Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MfD: Energie může kvůli obnovitelným zdrojům zdražit až o 10 %

MfD: Energie může kvůli obnovitelným zdrojům zdražit až o 10 %

27.5.2010 9:26
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Příspěvek na obnovitelné zdroje, který každý platí v účtech za elektřinu, může příští rok výrazně vzrůst. S odvoláním na nejnovější propočty Energetického regulačního úřadu (ERÚ) to píše dnešní Mladá fronta Dnes. Úřad podle MfD odhadl, že příspěvek, tažený hlavně boomem solárních elektráren, by mohl vzrůst na téměř 600 korun v každé spotřebované megawatthodině namísto dosud předpokládaných 400 korun. To by v celkové ceně znamenalo oproti letošnímu roku zdražení proudu zhruba o deset procent, píše MfD.

"Vycházíme z čísel, která máme v současné době k dispozici plus z dopočtu příspěvku ještě za rok 2009," řekl deníku místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček. Podle něj příspěvek kromě obyvatelstva dopadne hlavně na velké firmy. "Pro ně to bude příští rok po ceně samotné silové elektřiny druhý největší poplatek. Bude už větší, než ostatní regulované služby," dodal.

Definitivní konečná cena pro domácnosti se ještě může do konce roku měnit. Na burze totiž letos samotná cena elektřiny klesla a největší dodavatel v zemi, firma ČEZ, nakoupila pro příští rok proud zatím o pět procent levněji. To by v konečné ceně znamenalo pokles asi o 2,5 procenta, který by však byl zcela vymazán růstem "zeleného" příspěvku, píše MfD.

Výstavba fotovoltaických elektráren v Česku se v poslední době stala vyhledávanou investicí kvůli vysokým výkupním cenám. ERÚ už v roce 2008 požádal parlament, aby umožnil snížení výkupních cen ze slunce, poslanci to ale podpořili až letos na jaře. Mezitím došlo k obrovskému boomu staveb i projektů slunečních zdrojů a letos poprvé skokově zdražil příspěvek na zelenou elektřinu, který platí každý spotřebitel v konečné ceně elektřiny. Loni zaplatila průměrná domácnost za obnovitelné zdroje 52 korun za spotřebovanou megawatthodinu, letos je to již 168 korun a příští rok se čeká zmíněný trojnásobný růst, píše dnešní Mladá fronta Dnes.


Váš názor
  • O jedné věci se navíc nemluví:
    27.5.2010 12:17

    Náš úžasný systém, který i po výrobcích obnovitelné energie požaduje platit tenhle příspěvek na krytí OZE z každé vyrobené MWh, při tomto skokovém nárůstu de facto srazí na kolena rentabilitu provozovatelů jiných zdrojů OZE jako jsou malé vodní elektrárny apod. U těch nemodernizovaných MVE je současný netto výnos z podpory OZE cca 630 Kč, příští rok může být klidně cca 170-200 Kč. A zatím to nevypadá, že by ERÚ vyvíjel v téhle věci jakoukoli činnost. Flexaretista
    VSE LIMITED
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y