Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Miloš Zeman: Snížení ratingu České republiky očekávám ve druhé polovině letošního roku

Miloš Zeman: Snížení ratingu České republiky očekávám ve druhé polovině letošního roku

29.03.2010 12:07
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Expremiér a současný předseda Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ) Miloš Zeman očekává snížení ratingu České republiky ve druhé polovině letošního roku - bude to znamenat zvýšení nákladů na dluhovou službu o asi deset miliard. Zeman to řekl v rozhovoru pro agenturu Mediafax.

"Ve druhé polovině roku očekávám zhoršení ratingu České republiky, což bude znamenat zvýšení nákladů na dluhovou služba cca o 10 miliard korun," řekl Zeman a dodal, že se pochopitelně nebude jednat o splácení státního dluhu, ale pouze o splátky úroků.

"Dále bych rád podotkl, že dluh se splácí v době konjunktury, nikoli v době krize," komentoval Zeman státní dluh ČR. "Bohužel naši pseudokeynesiánci si přečetli pouze první polovinu slavné Keynesovy věty o tom, že v době krize lze mít deficitní rozpočet, a nepřečetli si hned druhou polovinu, která praví, že v dobách konjunktury má být rozpočet naopak přebytkový. Proto jsem ostatně Bohuslava Sobotku označil za nejhoršího ministra financí," rýpnul si Zeman do bývalého spolustraníka a exministra financí za ČSSD Bohuslava Sobotky.

Pro řešení problémů se stáním dluhem je podle Zemana především nutné přejít z fáze recese do fáze konjunktury. Jinými slovy, je třeba, aby ekonomika opět rostla. "Do té doby je nutné minimalizovat deficity státního rozpočtu razantními úsporami v oblasti výdajů a současně zvyšovat daně," nastínil Zeman svá protikrizová řešení.

"Mě například potěšilo, že guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, který byl donedávna odpůrcem zvyšování daní, se někdy před měsícem ve svém projevu přimluvil za zvýšení daní," uvedl expremiér.

"Takže proti těm, kteří navrhují snížení daní, já navrhuji zvýšení daní, a proti těm, kteří navrhují zvýšení sociálních výdajů, já navrhuji snížení sociálních výdajů. A jsem tedy velmi oblíben na obou stranách politického spektra," dodal Zeman k otázce řešení státního dluhu a volebního programu své nově vzniklé strany.

Zemanova nová strana kromě rozsáhlých škrtů navrhuje též zvyšování daní, které podle některých teorií tlumí ekonomický růst. Toho se však Zeman neobává. "Velice bych vám doporučoval, abyste nevěřil Lafferově křivce. Ta byla empiricky vyvrácena ve všech zemích světa s výjimkou Nového Zélandu," smetl Zeman se stolu známou teorii, která zjednodušeně říká, že není automaticky pravda, že vyšší daně znamenají vyšší výnos. Podle této teorie bude výnos z daní nula v případě sazeb nula i 100 procent, protože v prvním případě budou odvody nulové a ve druhém případě zase daně nikdo nebude platit.

"Vezměte si například Švédsko, kde je složená daňová kvóta 60 procent. V EU je průměr 40 procent a v ČR je 35 procent. Opravdu si myslíte, že kdybychom se o pět procentních bodů přiblížili na dnešní průměr EU, vedlo by to ke snížení daňových výnosů?" vysvětlil Zeman, proč chce zvyšovat daně. "Skandinávské země, které mají nejvyšší zdanění a mají silný veřejný sektor, mají vysoký index kvality života a právě ony dokazují, že i při vysokém zdanění lze mít prosperující podniky," obhajoval předseda SPOZ vysoké zdanění. "Podle mého soudu, pokud Lafferova křivka vůbec platí, platí pouze v mezních případech," doplnil Zeman.

Na dotaz, proč Švédsko dokáže služně fungovat s vysokými daněmi, zatímco ČR to nezvládá s nízkými, má Zeman jednoduchou odpověď. "Je to čtyřiceti lety komunismu, protože v době 1. republiky jsme nebyli od Švédska tak daleko," uzavřel expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman.


Váš názor
 • proč musím pořád nadávat ?
  29.03.2010 16:51

  blbec, mohu říct pouze blbec a to i kyž se na to podívám i z té druhé strany, tak je to blbec.Vylízané pako, blbec který pronesl tu větu o líných kaprech v rybníce už má rybníky prázdné. Tak teď to chce úplně dorazit z druhé strany. Proč tahle republika plodí samé blbce ? Jejich politika je pouze jednostranné okrádání schopných tvořivých lidí. Okrást - urvat - kořistnit - vyvlastnit - sebrat - znárodnit - zdanit - odebrat. MY TO PAK ROZDĚLÍME
  oradapoisson
  • Re:Proč tahle republika plodí samé blbce
   29.03.2010 17:41

   Tato republika neplodí samé blbce, stejně jako všude jinde je tady poměr blbců a ne-blbců zhruba vyrovnán....jen jich mnoho chodí do politiky...a jsou tam pak vidět :)
   Bo
 •  
  29.03.2010 12:44

  proč Švédsko dokáže služně fungovat s vysokými daněmi? Protoze te dane nekradou moule od ODS, CSSD a dalsi! Cesky obcan bych byl hlupak kdybych podstopil na zvysenou dan a koukal na to jak nejaky radni za kulturu od Prahy naklada s verejnema penizma. Ve Svedsku za to bych uz davno sedel, v Cesku je zvan na vecirky preudocelebrit a podepisuje se v bulvaru.
  •  
   29.03.2010 14:05

   Škoda, že my Češi se učíme stále v cizině jen to, co se nám hodí. Proč se také v cizině neučíme zavírat ty, kteří rozhazují veřejné prostředky (a to nemluvím o úplatcích, ale o pouhé neschopnosti!) - jak nám to doporučuje kolega cizí investor!
   Karel
 •  
  29.03.2010 12:26

  Miloši, tou poslední větou jsi to celé zkazil. Komunista
  jendánek
Aktuální komentáře
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data