Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: ČR má štěstí, že nepřešla na euro

Klaus: ČR má štěstí, že nepřešla na euro

11.12.2008 18:13
Autor: mediafax

BUKUREŠŤ (MEDIAFAX) - Český prezident Václav Klaus ve čtvrtek v Bukurešti prohlásil, že Česká republika má štěstí, že nepřešla na společnou evropskou měnu. Informuje o tom rumunský dopisovatel agentury Mediafax.

Český prezident současně prohlásil, že česká koruna zemi do jisté míry chrání před globální finanční krizí. „Můžeme říci, že české bankovnictví a finanční sektor byly až dosud relativně v klidu. V minulých letech nebyly vystaveny špatným půjčkám a to pomohlo,“ prohlásil Klaus ve svém projevu na bukurešťské univerzitě, která mu udělila čestný doktorát.

„Rovněž máme štěstí, že jsme nepřijali euro. Koruna nás, do určité míry a v určitých ohledech, izoluje od globální ekonomiky a my doufáme, že se dokážeme vyhnout tomu, abychom sklouzli do finanční krize,“ dodal český prezident.

Klaus současně upozornil, že globální ekonomice bude možná pár let trvat, než se znovu dostane zpátky do tempa. „Pokud ovšem není navždy zatracena kvůli přijímání iracionálních dogmat těch, kteří hlásají, že existuje globální oteplování způsobené lidskou činností.“

Česká republika v prvních šesti měsících roku 2009 přebírá předsednictví Evropské unie.


Váš názor
 • Stařík
  17.12.2008 11:35

  nám ale v novoročním projevu říkal, že žijeme v "nejlepší" době. Že by se spletl ? Vždyť on má vždycky pravdu :D
  hh
 •  
  13.12.2008 16:56

  Milý stařík, ještě, že už jede poslední kolo, škoda, že to bude ještě pár let trvat....
  Marduk
 •  
  12.12.2008 10:21

  Náš "draze" dosazený prezident je opravdu hvězda. No...po Sládkovi, alespoň nějaká sranda.
  Homo
 •  
  12.12.2008 10:06

  Už ho PROBOHA někam zavřete...
  Azazel
 •  
  12.12.2008 10:02

  Omluva Rumunům i Bulharům :-)
  TOM
 • Opět za každou cenu originální názor
  12.12.2008 10:01

  Bohužel opět vedle, ještě že pan Klaus dělá ostudu tentokrát jen v Bulharsku. Ať se pozeptá jak ochránila islandská koruna Islanďany...nebo forint Maďary... Pokud je měna volně obchodovaná a země má nějaké fundamenty, tak je dle nich hodnocena na trhu... Opravdu by měl vrátit profesůru, někdy mi to připadá, že chce vybočovat za každou cenu, jen aby byl stále ve světle ramp popularity. O kom se nemluví tak neexistuje.... Bohužel jeho chování jsem považoval za neškodné blábolení, ale při vedení předsednictví EU v příštím půlroce se asi budu nejednou za svého prezidenta stydět.... Pro někoho, kdo pracuje se zahraničními partnery, je stále těžší vysvětlovat, co vlastně chceme a zda jeho názor koresponduje s názory normálních lidí. Někam podat přihlášku, pak podepsat přístupová pravidla a pak začít prudit jako "disident" je opravdu na psychiatra. Pokud vše věděl, pak měl své názory již dávno otevřeně komunikovat a být proti, být pro a pak proti je jak vystřiženo z tématu Pavel Nedvěd a reprezentace ČR. Ten alespoň nedělá ostudu... Nu což, botky si nerozkoušu a stydět se budu max ještě 4 roky....
  TOM
  • Re: Opět za každou cenu originální názor
   17.12.2008 11:28

   Když už je řeč o "normálních" lidech. Většina z nich si šetří na penzi, tak by bylo možná solidní jim říct, že rychlým přijetím eura se uzavře kurzový kanál a vyrovnávání cenové hladiny se sousedy půjde jen přes inflaci, před kterou nás žádný rozumně bezpečný finanční produkt nezachrání, protože jeho výnos se bude odvíjet od sazeb ECB, které budou na naši inflaci příliš nízké. Nebo ještě lidověji: "Přijdete cca o 20% - 25% reálné hodnoty vašich úspor." Plačící vývozci si oddechnou jen na chvíli, protože se samozřejmě s rostoucí cenovou hladinou zvýší tlak na mzdy. Nyní levně vyráběli a museli levně prodávat. S eurem budou draze vyrábět a draze prodávat. Výsledek stejný.
   Libor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů