Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Malý krok pro burzu, velký krok pro trh

Malý krok pro burzu, velký krok pro trh

15.4.2010 16:11

Tak trochu stranou hlavního dění proběhla v únoru letošního roku na Pražské energetické burze, sesterské firmě burzy akciové, poměrně zajímavá změna. Na trh byly uvedeny tzv. finanční kontrakty na elektrickou energii. Abychom pochopili důležitost tohoto kroku, musíme si něco málo říct o struktuře evropského trhu s elektřinou.

Vzhledem k neskladovatelnosti a nízké přenositelnosti elektřiny je obchod s ní a potažmo její cena velmi lokální záležitostí. Lidově řečeno, elektřina se v převážné většině musí prodat tam, kde se vyrobí a její cena se může místo od místa značně lišit. O této tématice by se dalo sáhodlouze psát, to však není účelem našeho článku. Likvidních energetických burz, kde je možno obchodovat derivátové kontrakty s delší dobou splatnosti, není v Evropě mnoho. Vedle nejstarší z nich, Nordpoolu, primárně pokrývajícího skandinávský trh, je zde EEX sídlící v Lipsku. Ve střední Evropě funguje benjamínek, Pražská energetická burza PXE. Od svého vzniku v červenci 2007 si prošla nelehkým vývojem zejména díky krizovému roku 2008, který poznamenal trhy komoditní stejně, jako trhy akciové a kreditní. Dokázala se však úspěšně přenést přes všechny tyto peripetie a dokonce rozšířit svůj repertoár o nové produkty, takže vedle českých kontraktů se zde dnes obchodují dodávky ve slovenské a maďarské elektrifikační soustavě. Do února letošního roku však pokulhávala za svými staršími sestrami. Jádro pudla spočívalo v tom, že PXE nabízela pouze tzv. fyzické kontrakty, kdežto ostatní dvě evropské burzy obchodují také s tzv. kontrakty finančními. V čem je rozdíl? Futures na fyzickou dodávku s sebou nesou pro svého nabyvatele povinnost, v případě, že se kontraktu nezbaví v předstihu, elektřinu burze dodat, nebo ji od ní fyzicky odebrat, podle toho, je-li dotyčný nákupce nebo prodejce a to se vším, co k této povinnosti náleží. Dlužno dodat, že to není až tak triviální záležitost, zejména pro toho, kdo by si chtěl pouze zaspekulovat na nárůst či pokles cen a neměl nejmenší záměr elektřinu spotřebovávat nebo vyrábět. Tato překážka blokovala vstup na PXE významné skupině potenciálních obchodníků, zejména z okruhu bank. Finanční kontrakty naproti tomu poskytují nabyvatelům naprostý komfort. Pokud se rozhodnete si kontrakt ponechat do splatnosti, burza vám každý den peněžně dorovná rozdíl mezi vaší dohodnutou cenou a aktuální cenou spotovou. Jedná se o princip známý z jiných druhů derivátů, jakými jsou např. interest rate swapy.

Po měsíci fungování je možno konstatovat, že finanční kontrakty na PXE našly svou cílovou skupinu klientů, jelikož objem zobchodovaných finančních kontraktů se přibližně rovná objemu uzavřených kontraktů fyzických. Jestliže tento trend vytrvá, mohli bychom se v budoucnu přiblížit situaci, která panuje na německé burze, kde jsou stěžejní objemy realizovány výhradně na kontraktech finančních.


Váš názor
 • Jeden nebo 50.000 ?
  20.4.2010 11:34

  Když máte v úmyslu čistě a bez příkras SPEKULOVAT, vyberete si trh kde je JEDEN až tři prodávající nebo trh jako FX kde je 50.000 prodávajících a nakupujících entit ?
  Detective
Aktuální komentáře
15.12.2017
13:29Summers krotí optimismus: Jsme jen v přechodném ekonomickém opojení
12:53ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji bulharských aktiv
12:10BMW postaví u Sokolova testovací dráhu za 200 milionů eur
11:46Evropa mírně ztrácí, pod tlakem H&M (-15 %)
11:27EIB poskytne fondu Inven Capital přes miliardu Kč na investice do inovací
10:52Dolar pouze drží pozice, schvalování daňové reformy míří do finále  
10:37Ztrácí Putinomika na síle?
10:24Čtyři byty z deseti letos kupují investoři, vyplývá ze studie EKOSPOL
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly. Inflace pod cílem nejméně do 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:30USA - Empire State Manufacturing index
  15:15USA - Průmyslová výroba, m/m