Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Rakousko varuje před dominovým efektem u bank ve východní Evropě

ČTK: Rakousko varuje před dominovým efektem u bank ve východní Evropě

15.12.2008 16:44
Autor: ČTK

Vídeň (ČTK) - Příliv kapitálu do zemí střední a východní Evropy by se mohl náhle zastavit, pokud by některé ze západoevropských bank, které v regionu dominují, upadly do problémů s refinancováním. Tato situace by mohla vyvolat "dominový efekt", kdy se bude krize šířit od jedné země do druhé, uvedla dnes ve své studii rakouská centrální banka. Podle banky však je toto riziko nyní již nižší než na podzim, kdy vrcholila globální finanční krize.
Většinu bank v bývalém východním bloku vlastní malý počet západoevropských bankovních skupin, mezi nimi tří rakouských institucí. "Rizika pro refinancování jsou zesílena nebezpečím dominového efektu, protože velká část zahraničního kapitálu v řadě těchto zemí pochází od relativně malého počtu západoevropských bank," uvádí studie.

To, jak se bude vyvíjet příliv kapitálu do střední a východní Evropy, bude záviset na finanční síle mateřských a sesterských bank a na tom, zda mateřské banky budou ochotny a schopny financovat své dceřiné banky v regionu, píše se ve studii. Philip Reading, který za centrální banku studii prezentoval, však podotkl, že kapitálová přiměřenost východoevropských bank je vysoká, jejich aktivity ziskové a závislost na mezibankovním trhu nízká. Podle něj tak nebezpečí bankám z této strany nehrozí a tato situace nemusí vyvolávat obavy ani u regulačních úřadů.

Největší bankovní skupinou působící ve střední a východní Evropě je italská UniCredit se svou rakouskou dcerou Bank Austria. Dalšími významnými bankovními subjekty v regionu jsou rakouské Raiffeisen International a Erste Bank, francouzská Société Générale a belgická KBC. Všechny tyto banky jsou vlastníky předních bank i v České republice.

Studie rakouské centrální banky se zabývá rizikem vzniku nákazy v důsledku toho, že mnohé ze zahraničních bank jsou aktivní v několika zemích najednou. "Dalším možným spouštěčem krize by mohly být problémy nějaké sesterské banky (v jiné zemi), protože uvnitř bankovní skupiny existuje riziko dominového efektu," uvádí centrální banka.

Podle studie je však riziko náhlého stažení kapitálu ze střední a východní Evropy, které se projevilo v říjnu například v Maďarsku, nyní již nižší. Na pomoc ohroženým zemím mezitím zasáhl Mezinárodní měnový fond.


Váš názor
 • že by
  15.12.2008 16:50

  to byl ten důvod, proč erste dneska tak šla dolu ?
  O.
  • Re: že by
   15.12.2008 17:42

   nic jiného mě taky nenapadá
   Marduk
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Constellation Brands Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
8:00Hennes & Mauritz AB (08/20 Q3)
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m