Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Spotřeba elektřiny loni klesla o 5 procent, v prosinci však již obrátila do růstu

ČEZ: Spotřeba elektřiny loni klesla o 5 procent, v prosinci však již obrátila do růstu

19.2.2010 10:54

Spotřeba elektrické energie v České republice v roce 2009 meziročně klesla o 5 procent, ale meziroční srovnání prosincových odběrů již poukazuje na růst, uvedla dnes energetická skupina ČEZ s odvoláním na statistiky Energetického regulačního úřadu. Za meziročním poklesem v celoročním měřítku stojí podle ČEZu především průmysl.

„Celoroční čísla jsou neúprosná, ale meziroční srovnání prosinců 2009 a 2008 již naznačuje oživení poptávky. Prosinec 2008 plně zasáhla krize a v porovnání s prosincem 2009 vyplývá vyšší meziroční spotřeba. Moravskoslezský kraj + 7 %, Olomoucký kraj + 8 % a Zlínský kraj + 4 %. Zdali jde o trvalou změnu uvidíme až v dalších měsících,“ komentoval dnes zveřejněné údaje mluvčí ČEZu Jaroslav Jurča. Konkrétní údaj o celkovém meziročním nárůstu v posledním měsíci loňského roku ČEZ nezveřejnil.

Na poklesu meziroční spotřeby se podle vyjádření ČEZu v celé republice podílel především průmysl. „Moravskoslezský kraj odebral o 790 GWh méně, z toho průmysl o 683 GWh měně, to je plných 88 procent. Ve Zlínském kraji je propad 185 GWh a podíl průmyslu činí 121 GWh, 65 procent. Zajímavá jsou čísla v Olomouckém kraji. Pokles průmyslu o 198 GWh nahradila zvýšená spotřeba energetiky o 200 GWh. Proto je celkový meziroční pokles v Olomouckém kraji jen 1 procento a představuje 27 GWh,“ rozebral celkový vývoj mluvčí ČEZu.

Meziroční růst spotřeby podle ČEZu naopak ve všech krajích vykázaly domácnosti. „Mírný nárůst spotřeby může mít souvislost se zvýšenou nezaměstnaností. Lidé jsou více doma, více svítí a více používají další elektrospotřebiče,“ vysvětlil Jurča.

(Zdroj: ČEZ, ERÚ)


Váš názor
  • Mluvka Jurča
    19.2.2010 13:46

    Jestli on ten růst spotřeby mezi lidmi v prosinci, lednu a únoru nebude tím, že je zima. Možná byste, pane Tesaři, mohl k té "neplacené reklamně" přidat svůj nezávislý názor. d;-))
    kompi
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC