Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer: Zájem o české dluhopisy trvá, jde jen o taktiku

Singer: Zájem o české dluhopisy trvá, jde jen o taktiku

12.2.2010 14:55
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Zájem o české dluhopisy podle viceguvernéra ČNB Miroslava Singera trvá a nic na tom nemění ani středeční menší prodej 15letých dluhopisů ministerstvem financí. "To, co se tento týden stalo, totiž není o makroekonomice, ale o taktickém souboji mezi obchodníky a ministerstvem financí," uvedl Singer pro ČTK. Situace kolem obchodů s dluhopisy podle něj neohrožuje ani českou korunu.

České ministerstvo financí prodalo o polovinu méně 15letých státních dluhopisů, než původně plánovalo. Investoři tak získali podle údajů ČNB dluhopisy za zhruba 3,5 miliardy korun. Emisní kalendář MF přitom počítal s šesti miliardami a investoři měli dokonce zájem o tyto dluhopisy za 13,6 miliardy korun. Ministerstvo financí však odmítlo přijmout nárůst výnosů, což by prodražilo jejich následné splácení.

Podle Singera si Česko může dovolit nepřijmout nabízené financování. "O tom, že u zdi nejsme, ostatně svědčí i to, že poptávka, byť s požadavkem vyšších výnosů než akceptovalo ministerstvo financí, převýšila nabídku více než dvojnásobně," uvedl.

Obecně zájem o české dluhopisy podle Singera trvá. "Ale tak, jak trhy očekávají návrat k sazbám na vyšších úrovních, tlak na vyšší výnosy je prostě občas znát - zvláště na dluhopisech s dlouhou dobou splatnosti. A patnáctiletá doba splatnosti už není tou nejčastější, tou je desetiletá splatnost," uvedl.

Samotné členství v zemích platících eurem sice umožňuje levnější financování státních dluhů, ale v současné situaci to podle viceguvernéra ČNB nijak výrazně ekonomikám vnímaným jako rizikové nepomáhá. "Z tabulky výnosů 15letých dluhopisů je evidentní, že navzdory zmíněným měnovým opatřením Evropské centrální banky a likvidnějšímu trhu se dvě země eurozóny s rozpočtovými problémy, tedy Řecko a Irsko, financují dráž než my, a současně, i navzdory včerejším politickým prohlášením o pomoci Řecku, je Česká republika investory vnímána jako mnohem méně rizikový dlužník, než všechny uvedené země eurozóny v problémech," uvedl Singer.

Podle amerického analytika Marc Chandlera středeční neúspěšný prodej dluhopisů v Česku ukázal na zranitelnost koruny. Chandlerův komentář nepřímo naznačuje, že pro Česko by do budoucna mohlo být nevýhodné, že není členem eurozóny. "Situace kolem dluhopisů se koruny prostě netýká," dodal viceguvernér.

Pokud by se ovšem situace například Řecka neřešila, pak by se to podle dnešního vyjádření ministra financí Eduarda Janoty projevilo ve zvýšení výnosových křivek u domácích i zahraničních dluhopisů, což by znamenalo zdražení financování dluhové služby.

Z jednání zatím podle ministra vyplynulo, že EU je ochotna pomoci za cenu tvrdých úsporných opatření. "Jsem zvědav, zda příslib Řecka snížit schodek státního rozpočtu letos nejméně o čtyři procenta HDP je reálný. Česká republika za stávající politické situace má problém se snižováním o jedno procento ročně," dodal ministr.

Srovnání: Výnosy 15letých dluhopisů a cena CDS
Země Výnos 15letého dluhopisu v % Cena pojištění proti defaultu země (CDS) v %
ČR 5,11 0,97
Řecko 5,98 3,54
Irsko 5,23 1,49
Portugalsko 4,73 2,05
Itálie 4,57 1,29
Španělsko 4,39 1,37

 


Váš názor
  • to je jasný
    12.2.2010 15:51

    Všichni se můžou přetrhnout aby je vlastnili. není nic bezpečnějšího, hlavně na těch 15 let.
    tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y