Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Velký (finanční) bratr“ je za dveřmi…

„Velký (finanční) bratr“ je za dveřmi…

7.4.2009 9:22
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Minulý týden přinesl na finanční trhy několik pozoruhodných událostí. Tou první bylo bezpochyby zasedání dvaceti nejvyspělejších zemí světa G20 v Londýně. Očekávání byla nastavena vysoko, média (často opisujíce jeden od druhého) anticipovala revoluční a hlavně rychlá řešení na složité a dlouhodobé problémy. Z pohledu organizátorů se jednalo o logisticko-bezpečnostní situaci srovnatelnou snad jedině s olympijskými hrami…

Dost však legrace. Nevím, jak to vnímají čtenáři, ale podle mého názoru byly závěry celého jednání spíše tristní. Příslib o něco více než jednoho bilionu dolarů na podporu světové ekonomiky je ve světle amerického plánu na odkup vlastních „toxických“ aktiv v objemu 1,3 bilionu dolarů poněkud směšný. Nemluvě o tom, že větší polovina stejně bude použita na financování Mezinárodního měnového fondu, část na podporu volného obchodu a část na tzv. „special drawing rights“ – umělou měnu užívanou pro zúčtování některých transakcí v rámci MMF. Skutečná podpora ekonomik se tak smrskla spíše na sliby a prohlášení, než na reálné peníze.

Co však na summitu zaznělo zcela explicitně byla „potřeba“ silněji a těsněji regulovat ty proklaté finančníky, zejména těch několik (ještě zbývajících a funkčních) hedge-fondů. Je až komické, jak se v zásadě všichni politici (v čele s Nicolasem Sarkozym a Angelou Merkelovou) snaží vymezovat proti finanční komunitě…teď, když je to politicky výhodné. Zapomínají však přitom na jednu velmi důležitou věc – viníkem současného marasmu nejsou banky nebo hedge-fondy. Ty jsou z definice podnikatelskými subjekty, jejichž primárním cílem je tvorba zisku při aktivním využití tržních podmínek. Někdo však tyto podmínky musí nastavit, a banky ani hedge-fondy to nejsou. Úrokové sazby stanovuje centrální banka (politicko-ekonomický orgán), regulaci provádí státem určený regulátor, dozor taktéž. Zákony a vyhlášky připravují a schvalují zákonodárci. Jistě, lze namítat, že zákonodárci jsou v tomto ohledu vystaveni lobbyistické kanonádě finančního sektoru, ale nikdo je přece nenutí těmto názorům naslouchat. Dávat od zodpovědnosti ruce pryč - když „se nedaří“ - je extrémně zbabělé.

Pokračující orwelizace bankovního sektoru je tak velmi nebezpečným precedentem. Vstup státu jako nehmotné entity do podnikatelských subjektů bez jasné odpovědnosti vůči investorům znamená prolomení několika tabu. A kromě jiného to také signalizuje, že věci jako bankovní tajemství, diskrétnost a nedotknutelnost majetku je v mnoha ohledech věcí minulosti.

Jako třešnička na dortu pak může působit zpráva, že švýcarská UBS zakázala svým privátním bankéřům cesty mimo Švýcarsko v obavě, aby nebyli zatčeni. Všechny nutné schůzky se musí odehrávat na území Švýcarska, ty nenutné je doporučeno řešit buďto telefonicky nebo prostřednictvím emailu. Není asi na místě spekulovat o tom, nakolik si UBS zadala s nelegálními nebo téměř-nelegálními praktikami při daňové optimalizaci výnosů u svých zákazníků. Linie je v těchto případech velmi tenká a mnohdy záleží na výkladu toho kterého regulátora. Již nyní však profese bankéře dosahuje co do pověsti úrovně číšníků či taxikářů. Pokud to takhle půjde dál, budou se na ně za chvíli pořádat parforsní hony…


Hezký týden přeji,


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • není na místě spekulovat?
  8.4.2009 0:12

  Možná že je na místě spekulovat, nakolik si UBS zadala s nelegálními nebo téměř nelegálními praktikami při daňové optimalizaci výnosů u svých zákazníků. Linie je v těchto případech velmi tenká ? Ale není, a právě proto nemají asi bankéři cestovat za hranice Švýcarska :)
  blek
 •  
  7.4.2009 10:56

  Promińte, ale to trochu přehnané. Skutečně si myslíte, že bankéři vůbec za nic nemohou, že jejich mozky jsou nastaveny pouze na tvorbu zisku bez ohledu na kohokoliv a cokoliv. A co nějaká odpovědnost, když se nedaří, zaplatí klient, konec konců je to vždy jeho poslední rozhodnutí kam vloží peníze.
  Maer
  •  
   7.4.2009 13:05

   Spíše bych řekl, že příčina není v lidech (bankéřích), ale v systému, kde finanční otřesy jsou nutnou daní za kombinaci trhu a motivace ziskem. Bankéři nedostali zákonem uloženo, aby poskytovali hypotéky těm, kteří na ně nemají, stejně jako v Kalifornii ceny energie svého času nebyly určovány energetickými firmami, ale také zákonem. Klient bank je v tomto ohledu ten, kdo financuje náklady přehnané expanze, chyb v zákonech, u nás ztráty korupčním prostředí, zákazník je pak ten, kdo profituje z přehnané expanze, a volič je ten, kdo rozhoduje o tom, kdo bude ty chyby nařizovat. Realitou je, že všichni, bankéř, klient, zákazník i volič jsou jedna osoba, a jen se mezi těmito skupinami jedná o míru nedaňového přerozdělení bohatství. Bankéři nejsou zdaleka jediným kolečkem celého systému, ale je vábivé to na ně hodit - stejně jako se kdysi všechny problémy házely na Židy.
   dan_tencl
   • dan_tencl
    8.4.2009 8:13

    z toho mi vychazi, ze vsichni muzeme za vsechno rovnym dilem. Jenze tak tak neni, protoze ne vsichni mame stejne moznosti zakony tvorit a obchazet.
    hm
Aktuální komentáře
9.12.2016
22:00Wall Street pokračovala ve spanilé jízdě; hlavní indexy zavřely na nových maximech
21:14Project Syndicate: Budoucnost řízení migrace
18:44Unavení draci (šest investičních témat pro rok 2017, díl třetí)
17:51Kofola: Pražská burza je prioritou, z varšavské odejdeme
17:38Euro prohlubuje ztráty, nervozita z italských bank se před víkendem vrací  
17:25Summary: Italské banky, Broadcom
17:07Týden na měnách: Menší, ale delší QE  
17:00Praha close – PX stoupal společně se západní Evropou, až na KB banky klesaly
15:13Týden technicky - Trendy pokračují: dolar roste, i ceny akcií. Ropa stále na maximech, zlato stagnuje
15:04Jaký bude rok 2017 na trzích podle Fidelity?
13:45Podaří se na trhu s ropou nastolit rovnováhu? Pokračování v sobotu
13:30České dráhy, a.s. - Společnost České dráhy, a.s. oznamuje zahájení výplaty sedmého úrokového výnosu počínaje dnem 25. ledna 2017
12:29Kuřáci si od května v restauraci nezapálí, rozhodla sněmovna
11:19Evropa směřuje k nejlepšímu týdnu od února i když banky ztrácí
10:53Václav Kmínek: Nízké úroky vybízejí k investicím do kvalitních dividendových titulů  
10:30Po volatilním čtvrtku se trhy konsolidují, euru i jenu zůstávají jejich ztráty  
9:27Český inflační super-skok
9:21Přibližuje skokový růst inflace konec intervencí?
9:05Rozbřesk – Exit z intervencí - domácí inflace versus ECB?
8:58Asie jasný směr Evropě nedává: Jižní Korea odvolala prezidentku, ceny v Číně prudce rostou  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
   Nejčtenější zprávy týdne
   Nejdiskutovanější zprávy týdne
   Denní kalendář hlavních událostí
   ČasUdálost
   2:30Čína - CPI, y/y
   9:00CZ - CPI, y/y
   16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university