Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sbohem a děkujem za všechny ryby!

Sbohem a děkujem za všechny ryby!

3.11.2008 12:20

Zvedající se teploty v Arktidě ztenčují led, ten se láme a odplouvá z Arktidy do Atlantiku. Vodní hladina, zbavená ledu, pak absorbuje ještě více slunečního záření a proces tání se zrychluje. Dochází tak k procesům, které pro nás mohou mít velmi negativní následky. Ledy v Arktidě jsou např. plné těžkých kovů. Z mořského dna se také podle posledních zpráv díky tání ledovců a oteplování vody začíná uvolňovat metan. Ten byl uzavřen pod zmrzlým mořským dnem, ale nyní začíná pronikat do vzduchu a působit jako skleníkový plyn (asi 20x účinnější než CO2). Destabilizace metanových ložisek v Severním ledovém oceánu tak je další vážnou hrozbou pro celý svět, protože může rozhodným způsobem změnit podnebí na Zemi.

Současná finančně-ekonomická krize globálních rozměrů odsouvá často podobné zprávy do ústraní, a posouvá do ústraní i činy, které by měly mírnit náš devastující vliv na naše okolí. Přitom právě tato krize, snad lépe, než cokoliv jiného, ukazuje:

-jak se relativně pomalu na povrch vyplouvající problém během relativně krátké doby exponenciálně změní v krizi globálního rozsahu.

-jak ani ti nejlepší odborníci na světě nejsou schopni vidět v řetězci příčin a následků v nestandardních situacích dále, než na pár dní dopředu. A jejich pohled je obvykle nemístně optimistický – založený na extrapolaci minulosti.

-jak se k počátečnímu negativnímu vývoji v jedné oblasti postupně přidávají další, předtím opomíjené, a spolu násobí konečný výsledek (začnou spolu např. korelovat do té doby nesouvisející veličiny).

-jak je absence nízkonákladových preventivních opatření nyní doháněna extrémně drahými opatřeními, které i v případě úspěchu nakonec poznamenají ekonomický rozvoj nepoměrně více. Ona prevence většinou v případě ekonomie i životního prostředí představuje jen omezení neudržitelného života na dluh.

-(nejdůležitější bod) jak si dovedeme zatopit (v případě globálního oteplování doslova) kombinací arogance s ignorancí.

Globální oteplování a boj proti němu se staly ikonou našeho vztahu a vlivu na životní prostředí. Prostý selský rozum říká, že pokud chceme zachovat soulad mezi námi a životním prostředím (což samozřejmě neznamená zakonzervovat současný stav, jak se nám někteří snaží namluvit), musíme změnit naše postoje a chování a musíme přestat žít na dluh. To navzdory oportunismu - jak ze strany vášnivých politických odpůrců, či falešných zastánců aktivní korekce našeho chování (těžko říci, kteří nadělají více škody). Příroda a Systém (s velmi velkým S) se skutečně vyrovná se vším, jak argumentují ti, podle kterých se nic zvláštního neděje. Lehce se ale může stát, že to bude způsobem k nám ne zrovna přívětivým. Právě nastíněná paralela mezi komplikovanými systémy přírody a globální ekonomiky ukazuje, že rychlost a síla tohoto vypořádání se nás může nemile překvapit. Až nám jako ve Stopařově průvodci galaxií zazní v uších „Sbohem a děkujem za všechny ryby!“, bude již pozdě.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 •  
  3.11.2008 14:09

  Dobré postřehy díky za ně. Bohužel je pesimismus na místě. Naše úzké osobní a skupinové a velmi často vzájemně antagonictické zájmy nám (homo sapiens) dávají při celosvětové honbě za hospodářským růstem málo předpokladů pro řešení problémů spojených se změnami klimatu. Dnes to není zdaleka o tom, jak zbavit velkoměsto smogu, nebo uzavřít ozónovou díru. Probíhá globální změna klimatu díky teplotním a koncentračním (plyny) gradientům vytvářeným člověkem dominantně nad pevninami. Celý systém se někam posouvá a máte pravdu, že díky jeho komplexitě (a dezinformacím) nikdo neví kam. To, co by nás skutečně nemělo nechat v klidu je relativní rychlost klimatických změn a jejich nelineární podstata (viz Vaše první odrážka). Vše toto ještě umocňuje fakt, že jsme se trochu přemnožili- :). Příjemný den
  michal
  •  
   7.11.2008 19:53

   K příspěvku Ondřeje není možno nic dodat, vystiženo dokonale. Průměrný člověk bude vždy maximalizovat jen svůj osobní užitek v co nejkratším období. Pokud navíc budou tito lidé podporováni primitivy typu Václav Klaus, pak je společenská shoda na nutnosti řešení problému nemožná.
   Tomáš
   • tak to prrr
    7.11.2008 20:00

    Klaus rozhodně není primitiv, to možná pan Jiří a jeho soudruzi. S Klauzem v lečem nesouhlasím, ale říkat, že je primitiv je blbost, co se týká globálního oteplování, tak zrovna moje manželka je ekoložka a dává mu za pravdu!!!! Takže pozor ne vše co říkají zelený mozci je pravda!!!!!
    tk69
  • skepticky optimista
   7.11.2008 0:57

   Dobrý večer, krasna paralela mezi klimatickými problemy a globalni ekonomickou krizi. Bohužel skupinový intelekt lidstva jako celku je nulovy, pravděpodobně bude tedy pokračovat současný trend, kdy lidská pohodlnost a egoismus s přehledem vyargumentuje jakekoliv negativní či varovné informace jejich prostým zpochybněním a to VZDY ,protoze preci si nebudume komplikovat stastny zivot nejakymi strasaky... Kolik lidi uznalo za vhodne zabyvat se timto podnetnym clankem, je videt z prispevku. Resení mají v rukou politické elity, ktere i v soucasné chvíli dokazují svoji zalostnou nekompetentnost. Ekonomické cykly jsou známé opravdu dlouho a přesto se doslova za kazdou cenu bude kazdý politik vzdy snazit o jejich eliminaci. Hypotecni bublina v USA rostla dlouho, kazdy, kdo ma ekonomické vzdelání to vedel, rada lidi varovala, a co politici udelali? Nic, preci nerozzlobime obcany, kteri si porizuji neco, na co nemaji.. Boj s klimatem je to same, tj. vzit nam vsem to, na co nemame... Jak bojovat proti ignoranci, tuposti a hrabivosti mas, ktere tento boj nedovoli. Postradaji kvalitni vzdelaní, sebereflexi ci casto bohuzel doslova bojuji o hole preziti a luxus "intelektualnich" diskusi si nemohou dovolit. Navic lidstvo neustale zhoubne roste a tlaci na omezene zdroje. Dat tyto nazory na bezne weby, tak budu obrazne receno ukamenovan o invektivach ani nemluve... Lide chtejí strechu nad hlavou, televizi, auto, hypermarket. Cele generace se jim to tlaci reklamou a doslova propagandou do hlav. Nekomu to dame a nekomu ne? Nebo snad prestaneme nakupovat? Pro mnoho lidi je nakup nahrazka stesti. Cele je to neresitelny ekonomicko- politologicko-sociologicky problem vedeni takoveho mnozstvi lidi, jake tu nikdy nebylo. Reseni bude neco opravdu oskliveho, vidim 3 varinaty, ktere zde proste nelze prezentovat. Ta nejlevnejsi a nejlehci, tj. konsensus a spolecna snaha je pouze utopie. Masa se boji jedineho - primeho ohrozeni sveho zivota, tim se vracim k pocatecni uvaze, o ten se zacnou bat az kdyz jim o nej doslova a do pismene pujde, driv ne, do te doby budou chtit konzumovat a spotrebovavat, byt nevedomi a stastni, ledovce neledovce. Presto jsem z duvodu zachovani zdrave mysli optimistou. Hezky vecer.
   Ondřej
  •  
   5.11.2008 17:23

   A co když se vše naopak vrací někam, kde by to mělo být normálně? Co vy víte o tom jak to bylo v průběhu minulých tisíců a milionů let? Proč jsou na Sibiři mamuti a proč se Grónsko jmenuje Grónsko? A včíl mudrujte!
   nesouhlas
   •  
    7.11.2008 17:56

    A byly vůbec nějaké tisíce a miliony let? Ani to není jisté vždyt celá Darwinova evoluce je jenom nedokázaná teorie a tak by se k ní mělo přistupovat
    Kid Lomihnát
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data