Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bank of America vrátila státu celou pomoc 45 miliard dolarů

Bank of America vrátila státu celou pomoc 45 miliard dolarů

10.12.2009 10:11
Autor: ČTK

Charlotte (ČTK) - Bank of America se stala další velkou americkou bankou, který splatila celou státní pomoc ve finanční krizi. Největší bankovní skupina v USA dnes oznámila, že vrátila ministerstvu financí celý poskytnutý úvěr 45 miliard dolarů (zhruba 786 miliard Kč) z programu TARP.

Bank of America financovala splacení dluhu jednak přebytkem hotovosti a z druhé části výnosem 19,3 miliardy dolarů z prodeje nových akcií. Banka minulý týden završila největší prodej akcií v USA za poslední rok.

Bank of America je jednou z velkých amerických bank, které loni přijaly pomoc z vládního Programu pomoci s problematickými aktivy (Troubled Asset Relief Program, TARP). Vláda bankám pomohla kapitálovými injekcemi v době vrcholící finanční krize, kdy finanční ústavy srážely dolů mnohamiliardové odpisy hypotečních "toxických aktiv". Bank of America se navíc vyčerpala akvizicemi hypoteční banky Countrywide a investiční banky Merrill Lynch.

Splacení pomoci osvobozuje banku od drakonických vládních omezení na odměny manažerům. Kvůli restrikcím nebyla dlouho schopna najít nového generálního ředitele za Kena Lewise, který v září oznámil, že na konci roku odchází.

Prvními velkými bankami, které vrátily peníze obdržené z programu pomoci TARP, se v polovině června staly U.S. Bancorp a BB&T Corp. Díky oživení bankovního sektoru a splácení pomoci budou skutečné náklady nepopulární sanace amerických bank mnohem nižší, než se čekalo. Vláda nedávno odhadla, že ze 370 miliard dolarů, které bankám poskytla, dostane zpět téměř devět desetin.

Vláda však nehodlá program TARP ukončit a dnes ho prodloužila o deset měsíců do října příštího roku. Bankami splácené peníze chce totiž použít na další podpůrné programy. Při schvalování programu loni v říjnu přitom demokraté i prezidentský kandidát Barack Obama podle listu The Wall Street Journal slibovali, že "každý cent" z vrácených peněz bude použit ke snížení státního dluhu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.07.2026
9:00Rozbřesk: Proč Němci končí a Španělé jdou dál, aneb souvisí spolu ekonomická výkonnost a sportovní úspěch?
8:52Slabá data z trhu práce podpořila akcie, Tesla překvapila růstem a Trumpův tlak na Fed neustává  
6:15Je AI bublina blízko prasknutí? Co říká pět oblíbených tržních indikátorů
02.07.2026
17:15Na půl plné a prázdné investiční sklenice a sázky na jednu kartu
16:25Grantham: Nevěřit býčí propagandě
15:49Nezaměstnanost v EU zůstala v květnu na 5,9 procenta, nejníž je v ČR a Bulharsku
15:46Slabá data opět zamlžila pohled na americký trh práce, obavy z Fedu nemizí
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  
10:45Techy rozhodila zpráva Mety a japonský tlak trvá. Do toho vyjdou důležitá data  
9:28Rozbřesk: Dosažení plánovaného schodku 310 mld. Kč není bez rizika
8:56OpenAI zvažuje podíl pro americkou vládu, KNDS odkládá IPO a SK Hynix prudce klesá  
6:08Kde hledat příležitosti ve druhé polovině roku? Deutsche Bank aktualizovala své tipy
01.07.2026
22:04Wall Street zahájila druhé pololetí opatrně: Technologie v červeném, trh táhly akcie Meta Platforms  
18:08Zlato se výrazně posunulo ke své férové hodnotě. Která neexistuje
16:00Meta plánuje prodej přebytečného výpočetního výkonu. Akcie rostou o 6 %
15:28Centrální banky budou dál snižovat podíl dolaru v rezervách, do popředí jde euro a jüan  
15:15Horší hospodaření státu v polovině roku, schodek se prohloubil na 184 miliard Kč
13:50Firmy po sázce na AI nabírají propouštěné pracovníky zpět. Ukazuje se, že lidský prvek je nepostradatelný

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data