Doposud totiž ti, co na nich operují, byli výrazně lepší v predikci budoucnosti, než my na trzích akciových. Už na podzim minulého roku bylo jasné, že dluhopisový trh má daleko hlubší obavy z budoucnosti, než trh akciový. Akciové trhy neměly žádné rekordní ztráty, ale dluhopisové spready (korporátní vs. treasury) byly nejvýše od roku 1996. Např. podle tehdejších výpočtů Deutsche Bank byly již v té době výnosy korporátních dluhopisů tak vysoko, že by investoři peníze vydělali, i kdyby byla míra bankrotů na nejvyšší úrovni v historii (tj. spready byly opodstatněné jen při počtu bankrotů převyšujících toto číslo). Implikovaly, že nesplaceno bude 19 % dluhopisů v indexu iBoxx Dollar Liquid Investment Grade, přitom nejvyšší míry nesplácení byla historicky 2,4% a průměr je 0,8%.

Jak jsem uváděl, současné spready jsou ještě vyšší, než na konci minulého roku – pokud to dluhopisoví investoři a analytici mají stále správně, bude hůř. 

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  30.10.2008 11:41

  Pan Soustružník zde pravidelně píše velmi kvalitní a řekl bych často nadčasové články... jako investor jejich přínos velmi oceňuji.
  VSE LIMITED
 •  
  29.10.2008 13:44

  Velmi si vážím kvality analýz od pana Soustružníka.
  investor
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - HDP, q/q
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m