Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zájmu o dluhopisy pomohlo snížení sazeb ECB i výroky z ČNB... a další zprávy z trhů dluhopisů

Zájmu o dluhopisy pomohlo snížení sazeb ECB i výroky z ČNB... a další zprávy z trhů dluhopisů

16.01.2009 10:42
Autor: 

Americké dluhopisy včera zaznamenaly celkově jen nepatrné změny. Další slabá čísla z ekonomiky, pokles výrobní inflace a obavy o vývoj bankovního sektoru udržovaly zájem o státní papíry, nízké výnosy a konečný zisk akciových trhů se postaraly o korekci ranních zisků. Výnosová křivka nakonec velmi mírně zestrměla, když změny výnosů nepřesáhly 1 bps.
 
Ani dnešní čísla podle odhadů by neměla zlepšit náladu. V ranním asijském obchodování dluhopisy ztrácely v reakci na uvolnění další části z původních 700 mld. $ finančního balíčku (TARP) pro podporu ekonomiky. Tento podíl bude již k dispozici novému prezidentu pro jeho akce na podporu ekonomiky. Pokud tedy dnes čerstvá data nepřekvapí zvláště negativními hodnotami, mohly by dluhopisy o něco oslabit, zvláště když vládní pomoc pro Bank of America by měla bankovní a následně i akciové trhy posílit.

Evropská výnosová křivka ve čtvrtek zploštěla, když výnosy na delším konci křivky ztratily přes 4 bps a na krátkém konci přes 3 bps přidaly. Přitom snížení sazeb ECB se očekávalo, proto nijak zvláštní reakci nevyvolalo. To následná tiskovka byla zajímavější, v ní J. C. Trichet zmínil problémy globální ekonomiky, nevyloučil další snížení sazeb avšak nejdříve na březnovém zasedání. ECB také očekává, že se znovu objeví inflační tlaky. Na trhu nakonec ale převážily obavy o ekonomiku a především o bankovní sektor, což se podepsalo právě na poklesu výnosů delších splatností. Dále vzrostl rozdíl mezi výnosy 10letých německých bundů a obdobných papírů hospodářsky slabších zemí EMU. Přesto včera Španělsko bez problému prodalo nové 15 a 30leté dluhopisy za 3,6 mld. €.
 
Dnešek je bez čerstvých dat. Trhy budou ještě zvažovat výsledky včerejšího zasedání ECB. Stále nízké výnosy kratších splatností vybízejí spíše k prodejům a výnosová křivka by mohla zploštět.

České dluhopisy ve čtvrtek posílily a výnosová křivka při objemově nadprůměrných obchodech mírně zestrměla. Vyššímu zájmu o dluhopisy pomohlo snížení sazeb ECB, výraznější pokles výrobní inflace a výroky domácích centrálních bankéřů zdůrazňující nižší výkonnost ekonomiky a potřebu uvolnění nižších sazeb.
 
Dnešek je již bez čerstvých dat. Výnosy především na kratším konci křivky zůstávají stále vysoké, proto by zájem o dluhopisy především na kratším konci měl přetrvat i dnes. Trh ale může ovlivnit i vývoj na trzích eurozóny.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data