Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Závěr roku a opět velmi příjemná investice

Závěr roku a opět velmi příjemná investice

22.12.2008 13:15

Před rokem v čase vánočním jsem v článku „Na závěr roku tip na velmi příjemnou investici“ poukazoval na to, že vedle alternativ, jako jsou komodity, či umění je možno investovat např. do vína. Jeho atraktivitu, čistě z hlediska investičního, potvrzuje i existence specializovaných fondů, jako např. Vintage Wine Fund, či Wine Investment Fund. Pohled na jejich výkon po roce, který osekal hodnotu naprosté většiny investičních portfolií, je následující:

Wine Investment Fund uvádí následující zhodnocení portfolia svých investic (tj. u jednotlivých nakoupených tranší dosavadní celkové zhodnocení, průměr za měsíc a anualizovaná návratnost):

Vino1
Zdroj: Wine Investment Fund

Hodnota portfolia (a tudíž i uvedená návratnost) je odvozena od cen na burze Liv-ex.com. Soudě podle vývoje cen tranší z roku 2007 se tak vliv finanční krize a globálního ekonomického ochlazení tomuto alternativnímu investičnímu trhu z části vyhnul, respektive měl relativně slabší vliv. Horší obrázek ale ukazuje pohled na vývoj cen akcií Vintage Wine Fund:

Vino2
Zdroj: Vintage Wine Fund

Hodnota portfolia Vintage Wine Fund byla tedy zřejmě více ovlivněna obecnou touhou investorů konvertovat svá aktiva do hotovosti – ta se v tomto roce nevyhnula ani trhu s vínem. Ta měla za následek pokles cen aktiv v širokém spektru od akcií až po vína. U vín ale existují značky, které prošly krizí doposud bez šrámu – např. Lafite Rothschild 1982, jehož cena se pohybuje stále na úrovni 2.000 EUR. Za poznámku stojí, že Vintage Wine Fund se orientuje na vína Bordeaux. Právě ty mají podle některých studií historicky nejvyšší výnos a zároveň nejmenší variabilitu výnosů – evidentně ale ani tyto kvality v současné době 100% neobstojí.

I pro investora o vína se nezajímajícího je uvedené poučné. Dobře demonstruje to, jak v kritických dobách přestává fungovat diverzifikace a začnou spolu korelovat ceny aktiv do té doby spolu vůbec nesouvisející. Např. studie „Alternative investments: the case of wine“ (Sanning, Shaffer, Sharratt) ukazuje, že volatilita výnosů vín je veliká, ale víno má velmi malou citlivost na rizika spojená s akciovými investicemi (téměř nulové bety na hlavní rizika) a poskytuje tak dobré zajištění. To platí ale spíše o normálním vývoji, ne o krizových časech, kdy investoři silně preferují likviditu a prodávají vše, co „mají na skladě“.

Stále ale platí nepopíratelná přednost investice do vína - možnost tuto investici kdykoliv přímo přeměnit na spotřebu bez nutnosti dělat mezikrok víno – hotovost – spotřeba, ale jít přímo: víno – spotřeba (z finančního hlediska je tak hodnota vína zvýšena o opci přímé spotřeby). 

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Bed Bath & Beyond Inc (02/21 Q4, Bef-mkt)
  Tesco PLC (02/21 Q4)
  11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
  13:00JPMorgan Chase & Co (03/21 Q1)
  13:30Goldman Sachs Group Inc/The (03/21 Q1)
  14:00Wells Fargo & Co (03/21 Q1)