Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo: Spolková rada schválila balíček daňových škrtů

Německo: Spolková rada schválila balíček daňových škrtů

18.12.2009 13:52
Autor: ČTK

Berlín (zpravodaj ČTK) - Spolková rada, horní komora německého parlamentu, dnes schválila vládní návrh daňových škrtů, které mají urychlit oživení ekonomiky. Se zákonem nakonec souhlasily i spolkové země Sasko a Šlesvicko-Holštýnsko, jejichž souhlas byl dlouho nejistý, přestože v nich vládnou stejně jako na spolkové úrovni koalice křesťanských demokratů (CDU) a liberálů (FDP).

V důsledku schválených daňových úlev přijdou veřejné rozpočty od ledna až o 8,5 miliardy eur (přes 223 miliard korun) ročně. Na daňovém balíčku mají nejvíc vydělat rodiny s dětmi. Předpokládá totiž zvýšení nezdanitelných položek na děti z 6024 na 7008 eur a zvýšení měsíčních přídavků na děti o 20 eur na 184 eur. Jenom u tohoto opatření se počítá s náklady 4,6 miliardy eur.

Další úleva se týká dědické daně. Dědící sourozenci a synovci či neteře mají v závislosti na objemu děděného majetku odvádět 15 až 43 procent. Dosud se sazby pohybovaly v rozmezí od 30 do 50 procent.

Spornější je navrhované snížení daně z přidané hodnoty u přenocování v hotelích. Ty budou od ledna odvádět jen zvýhodněnou sedmiprocentní DPH na místo dosavadní devatenáctiprocentní. Koncerny s mezinárodní působností a středostavovské firmy mají mít díky balíčku lepší podmínky při daňových odpisech.

Ve Spolkové radě, jejímiž členy jsou představitelé vládních koalic jednotlivých spolkových zemí, byl přinejmenším do čtvrtka nejistý souhlas Šlesvicka-Holštýnska a Saska, jejichž černo-žluté vlády se obávají propadu v příjmech z výběru daní. Těsná konzervativně-liberální většina ve Spolkové radě však nakonec pro legislativu hlasovala kompletní, a daňový balíček tak může vstoupit v platnost v lednu, jak bylo plánováno.

Premiér Šlesvicka-Holštýnska Peter Harry Carstensen (CDU) poukazoval na vysokou zadluženost své země a požadoval kompenzace za výpadky z daňových příjmů. Podle něj vláda zemím vyšla vstříc. Saský premiér Stanislaw Tillich upřesnil, že kompenzace nebudou mít finanční podobu a naznačil, že všechny země budou těžit z většího manévrovacího prostoru.

Schválení "zákona na urychlení růstu" je zatím nejvýraznějším legislativním krokem nové vlády pravého středu, která vzešla ze zářijových voleb do Spolkového sněmu. Německo se do daňových škrtů pouští v době, kdy očekává rekordní zadlužení ve svých poválečných dějinách.

Za neodpovědné dnes ve Spolkové radě označil snižování daní například ministerský předseda Porýní-Falce Kurt Beck ze sociálnědemokratické strany (SPD). Jeho kolega z Meklenburska-Předního Pomořanska Erwin Sellering (SPD) prohlásil, že daňoví poplatníci budou muset balíček ještě "hořce zaplatit".

Vláda kancléřky Angely Merkelové naopak spoléhá na to, že snižování daní přispěje k urychlení hospodářského růstu. Snižování daní a daňové úlevy byly zahrnuty i do dvou balíčků, jimiž se Německo pokusilo loni a letos povzbudit ekonomiku. Vládní "chytře dávkovanou politiku" daňových impulsů dnes ve Spolkové radě obhajoval spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  
17:44Doosan Škoda Power: EBITDA i tržby loni klesly, objem zakázek vzrostl

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data