Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Velký (finanční) bratr“ je za dveřmi…

„Velký (finanční) bratr“ je za dveřmi…

7.4.2009 9:22
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Minulý týden přinesl na finanční trhy několik pozoruhodných událostí. Tou první bylo bezpochyby zasedání dvaceti nejvyspělejších zemí světa G20 v Londýně. Očekávání byla nastavena vysoko, média (často opisujíce jeden od druhého) anticipovala revoluční a hlavně rychlá řešení na složité a dlouhodobé problémy. Z pohledu organizátorů se jednalo o logisticko-bezpečnostní situaci srovnatelnou snad jedině s olympijskými hrami…

Dost však legrace. Nevím, jak to vnímají čtenáři, ale podle mého názoru byly závěry celého jednání spíše tristní. Příslib o něco více než jednoho bilionu dolarů na podporu světové ekonomiky je ve světle amerického plánu na odkup vlastních „toxických“ aktiv v objemu 1,3 bilionu dolarů poněkud směšný. Nemluvě o tom, že větší polovina stejně bude použita na financování Mezinárodního měnového fondu, část na podporu volného obchodu a část na tzv. „special drawing rights“ – umělou měnu užívanou pro zúčtování některých transakcí v rámci MMF. Skutečná podpora ekonomik se tak smrskla spíše na sliby a prohlášení, než na reálné peníze.

Co však na summitu zaznělo zcela explicitně byla „potřeba“ silněji a těsněji regulovat ty proklaté finančníky, zejména těch několik (ještě zbývajících a funkčních) hedge-fondů. Je až komické, jak se v zásadě všichni politici (v čele s Nicolasem Sarkozym a Angelou Merkelovou) snaží vymezovat proti finanční komunitě…teď, když je to politicky výhodné. Zapomínají však přitom na jednu velmi důležitou věc – viníkem současného marasmu nejsou banky nebo hedge-fondy. Ty jsou z definice podnikatelskými subjekty, jejichž primárním cílem je tvorba zisku při aktivním využití tržních podmínek. Někdo však tyto podmínky musí nastavit, a banky ani hedge-fondy to nejsou. Úrokové sazby stanovuje centrální banka (politicko-ekonomický orgán), regulaci provádí státem určený regulátor, dozor taktéž. Zákony a vyhlášky připravují a schvalují zákonodárci. Jistě, lze namítat, že zákonodárci jsou v tomto ohledu vystaveni lobbyistické kanonádě finančního sektoru, ale nikdo je přece nenutí těmto názorům naslouchat. Dávat od zodpovědnosti ruce pryč - když „se nedaří“ - je extrémně zbabělé.

Pokračující orwelizace bankovního sektoru je tak velmi nebezpečným precedentem. Vstup státu jako nehmotné entity do podnikatelských subjektů bez jasné odpovědnosti vůči investorům znamená prolomení několika tabu. A kromě jiného to také signalizuje, že věci jako bankovní tajemství, diskrétnost a nedotknutelnost majetku je v mnoha ohledech věcí minulosti.

Jako třešnička na dortu pak může působit zpráva, že švýcarská UBS zakázala svým privátním bankéřům cesty mimo Švýcarsko v obavě, aby nebyli zatčeni. Všechny nutné schůzky se musí odehrávat na území Švýcarska, ty nenutné je doporučeno řešit buďto telefonicky nebo prostřednictvím emailu. Není asi na místě spekulovat o tom, nakolik si UBS zadala s nelegálními nebo téměř-nelegálními praktikami při daňové optimalizaci výnosů u svých zákazníků. Linie je v těchto případech velmi tenká a mnohdy záleží na výkladu toho kterého regulátora. Již nyní však profese bankéře dosahuje co do pověsti úrovně číšníků či taxikářů. Pokud to takhle půjde dál, budou se na ně za chvíli pořádat parforsní hony…


Hezký týden přeji,


Váš názor
 • není na místě spekulovat?
  8.4.2009 0:12

  Možná že je na místě spekulovat, nakolik si UBS zadala s nelegálními nebo téměř nelegálními praktikami při daňové optimalizaci výnosů u svých zákazníků. Linie je v těchto případech velmi tenká ? Ale není, a právě proto nemají asi bankéři cestovat za hranice Švýcarska :)
  blek
 •  
  7.4.2009 10:56

  Promińte, ale to trochu přehnané. Skutečně si myslíte, že bankéři vůbec za nic nemohou, že jejich mozky jsou nastaveny pouze na tvorbu zisku bez ohledu na kohokoliv a cokoliv. A co nějaká odpovědnost, když se nedaří, zaplatí klient, konec konců je to vždy jeho poslední rozhodnutí kam vloží peníze.
  Maer
  •  
   7.4.2009 13:05

   Spíše bych řekl, že příčina není v lidech (bankéřích), ale v systému, kde finanční otřesy jsou nutnou daní za kombinaci trhu a motivace ziskem. Bankéři nedostali zákonem uloženo, aby poskytovali hypotéky těm, kteří na ně nemají, stejně jako v Kalifornii ceny energie svého času nebyly určovány energetickými firmami, ale také zákonem. Klient bank je v tomto ohledu ten, kdo financuje náklady přehnané expanze, chyb v zákonech, u nás ztráty korupčním prostředí, zákazník je pak ten, kdo profituje z přehnané expanze, a volič je ten, kdo rozhoduje o tom, kdo bude ty chyby nařizovat. Realitou je, že všichni, bankéř, klient, zákazník i volič jsou jedna osoba, a jen se mezi těmito skupinami jedná o míru nedaňového přerozdělení bohatství. Bankéři nejsou zdaleka jediným kolečkem celého systému, ale je vábivé to na ně hodit - stejně jako se kdysi všechny problémy házely na Židy.
   dan_tencl
   • dan_tencl
    8.4.2009 8:13

    z toho mi vychazi, ze vsichni muzeme za vsechno rovnym dilem. Jenze tak tak neni, protoze ne vsichni mame stejne moznosti zakony tvorit a obchazet.
    hm
Aktuální komentáře
19.10.2017
22:02Wall Street umazala ztráty a zakončila beze změny, Adobe Systems +12 %
19:11Neznečistí elektromobily planetu nakonec více, než současná auta?
17:51V USA je nejméně žádostí o podporu v nezaměstnanosti za 44 let
17:47Summary: Verizon i Adobe překonaly odhady. jejich akcie posilují
17:23Pražská burza mírně ztrácela, zachraňoval ji výsledkově silný Unipetrol
16:51Koruna přerušila posilování. Dolaru nesvědčí horší nálada na trzích  
16:11Volby, které přinesou pragmatické řešení imigrační krize a posílení Visegrádské čtyřky
14:44Na krach světových megabank nevsázejte, říká hardvardský profesor
14:14Cena bydlení v Evropě roste, nejvíce v Česku
12:54O kolik berou Češky méně než Češi? Rozdílu vládnou s Estonkami, tvrdí studie
12:2430 let po Černém pondělí. Nebýt pasivní, radí Fidelity
10:52Katalánsko hrozí vyhlášením nezávislosti, španělská vláda zbavením veškeré volnosti
10:31Japonský jen ožil se zhoršením poptávky po riziku, libra čelí pochybnostem o sazbách  
10:21Unipetrol s rekordními čísly. Čeká 13,7 miliardy korun pojistného plnění (komentář analytika)  
9:13Rozbřesk: ECB si na sebe šije bič, koruna zkouší rozšiřovat zisky
8:51Unipetrol poráží všechna očekávání, Evropa si bude hlídat výsledky a Katalánsko  
8:48Růst čínské ekonomiky ve 3. čtvrtletí zpomalil na 6,8 procenta
8:02Americký ministr financí: Akcie výrazně klesnou, pokud neprojde Trumpovo snížení daní
7:29Unipetrol více než zdvojnásobil zisk, akcie letos +88 %. Šéf počítá s růstem dividendy
18.10.2017
22:15Fed: Ekonomika USA navzdory hurikánům pokračuje v mírném růstu

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  4:00Čína - HDP, q/q
  4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
  4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Index filadelfského Fedu
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.