Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Avatar

Avatar

28.12.2009 14:07

Chcete-li se mezi svátky příjemně odreagovat, shlédněte novou Cameronovu sci-fi pohádku Avatar. Starobylý příběh boje dobra a zla je zde geniálně převeden pomocí počítačové animace do novodobého hávu. Lovelockova Gaia na Pandoře (jak se nazývá planeta na níž se děj odehrává) bojuje proti zlu reprezentovanému mezigalaktickou těžební společností nemilosrdně drancující její nerostné bohatství. Hlavní hrdina, zmrzačený mariňák najatý, aby se v těle svého domorodého dvojníka (Avatara) vetřel mezi původní obyvatelstvo, se postupně odvrací od svých chlebodárců, personifikovaných fašizujícím velitelem bojové jednotky a ekonomickým ředitelem výpravy, cynikem s tváří jinocha z Wall Street, zabývajícím se vedle vyhlazování domorodého obyvatelstva patováním do hrníčku s firemním logem, se nakonec přidá na stranu domorodců a pomůže jim vyhrát boj o planetu.

Těm, na jejichž vkus jsem prozradil až moc z obsahu, se omlouvám. Zápletka však rozhodně není tím důvodem, kvůli němuž by si neměli film nechat ujít. Existují teorie dávající do souvislosti ekonomický růst a trendy v kultuře, jmenovitě odívání. Černé šaty se nosí v dobách poklesů burz a negativního ekonomického růstu, pastelové barvy jsou typické pro opačně se chovající trhy. Jelikož se Avatar točil asi deset let, během nichž jsme zažili dva drastické propady burz, bude asi informace předávaná tímto způsobem bezcenná.

Co však přežilo deset let, jsou jiná nosná témata, jako je svět bojující o tenčící se zásoby nerostných surovin, boj o zachování životního prostředí a v neposlední řadě nenávist k akcionářské kultuře vyžadující konstantně rostoucí výnosy z investic i za cenu vyhlazení půlky planety, všechna důmyslně zapracovaná do scénáře.

Abychom nebyli až tak negativističtí, nutno zmínit i jedno pozitivní poselství. To co se podařilo animátorům je neuvěřitelné dílo svědčící o pokroku, který se dnes a denně odehrává na poli informačních technologií. Přestože systematicky pleníme naši planetu a tenčí se nám již tak omezené zásoby surovin, jsme schopni vyždímat z několika atomů křemíku neuvěřitelné věci, které možná zachrání naši budoucnost.

Vzhledem k blížícímu se Silvestru mi snad čtenáři odpustí odlehčený obsah mého článku. Pokud bych přece jenom měl po shlédnutí Avatara ze sebe vypotit nějaké investorské doporučení, zde je: komodity nahoru, akcie krátkodobě neutrální, ale dlouhodobě jednoznačně nahoru a technologické akcie do nebes.

Všechno nejlepší v novém roce!


Váš názor
 • Pane Vaškovič, chybí vám všeobecné vzdělání..
  28.12.2009 15:12

  Neříká se starobylý..ale starodávný příběh...starobylé může být třeba město...Co vás na ekonomické škole učili, všeobecné vzdělání bude váš problém..jojo..život není makroekonomie ani klausovka...
  karel
  • Re: Pane Vaškovič, chybí vám všeobecné vzdělání..
   2.1.2010 17:05

   Jsi trapný, jsi trapný, jsi trapný. A jen tak mimochodem, starobylý a starodávný jsou synonyma.
   Azazel
  • Re: Pane Vaškovič, chybí vám všeobecné vzdělání..
   30.12.2009 10:43

   pár drobných upřesnění pro neznalé nebo nepozorné čtenáře/-ky: 1/ jde o Sloupek Dušana Vaškovice, nikoliv Vaškoviče, v tom se často chybuje 2/ pokud vím, pan DV nestudoval ani VŠE, ani "Klausovku", ale matfyz...a já se spolu s Jiřím Paroubkem ptám: "Pánové, kdo z vás to má?" 3/ pan Vaškovic má jistě spoustu problémů, ale nedostatek všeobecného vzdělání mezi ně jistě nepatří, což si lehce ověříte průzkumem na pražském finančním trhu 4/ žánr "fantasy" píšeme s "y" na konci hodně štěstí v novém roce
   bundař
  • Re: Pane Vaškovič, chybí vám všeobecné vzdělání..
   28.12.2009 16:37

   Pane "Karel", chybí Vám základní vzdělání, neboť 5. pádem oslovujeme a tedy: Pane Vaškoviči :-)
   oh171
   •  
    29.12.2009 1:10

    Starobylý příběh básnicky nic makroekonomického. Fantasii se v žánru fantasi meze nekladou, ovšem i náš prezident by potřeboval obklad na hlavu l'histoire de neverending.
    UpDown
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data