Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Problémy španělských spořitelen poslaly vzhůru výnosy papírů Španělska a Portugalska… zprávy z dluhopisových trhů

Problémy španělských spořitelen poslaly vzhůru výnosy papírů Španělska a Portugalska… zprávy z dluhopisových trhů

26.5.2010 11:23
Autor: 

Americká výnosová křivka v úterý zploštěla, na kratším konci vzrostla o 3 bps a téměř 4 bps ztratila na konci delším. Zájem o dluhopisy udržel zvláště růst napětí na Korejském poloostrově, který v průběhu dne stáhl výnosy 10leté Treasury až na 3,06 %, tedy na úroveň nevídanou od konce dubna 2009. Mírné uklidnění později odpoledne a vyšší růst spotřebitelské důvěry pak stačily výnosy již jen korigovat. Kratší splatnosti naopak zaznamenaly cenové ztráty. Krom již nízkých výnosů byla hlavním důvodem aukce 2leté Treasury za 42 mld. $. Aukce překvapivě vyvolala nízkou poptávku, nejnižší za posledních 5 měsíců.

Dnes se pozornost soustředí na zakázky dlouhodobé spotřeby, odhady jsou opět optimistické. Zdá se, že napětí kolem obou Korejí se uklidňuje, a to s růstem akciových futures a ranním růstem výnosů Treasuries hraje proti dluhopisům. Nálada ale zůstává nervózní, a tak případné negativní signály mohou snadno trend zvrátit. Trh se také musí vyrovnat s aukcí 5leté Treasury za 40 mld. $. V Evropě rovněž jedná ministr financí T. Geithner, odtud lze ale stěží čekat nové impulzy.

Německé dluhopisy včera posílily, výnosová křivka přitom klesla po celé délce a zploštěla, když na kratším konci ztratila přes 4 bps a téměř 8 bps na konci delším. Na trzích převážily obavy o osud finančních zvláště španělských institucí podpořené ještě růstem napětí kolem obou Korejí. V takovém nervózním prostředí zanikl i nečekaně vysoký růst průmyslových zakázek eurozóny.

Problémy španělských spořitelen poslaly vzhůru výnosy dluhopisů Španělska a Portugalska. Znalci španělského trhu ale poukazují na to, že vláda se již delší dobu snaží konsolidovat finanční sektor propojováním slabých finančních ústavů a že výsledkem těchto snah bylo i sloučení 4 spořitelem, které na rozdíl od Caja Sur neměly zatím finanční problémy. To potvrdila i včerejší úspěšná aukce španělských pokladničních poukázek.

Výnosy klesaly naopak u delších řeckých papírů. Řecko také údajně uvažuje o emisi krátkodobých vládních dluhopisů, které by nabídlo na trhu v červenci. Hodnota emise by mohla být až 4,56 mld. €.

Dnešní německá spotřebitelská důvěra ukázala, že nálada mezi spotřebiteli se poněkud zhoršila. I přesto po včerejším propadu akcií a poklesu výnosů by dnes měly bundy odrážet určité uklidnění na globálních trzích. Nízké výnosy by také měly lákat spíše ke korekci a k vybírání zisků.

Česká výnosová křivka v úterý při průměrných objemech obchodů vzrostla po celé délce a zestrměla, když na kratším konci přidala kolem 1 bps a 6 bps u delších splatností. Při absenci domácích událostí lze tak růst výnosů připsat poslední příležitosti k úpravě portfolií před dnešní aukcí a zřejmě i obavám z vyššího objemu nových dluhopisů emitovaných na pokrytí povodňových škod. Za zmínku stojí, že podle ministra financí musí ČR v roce 2011 kvůli vyššímu propadu příjmů ušetřit zhruba 60 mld. Kč, aby se dodržel plánovaný deficit 4,8 % HDP.

Na dnešek připravuje ministerstvo financí aukci dluhopisu 5,0%/2019 v plánovaném objemu 6 mld. Kč. Očekáváme, že celý objem by mohl být upsán, i když převis poptávky nebude nijak vynikající. Při aukci předešlé tranže téhož papíru začátkem března přesáhla poptávka 2,25krát původně nabízený objem. Díky tak velké poptávce ministerstvo nakonec prodalo dluhopisy za 7,277 mld. Kč při průměrném výnosu 4,031%.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.

Váš názor
  • Nejdriv at si MF uklidi pred vl.prahem, pak kaze pak kazat
    26.5.2010 14:30

    Cesky docasny financni guru pan Janota toho jiz prohlasil, napr. ze vyda dluhopisy pro retail, kterou budou na podzim, pak na jare a doposud ani do leta ci do podzimu nic... je videt, jak to ma pod kontrolou. Podobne je to s dalsima vydajema, at si uklidi nejdrive pred vlastnim prahem a pak zacne kazat voidu druhym. At nejdrive udela revizi na ministerstvach kolik jeho uradnici provolaji mobilema svym rodinam a znamym (znam pripad kdyz byla slecna sekretarka z ministerstva na soukromne dovolene a provolala 12 tis. svemu frajerovi). Z nasich dani, za statni penize... a tohle fakt neni vyjimka. Pri stotisicove armade st.zamestnancu jen takoveto obycejne plytvani de do stovek miliuonu
    Ebo
Aktuální komentáře
23.5.2018
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama
8:55Pojišťovna VIG ve čtvrtletí s lepším ziskem i inkasem pojistného

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC